3 Aralık 2019 Salı

Türkiye Black Friday'ı Çok SevdiTürkiye'de Black Friday 29 Kasım 2019 günü itibariyle geride kaldı. Benim gözlemlediğim kadarıyla kartla alışveriş yapılabilen özellik Trendyol, Hepsiburada gibi popüler alışveriş siteleri en büyük satış rakamlarına ulaştı. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) de dünyanın dört bir yanında heyecanla karşılanan alışveriş festivaliyle ilgili verileri açıkladı. Ortaya çıkan kartlı ödeme verileri, Türkiye’de Black Friday 2019‘un rekor alışveriş rakamlarına ulaştığı gösterdi.

Türkiye‘de “Süper Cuma”, “Şahane Cuma”, “Muhteşem Cuma”, ”Bereketli Cuma” ve “Efsane Cuma” gibi isimler de verilen Black Friday alışveriş festivalinde mağazalar birçok ürüne indirim uygulayarak müşterilerine fırsatlar sundu. Perakendeciler bu yıl indirim dönemini tüm haftaya yayarken, alışverişlerin indirimin en fazla olduğu cuma günü yapıldığı görüldü.

Ortaya çıkan verilere göre, 2 Kasım günü 4,7 milyar TL’lik kartlı ödeme gerçekleştirildi. Bu rakam geçen yılın Black Friday‘ine göre yüzde 36’lık artışı beraberinde getirdi. Geçen yıl 3,4 milyar TL’lik kartlı ödeme yapılmıştı.

4,7 milyar TL‘lik kartlı ödemenin 1,4 milyar TL’si internetten yapılan ödemelerle gerçekleşti. Geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında, bu yıl internetten kartlı ödemeler yüzde 44 oranında artış gösterirken, kartlı ödemeler içindeki internetten ödeme payı ise rekor kırarak yüzde 30 seviyesine ulaştı.

Black Friday günü en çok ilgi gören ürünler yine teknolojik ürünler oldu .Aksesuarlar, akıllı telefonlar, oyun konsolları, bilgisayar donanımları alıcıların öncelikleri arasında yer aldı.

6 yorum:

 1. Hımm, demek ki elektronik ürünler daha çok satılmış,pahalı olmasına rağmen..Aslında "Black Friday" ucuzluğun,indirimin olması gereken bir "satım günü"..Şahsen ben pek indirim falan göremedim alışveriş sitelerinde,pahalı şeyleri indirim var diyerek reklam yapılmış ama işte nasıl oluyorsa satış rekoru kırılmış gibi..Garip bir ülkeyiz vesselam..😊 Bilgi için elinize sağlık..🙂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Etkileyici sunma şeklinin ne kadar başarılı olduğunu görüyoruz

   Sil
 2. Black friday özellikle alışveriş bağımlıları için iyi bir deşarj dönemi oldu galiba �� Ben öyle büyük indirimlere pek denk gelmedim. Kartlı ödemelerde % 36'lık artış çok iyiymiş. Bankalar için de epey verimli bir dönem oldu anlaşılan...
  Paylaşım için teşekkürler ��

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İndirim şişirilmiş bir yalandı ama satış rüzgarları esti

   Sil
 3. İhtiyacınızın olmadığı hiç bir şeyi almayın diyeyim.önce yüzde 50 zam yapıp sonra %60 indirim yapmakta evet çok güzel bir ticaret kuralı oldu.sene sonları şirketlerin ellerinde kalan malları stokları tüketmek için yaptığı başarılı bir proje teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Satıcılar bu furyaları iyi değerlendiriyor haklısınız

   Sil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR