7 Ekim 2019 Pazartesi

Yerli Üretime Tam Destek

Merhaba arkadaşlar,

Yerli malı kullanımının önemini sanırım hepimiz biliyoruz ama bazen hatırlatmak gerekiyor. Bu yüzden bugün yerli malı ürünlerin önemini, yerli ürünü nasıl tespit edeceğinizi ve TESK'in açıklamasını sizlerle paylaşacağım.

Benim yerli malını fark etmem uzun yıllar öncesine dayanıyor. Lise döneminde Giresunlu bir arkadaşım vardı, atıştırmalık bir şeyler almak için bakkal ya da markete girdiğimizde aldığı ürünlerin hepsinin fındık içerdiğini gördüm, kendisine sorduğumda bizim memlekete destek olsun diye alıyorum derdi. İşte mevzu burada başlıyor Bizim Memleket.

Bizim memleketin mallarını aldığınızda bizim memleketimiz, bizim akrabalarımız, bizim dostlarımız kazanır. Sadece bu kadar mı! Gelecek için çocuklarımızın, torunlarımızın refah içinde yaşamasını sağlarsınız.

Peki yerli üretim ürünleri nasıl anlayacağız?

Bu konuda 19 Eylül 2019 yılında Ticaret Bakanlığı'nın yaptığı 'Yerli Üretim Logosu Tanıtım Toplantısı' ile yukarıda göreceğiniz logo tanıtıldı. O gün yapılan açıklama şöyle: 'Türkiye'de istihdam yapan, Yabancı firmaların Türkiye'de üretilen ürünleri de yerlidir. Onların da bizim Türkiye'deki alın terimizin payı vardır. Onlar da aynı yerli logoyu kullanacaktır. Onların da buradaki varlıklarını destekliyoruz'.

TESK Genel Başkanı Palandöken dün yaptığı açıklamada şöyle konuştu: "Yerli ürün kullanmak hem üreticiye hem de ekonomiye en büyük destektir."

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, yerli ürün kullanımının önemine dikkati çekti. Üreticilerin korunması için gerekli tedbirler alınması gerektiğine işaret eden Palandöken, şunları kaydetti:

"Özellikle domates, fasulye ve biber gibi ürünlerin bol olarak üretiminin olduğu bir dönemde salça ithal edilmesi çiftçimize yapılan en büyük haksızlıktır. Yerli ürün kullanmak hem üreticiye hem de ekonomiye en büyük destektir. İthalat izinleri verilirken ince elenip sık dokunmalı. Yerli üreticiyi korumak adına bunu yapmak herkes için milli görev olmalı. Domates gibi ürünlerde, çiftçimizin elinde ürünlerin kalarak perişan olmaması için ithalat izinleri, ihtiyaca göre olmalı. Tarımda kendi kendimize yettiğimiz konuma tekrar gelmemiz için çiftçimizi, tarım alanlarımızı ve tarım ürünlerimizi korumamız gerekiyor."


6 yorum:

 1. Aynen yerli üretime tam destek diyorum ben de. Ülkemiz bu konuda çok zengin ve desteği hakediyor. Ben sadece dijital, teknoloji vb şeylerde şimdilik yeterli bulmuyorum ama o da bir gün olacak.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her şeyi merdiven altına düşürme alışkanlığımızdan bir vazgeçsek

   Sil
 2. Yerli üretime tam destek vermek ve kullanımı yaygınlaştırmak önemli. Ancak artık teknoloji alanında da yerli üretimi artırmak ve bu alanda da tam destek vermek çok kritik. Yoksa ürettiğimiz ürünleri iç pazarda tüketerek ekonomik anlamda ayakta kalamayacağız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teknolojiye büyük paralar harcadığımız doğru ama bizim muhteşem bir mevsim ve verimli topraklarımız olduğu sürece üstesinden gelemeyeceğimiz konu yok aslında.

   Sil
 3. Yerli üretime tam destek her zaman önceliğim. Bu kadar verimli topraklarımız varken elbette bir gün dışardan tohum alma işini de bitireceğiz. Umarım..

  YanıtlaSil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR