23 Ekim 2019 Çarşamba

YouTuber Olmanın Yaşı YokYaşın ne önemi var ki.. Saniye anne ile tanışın. O 77 yaşından sonra ünlü bir YouTuber oldu. Oğlu Süleyman’ın bir gün mutfağa eski bir cep telefonu ile almasıyla ünlü bir YouTuber oldu.

Saniye anne 77 yaşında ve Manisalı. 46 yıldır İzmir’de yaşıyor. 1 kızı ve 2 oğlu ile birlikte hayatını devam ettiriyor.

Eşi 30 sene önce vefat etti. Aldığı emekli maaşıyla 3 çocuğuna bakmaya başladı.

Saniye anne bypass ameliyatı oldu. Ve sıkıntılı bir süreç başladı. Büyük oğlu Süleyman, kansere yakalandı. Kemoterapi alan Süleyman’ın bacağındaki damarın tıkanması nedeniyle kangren oldu. Bir bacağı diz altından kesilmek zorunda kaldı.

Süleyman kanseri atlattı ama bir uzuvunu kaybetti. Fiziksel olarak çalışması zorlaştığı için ne iş yapabileceğini düşünmeye başladı.

Saniye anne bir gün mutfakta yemek yaparken Süleyman mutfağa daldı ve video çekmeye başladı. Saniye anne bunun bir eğlence ya da oyun gibi bir şey olduğunu düşündü.

Süleyman bir YouTube kanalı açmaya karar vermişti. 2015 Ağustos ayında annesi yemek yaparken, eski bir cep telefonu ile çektiği görüntüyü YouTube kanalına yükledi.

“Bugün 3 kişi izlemiş, bugün 5 kişi izlemiş” derken videolar zamanla ilgi görmeye başladı. Yaklaşık bir yıl sonra hemen hemen bütün haber ajansları Saniye annenin evindeydi.


Saniye anne neler yapıyor?

Saniye anne, sabah 5-6 gibi uyanıyor ve başlıyor çalışmaya. Önce ev işlerini hallediyor daha sonra tüm gününü mutfakta geçiriyor. Yorulmuyor musun? diye sorduğumda, “Ben çalışmaya alışmışım, çalışmasam hasta olurum” diyor.

“Benim yaptığım sadece yemek ve ev işi değil. Kışlıklarımı da kendim hazırlıyorum. Fazla fazla yapıyorum. İsteyen izleyicilerime satıp ev ekonomisine yardımcı oluyorum” diye ekliyor.

Saniye anne kendi yaptığı salçayı, tarhanayı, erişteyi, turşuları, köyünden gelen zeytinyağı ve salamura yaprakları isteyen izleyicilerine gönderiyor.

Türkçe, İngilizce ve Arapça bir yemek kanalı var.

Talepler çoğalınca bir e-ticaret sitesi bile kurdu. YouTube videolarına da devam ediyor. Videoları büyük oğlu Süleyman çekiyor ama yorum ve bildirimleri Saniye anneye mutlaka okutuyor ve tek tek cevap veriyor.

Takipçilerini çok sevdiğini söyleyen Saniye anne, “Beni çok seviyorlar. Bana dua ediyorlar. Kimi vefat etmiş annesini, kimi ninesini hatırladığını söylüyor beni görünce. Ben de hepsini kendi çocuklarım gibi çok seviyorum” diyor.

Saniye anne adeta bir marka oldu. İstek o kadar çok oldu ki yetişmekte zorlanıyor. Şimdi “Saniye Anne Köy Ürünleri” isminde bir tesis bile açıyor Manisa’da.


6 yorum:

 1. başarı öyküsü işte bu, bayılıyorum okumaya :)

  YanıtlaSil
 2. Çalışmanın yaşı olmadığı gibi hayatın yüzümüze hangi yaşta güleceği de belli değil. Yapılması gereken tek şey çalışmak, denemek, üretmek... Bugün özgüven üzerine yazmıştım, Saniye anne buna çok güzel bir örnek.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet umut her zaman ve her yaşta var, bazen erken bazen geç geliyor :)

   Sil
 3. Kadının Başarısı deyince aklıma ilk gelen örnek kişi
  Saniye anne hakikaten bir idol oldu
  Başarılarının devamı dilerim

  YanıtlaSil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR