11 Ekim 2019 Cuma

Türk Sinema ve Televizyonlarında Neler İzliyoruz?Ah şu yerli yapımlar diyerek iç çekmek istiyorum. Film ve dizi konusunda dünyayı bir kaç adım geriden takip etmeye devam ediyoruz. Güzel yerli yapımlara o kadar susuyoruz ki Recep İvedik 6'nın ne kadar çok izleneceği şimdiden belli oldu. 5 Ekim'de yayınlanan fragmanından sonra sanırım bu konu yayınlandığında 3 milyon izlenmeyi geçmiş olacaktır.

Türk sineması korku ve komedi türlerinde sıkışıp kalmış durumda. Komik yapımlara ilgimiz genel bir hafta sonu eğlencesi aramanın bir sonucu olarak yerini koruyor. Korkuya ilgimiz ise üç harfliler, küçüklüğümüzün o cin hikayeleri, sinemamızda tezgahı bu korkuların üzerine kurmuş durumda. Peki o çok izlendiğini düşündüğümüz türlere baktığımızda aklımıza hangi filmler geliyor? Korku türü için, Siccin, Dabbe, Büyü daha başka ne olabilir aklıma bile gelmiyor. Aralarında en iyisi diyeceğimiz bu filmlerde bile faks sesi ile insanları korkutmaya çalıştığımız görülüyor. Komediye bakalım ne hatırlıyorum, Recep İvedik, Pardon, Aile Arasında, Organize İşler, Düğün Dernek sanırım komedi de daha çok sayabiliyorum. Zaten gişelerde komedi filmlerine ilgimizi ortaya koyuyor.

Türk sinemasında umut veren yapımlara baktığımda ise gerçek hikayelerden yapılmış filmlerle karşılaşıyorum. Bizim İçin Şampiyon, Müslüm, Çiçero gelecek yapımlarda ise Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu gibi gerçek hayatların sinema uyarlamalarını seviyoruz. Sadece hikayelerin gerçekliği yetmiyor, gerçek çok hikayenin de rezil edildiğine şahit olduk.

Dünya sinemasındaki yapımları artık kolayca takip edebiliyoruz. Gördüğüm şu ki, olmayan tarihlerinden, olmayan başarılarından, olmayan tarihsel mücadelelerinden harika yapımlar çıkaran ülkeler var. Bizim şanlı tarihimize, yaşanmışlıklarımıza, her hafta çıkan ama isimlerini bile duymadığımız yapımlar yakışmıyor. Kurgu, düşünce, etkileyicilik her zaman büyük maliyetler gerektirmiyor bunu da biliyoruz.

Televizyon dizilerine gelecek olursak orası daha içler acısı bir durumda. Hala töre dizilerinden kurtulamadık. Sanırım bunla alakalı suç tamamen izleyici de. Bir süre daha gider gibi görünüyor. Peki ne izliyoruz televizyonda farklı konusuyla kalite yapım arayanların hemen ilgisini çekti Mucize Doktor, güzel gidiyor, dünya dizlerinden yorumlama yapmış, sahnelerinde bazen acemiliklere düşse de değişik kurgusuyla başarısını hemen ortaya koydu. Başka ne var? Zorlama hikayeye düşen Çukur bu şekilde nasıl devam eder bilmiyorum. Onun dışında Arka Sokaklar'ı bir kenara koyuyorum diğer yapımların hepsi aynı gibi geliyor bana. Mutlaka kendince güzel taraflarını yakaladığınız, samimi gelen tarafları nedeniyle izlediğiniz diziler vardır saygı duyuyorum.

Yine Türk dizisi konusunda Blutv başarılı gidiyor. Masum, Bozkır, 7Yüz gibi yapımlarına Behzat Ç'yi ekledi. Yerli yapımlardan Netflix'in başarısızlığını Hakan: Muhafız ile gördük. Bu konuda Blutv'den daha umutluyum. Bakalım yeni yerli yapımlar bize neler sunacak. İyi seyirler.

18 yorum:

 1. Hakan muhafızı izledim o kadar başarısız değil Behzat Ç'yi izledim beğenmedim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dizi bir yere kadar güzeldi ama ilk sezonun sonunda ölümsüzün Muhafız'ı öldürmeden gitmesi tüm bölümleri perişan ediyor. Lost'un sonu bile daha iyiydi :) Behzat Ç. tercih meselesi henüz ben izleyemedim.

   Sil
 2. Televizyon izlemeyeli neredeyse 15 yıl oldu. Hiç eksikliğini hissetmedim :) Bazen internet paketlerine ek olarak TV bilmem ne kampanyaları (ne olduklarından da bihaberim, o kadar yani)ile ilgili teklifler geliyor. Televizyon kullanmadığımızı söylediğimizde birkaç dakika dona kalıyorlar, algılayamıyorlar; nasıl olur da bir evde TV olmaz "hiç mi yok" diyenler oldu :D 15 yıl önce eskiciyi çağırıp "al götür şunu" dediğimde pek keyiflenmişti :D Velhasıl TV'de neler var hiç bir fikrim yok. Bununla birlikte tam bir film tutkunuyum, özellikle Kore filmleri harika. Adamların en kötü filmi bile izlettiriyor kendini. Sinemada çok başarılılar. Yazıda bahsi geçen dizilerin hiç birini izlemedim. Sinema filmlerinden bazılarını izledim (Recep İvedik hiç izlemedim.) Ara ara iyi Türk filmleri oluyor ama ne yazık ki çok nadir. Hele Türk korku filmleri maalesef utanç verici, rezalet (bence). Bu gidişle de değişen bir şey olmayacak; çok kısır konular, yaratıcılık sıfır. Düzelir mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. TV'yi bende çok aramıyorum artık, haber derlemeleri izlemek iyi oluyor bir de işte bir iki tane iyi dizi çıkarsa o. Temelli kurtulmayı düşünmedim ama siz gibi büyük başarı tebrikler.

   Sil
 3. Türk korku filmleriyle ilgili tespitin çok doğru. Yazının tamamında da çok güzel ayrıntılar yakalamışsın. Diziler kendini tekrarlıyor, elle tutulur mucize doktor var dediğin gibi, o da koreden alınma bir dizi. Blue tv nin atakları da güzel, gelişmeye devam ediyor.

  YanıtlaSil
 4. Çukur'u boşuna uzattılar. Gereğinden fazla uzatılan diziler bir yerde patlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet 2.sezonda kötüye gidişin sinyallerini vermişlerdi, 3.sezonla kanıtlayacaklar gibi görünüyor.

   Sil
 5. Ben dizi televizyon izlemediğim için hiç haberim yok.

  YanıtlaSil
 6. Gereksiz uzatmalar ve reklamlar var.Tek bir dizi dışında diğerlerine bakmıyorum be ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O tek diziyi bizimle de paylaşsaydınız gizli mi :)

   Sil
 7. Özellikle tarihi dizi/film konusunda daha güzel şeyler yapılabilir, Osmanlı tarihinden daha öncelerine gidilse tadından yenmez

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Osmanlı olsun, Selçuklu olsun hatta daha öncesinden de çok ilgi çekici hikayeler var

   Sil
 8. Türk korku filmleri bana pek sempatik gelmiyor. Recep İvedik ise artık hangi seviye bilemiyorum. Eski Türk filmlerini çok özlüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zaten Türk korku filmlerinde cinden başka bir şey kalmadı :/

   Sil
 9. Blutv de güzel mini Türk dizilerinden birini izlemiştim.Dilerim kaliteli yapımların devamı gelir...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 10 bölüm - 15 bölüm diziler tadında bırakıyor güzel oluyor

   Sil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR