30 Ekim 2019 Çarşamba

Google Sitelerdeki Flash İçeriklere Son Veriyor


Google yeni bir hamleye hazırlanıyor. Dev arama motorunun yapacağı bu hamle bir çok sitenin sonunu getirebilir.

Arama motoru optimizasyonu teknikleri, belirli dönemlerde değişen bir yapı olarak internet sitelerinin kaderini doğrudan etkiliyor. Bu bağlamda Google cephesinden site sahiplerine çok kritik bir uyarı yapıldı.

Arama motoru devinde mühendislik müdürlüğü görevini üstlenen Dong-Hwi Lee, Google’ın blogu üzerinden flash içerikler hakkında konuştu. Sitede yer alan açıklamaya göre hareketli içerikler artık dikkate alınmayacak.

Multimedya yazılım platformuna veda etmeye hazırlanan Google, arama motoru optimizasyonu adına flash içeriklerin arama motoru kayıtlarına eklenmesini durduracağını duyurdu. Bu yüzden animasyonlu içeriklerin önemi azaldı.

Alınan karar, SWF uzantılı içerikler üreten internet sitelerine büyük bir darbe vuracak. 2 sene önce 2020 yılında flash projesini bitireceğini duyuran Adobe, Apple’ın 3 kurucusundan biri olan Steve Jobs tarafından da eleştirilmişti.

İlgili eleştiri, 2010 yılında kaleme alınmıştı. Jobs, flash içeriklerin iPhone cihazlarında desteklenmeme sebebini SWF uzantısının telefonlarda gösterdiği düşük performansa bağlamıştı.

Ayrıca flash içeriklerin güvenli olmadığını ifade eden başarılı iş insanı, yönünü başka uzantılara çevirmişti. Bunun dışında dünya üzerinde flash kullananların sayısı her geçen yıl daha da düşüyor.

On yıldan fazla bir süredir aşamalı olarak güç kaybeden Adobe Flash, artık Google Chrome tarafından dahi (son karar kullanıcıya ait) engelleniyor. Zira günümüzde HTML 5 tabanlı internet sitelerinin arttığını görmekteyiz.

5 yorum:

 1. Bu güç savaşlarından olan bize oluyor ama ileri doğru arama motorları 100 de yüz ücretli hale gelecek....o gün bize gün doğacak bıkmadan yazmaya devam...
  Ahhh ahhh diyeceğiz keşke ansiklopdilerimizi atmasaydık diyeceğiz ama iş işten geçecek...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabi benzer bir ücretli uygulamayı Youtube yaptı, yarın ne olacağı belli olmaz ama ücretsiz alternatiflerinin de çıkabileceğini unutmamalıyız.

   Sil
 2. Ben internette makale yazarlığı yapmaya başladığımda, tabii 20 yıl öncesinden bahsediyorum henüz büyük oğlum doğmamıştı; normal bir gazetede çalışır gibi ücret alıyorduk. Bu sayede evde çalışma imkanım oluyordu. Sonradan internet yaygınlaşıp her bilgiye ulaşılabilince bu sistemler değişti. Keşke bloglarımızla da düzenli bir gelir elde edebilsek de en azından emeğimizin karşılığını alsak.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bende bir süre öncesini biliyorum ve bloglar iyi birer gelir kaynağıydı, şimdi bir süre okuyuculuk yapan kişilerin bile blog açtığını görüyorum.

   Sil
 3. Geçen gün kızım bilgisayardan Adobe flash destekli dersini açamadı maalesef.. Bundanmış demekki..

  YanıtlaSil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR