24 Ekim 2019 Perşembe

İş İmkanları Tersine Göçe Etki Ediyor


Mardin’in Mazıdağı ilçesinde Cengiz Holding tarafından 1.2 milyar dolarlık yatırımla kurulan Mazıdağı Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisleri'nin Mardin'e ve ilçeye tersine göçün başlamasında önemli etken olduğu açıklandı. Tesisin, 1500 kişiye doğrudan istihdam, yaklaşık 25 bin kişiye de dolaylı iş imkânı sağladığına vurgu yapan Eti Bakır Mazıdağı Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisleri Genel Müdürü Emre Kayışoğlu," Şu anda fabrikaya yakın olan 2 köyün istihdam edilebilir nüfusunun nerdeyse tamamı tesislerimizde çalışıyor" dedi.

"2 köyün istihdam edilibilir nüfusun neredeyse tamamı burada çalışıyor"

Eti Bakır Mazıdağı Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisleri Genel Müdürü Emre Kayışoğlu, tesisin bölgenin çehresini nasıl değiştirdiğini açıkladı. Yatırım aşamasında, tesis tamamlandığında 1100 kişinin doğrudan çalışmasının planlanlandığını ancak şu anda bu sayıyı geçerek 1500’e ulaştıklarına dikkat çeken Kayışoğlu, "1500 kişiden toplam 1019 kişi Mardin sınırları içinden istihdam edildi. Yerel istihdama katkı prensibi bizim için çok önemli ve bu nedenle bin 19 Mardinli çalışanın 847’si ise Mazıdağlılardan oluştu. Şu anda fabrikaya yakın olan 2 köyün istihdam edilebilir nüfusunun nerdeyse tamamı tesislerimizde çalışıyor. Fabrikamıza sınır olan Kocakent köyünden 900 kişi inşaat aşamasında istihdam edildi. Şu anda ise 1500 kişilik fabrikanın 200’ü Kocakent sakinlerinden oluşuyor. Bu ise şu anlama geliyor; her evden bir kişi tesisimizde çalışıyor.’’ dedi.

8 yorum:

 1. Keşke doğu ve güneydoğu başta olmak üzere Anadoluda iş imkanları artsa, tersine göç olacağı kesin. En azından göçecek nüfusun kalmasına sebep olur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu çok iyi olurdu en azından güzel bir önlem olurdu

   Sil
 2. Keşke işsizlik her yerde bitse.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu ise en güzeli olurdu ama yükselmesi yerine durmasına bile sevinecek noktada ülke.

   Sil
 3. Inşallah diğer şehirlerimizde de olur

  YanıtlaSil
 4. Dogru yerlere dogru yatırımlar yapılsa her şey çok güzel olacakta... Dün nemleketten annemlerle konuşurken buraya da zeytinyağı fabrikası kuruldu deyince çok hoşuma gitti. Hem insanlara çalışacak bir ekmek kapısı açıldı, hemde insanlar nerden nereye zeytinyağı cikarticam diye gitmekten kurtuldu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öyle bereketli topraklarımız varken hala gıda fiyatlarının yüksek olması çok can sıkıcı. Teknoloji deki yüksek fiyatları umursamıyorum ama gıda da olmamalı.

   Sil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR