21 Ekim 2019 Pazartesi

İşsizlik Maaşı Nedir? Nereden Alınır? Kaç Ay Verilir? Başvuru Şartları


Türkiye İstatistik Kurumu işsizlik verilerini açıkladı. Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2019 yılı Nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 116 bin kişi artarak 4 milyon 202 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 3,4 puanlık artış ile %13,0 oldu.

Sürekli artış gösteren işsizlik rakamları, işsiz kalanları işsizlik maaşlarına yöneltiyor. İşinden ayrılan vatandaşların almaya hak kazandığı işsizlik maaşı her ay düzenli olarak hesaplara yatırılıyor.

İŞKUR tarafından her ay işsiz olan vatandaşların hesaplarına işsizlik ödeneği yatırılıyor. Vatandaşlar da işsiz kaldıkları bu süreçte maaş alarak hayatlarını idame ettiriyor. İşsizlik maaşı ya da işsizlik ödeneğinin ne zaman yatacağı merak konusu oldu. Ekim ayının ilk günlerinde işsizlik maaşı alan vatandaşlar, merakla işsizlik maaşı ne zaman ödenecek sorusunun cevabını arıyor.

İŞSİZLİK MAAŞI KİMLERE VERİLİR?

Bir işte çalışan işçiler zaman zaman yaşadıkları sorunlardan dolayı işten ayrılabiliyor. İşveren ve işçi arasında yaşanan sıkıntılardan dolayı vatandaşların işlerine son verilebiliyor. İşveren tarafından işine son verilen işçiye de devlet işsizlik maaşı bağlıyor. İşsizlik maaşına başvurmak isteyenlerin ellerini çabuk tutarak hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurmaları gerekiyor. Başvuru, İŞKUR birimine şahsen gelerek veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresinden yapılabilir.

İşsizlik ödeneğinin ödenebilmesi için sigortalı işsizlerin Kanun gereği iş almaya hazır halde olması gerekiyor. İşsizlik maaşı başvurusu ile kişinin iş arayan kaydı yapılmakta veya güncellenmektedir. Böylece sigortalı işsizlerin danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim hizmetleri imkanı veriliyor.

İŞSİZLİK MAAŞI KAÇ AY VERİLİR?

Kendi isteğiyle veya işten çıkarılmış kişilere son 3 yıldaki prim gün sayılarına göre 10 aya kadar maaş ödenmektedir.

2019 YILI İŞSİZLİK MAAŞLARI NE KADAR OLDU?

İşsizlik maaşı, sigortalılık süresine göre değişse de belirli bir tavan ve taban fiyatı vardır. 2019 yılı işsizlik maaşı en düşük 1.015, en yüksek 2.030 liradır.

İŞSİZLİK MAAŞINA BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,

Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,

Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,

Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak

İŞSİZLİK MAAŞI NE ZAMAN ÖDENECEK?

İşsizlik maaşları her ayın 5'in de yatırılmaktadır. Ayın 5'i hafta sonuna denk geldiği günlerde pazartesi günleri yatırılmaktadır.

2 yorum:

  1. Çok hızlı artış olmuş işsizlikte. İşsizler cumhuriyeti olacağız bu gidişle. İŞKUR'da işsizlik maaşı başvurusu için oluşan kuyruk daha da uzamış, form yetiştiremiyorlarmış... Vahim!

    YanıtlaSil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR