6 Kasım 2019 Çarşamba

İnternette Arama Yaparken ve Uygulama İndirirken Dikkat!


Merhaba,

Sürekli artık gösteren internet kullanıcılarından olsa gerek aynı oranda artan internet ve mobil tehlikelerden de söz edebiliriz. Bununla ilgili çevrenizden duydukların bizzat kendinizin yaşadıkları da olabilir. Daha dün bana da bir sosyal medya hesabından yeterince samimi olmadığım bir yakınımın hesabından naber mesajı gelince bende saol kanka senden naber diyerek, hesap çalmış bir dolandırıcı ile konuşma fırsatı buldum. Tahmin ettiğim hırsız zekasının sonucu olarak, telefonum faturalı olup olmadığını hediye çeki göndereceğini söyledi.Ondan sonrasını biliyorsunuz işte hal hatır sorulur, eski günler yad edilir, ya sen o düğünde neden yoktun diye hesap sorulur.

Bir önemli uyarı da güvenlik devi McAfee firmasından geldi. McAfee'nin "internette araması en tehlikeli ünlüler" listesini yayınladı ve hayranları uyardı. 

McAfee, potansiyel olarak hayranlarını tehlikeli sitelere ve virüslere yönelten, en riskli sonuçları veren ünlü kişileri araştırdı.

Bu yılın listesinin en tepesinde Gilmore Girls dizisinde Rory Gilmore rolünü üstlenmiş olan aktris Alexis Bledel yer alırken hemen arkasından Late Late Show'un sunucusu James Corden geliyor. Game of Thrones (Taht Oyunları) yıldızı Sophie Turner üçüncü sırada yer alırken McAfee'nin listesindeki diğer dikkat çekici ünlülerin arasında Anna Kendrick, Lupita Nyong'o, Jimmy Fallon, Jackie Chan, Lil Wayne, Nicki Minaj ve Marvel aktrisi Tessa Thompson bulunuyor.

Alexis Bledel ve Sophie Turner'ın isimleri "torrent" kelimesini de içeren aramalarla güçlü bir şekilde ilişkili gözüküyor ve bu yılın listesinde bu iki aktrisin üst sıralarda yer almasının sebebi de bu.

Hackerler evinizi dinliyor olabilir

En az sekiz gizli dinleme amaçlı uygulamanın Google ve Amazon'un uygulama kontrol sürecini aşabileceği ortaya çıktı.

Beyaz şapkalı hacker grubu SRLabs'ten araştırmacıların akıllı hoparlörler için geliştirdiği uygulamalar, kendilerini fal bakan ve rastgele sayılar oluşturan masum uygulamalar gibi gösteriyorlar. Ancak uygulamalar, parola toplama ve etraftaki insanların sesini dinleme özelliklerine de sahipler. Google ve Amazon'un güvenlik kontrollerini aşan programların indirmeye sunulduğu belirtiliyor.

Google Play uygulamaları arasında da fal bakan, yaşlandıran, fotoğraf düzenleyen kullanıcıların yoğun kullandığı mobil uygulamalarında kullanıcıların bilgilerini çaldığına dair iddialar ortaya atılmıştı.

8 yorum:

 1. Çok gerekli uygulamaların haricinde ne telefonuma ne de bilgisayarıma hiçbir uygulama indirmiyorum. Genel olarak dikkatliyim bu konularda ama tabii neyin nereden geleceğini kestirmek her zaman mümkün olmayabiliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok iyi bir tercih eskiden bende deneme amaçlı indirirdim şimdi ise bilinen ve yıllarca denenmiş programlar tercihim.

   Sil
 2. Az çok biliyorduk ama okuyunca işin biraz daha ciddiye alınması gerektiğini anladık. Uyanık olmakta fayda var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazı duyularımızın aktif olmasında fayda var. Bazen ummadığımız şeylerle karşılaşmamız mümkün oluyor.

   Sil
 3. Haberim vardı ama işin bu kadar ciddi olduğunun farkında değildim. Gerçekten dikkat etmek gerekiyormuş

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İndirdiğim bir program nedeniyle kendi bilgisayarımda bilgisayar korsanı ile mause kavgası yaptığımda daha ne anlamıştım bende yıllar önce :)

   Sil
 4. Fotoğraf düzenleyen uygulamalar da mı kullanıcıların bilgilerini çalıyormuş. Eyvah eyvah. Şu akıllı telefonlar başımıza dert oldu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazen hackerlar uygulamalarda başarı sağlıyorlar ve daha büyük kitlelerden veri çalma imkanı buluyorlar.

   Sil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR