11 Aralık 2019 Çarşamba

2020 Yılı Asgari Ücreti Ne Kadar Olacak? Ne Kadar OIması Gerekiyor?


Yıl sonunun yaklaşması dolayısıyla asgari ücret için gelişmelerde arttı. Her yıl yaşanan asgari ücret tartışmaları bu yılda birçok seçenek ile devam edecek. Tabi milyonlarca işçi ve işçi ailesi de belirlenecek asgari ücreti merakla takip ediyor. Belirlenecek asgari ücretin insanların 1 yıl boyunca tüm ekonomik giderlerini idame etmesini sağlayacak oranda olması çok önemli.

Asgari ücrete ne kadar zam yapılacağına ilişkin araştırmalar devam ederken zam için 3 farklı oran gündeme geldi.

Milyonlarca kişi tarafından Asgari Ücret Tespit Komisyonundan gelecek habere odaklanılmış durumda. 7 milyondan fazla vatandaşı ilgilendiren ve tüm maaş kalemlerinde görülebilecek 2020 asgari ücret zammı için ikinci toplantı da gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen toplantı kapsamında Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder asgari ücret zammı konusu hakkında açıklamalarda bulundu. Önder konu hakkındaki açıklamalarında komisyonunun bağımsız olduğunu belirtti ve geçim şartları ile ülkenin ekonomik durumuna göre yeni rakamı belirlemeye çalıştıklarını ifade etti.

Bu toplantının ardından asgari ücret zammına ilişkin 3 farklı oran gündeme geldi. Bu bağlamda yüzde 15, 20 ve 27,6 zam gündeme geldi.

Asgari ücret hakkında açıklama yapan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk "Asgari Ücret Tespit Komisyonunun hem işçi hem de işveren bakış açısını dikkate alıp ortak noktada buluşması temel gayemiz. Alt sınırı daha ideal bir noktaya getirmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Asgari ücret zammına ilişkin TİSK ve Türk İş tarafından çeşitli açıklamalar yapıldı. Bu açıklamalarda şu ifadelere yer verildi:

TİSK:

İşgücü maliyetleri, rekabet gücü, yatırımlar, hedef işsizlik ve hedef enflasyon dikkate alınsın.

Asgari ücret desteği 2020'de 200 lira olarak ve tüm işletmeleri eşit şekilde kapsayarak devam etsin.

SGK işveren desteği yüzde 5'ten 6'ya yükseltilsin. Bu oran toplu iş sözleşmeli işyerlerinde yüzde 7 olarak uygulansın.

TÜRK İŞ:

Net 2 bin 578 liranın altında pazarlık yapmayız.

6 yorum:

 1. umarım hakkaniyetli bir artış gerçekleşir.

  YanıtlaSil
 2. Hayırlısı olsun 3000 tl bile olsa yetmez ama işte yapacak bir şey yok.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten alım gücü oldukça düştü. Asgari ücret ile yürümek çözüm mü bence değil. Hayırlısı olsun bakalım.

   Sil
 3. İnşallah emekçi emek edenler hak ettikleri ücreti alırlar.Alım gücü düştü.Paranın değeri yok.bir poşette 3 parça malzeme marketten 130 tl ile çıkıyoruz...Kredi kartları borçlu yaşam maalesef halimiz harap...
  Kendilerine gelince bir gecede maaş zammı çıkarabilen milletvekilleri artık biraz vicdana gelip emek veren bizleri de düşünürler..Düşünmeliler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herkes hakettiğini alsın umarım, güzel özetlemişsiniz teşekkürler

   Sil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR