25 Ekim 2019 Cuma

Evde İş Yapma ve Yüksek Kazanç Tuzağına Dikkat!Ev bütçelerine katkıda bulunmak isteyenler dolandırıcıların hedefi oldu. Evde iş yapma ve yüksek kazanç elde etme vaadinde bulunan dolandırıcılar kurs ücreti adı altında vatandaşları dolandırmaya başladı. Son zamanlarda yaygınlaşan dolandırıcılardan dolayı Tüketici Derneği vatandaşlara dikkatli olan uyarısı yaptı.

Vatandaşlar mesai saatleri dışında da evlerinde ek bir kazanç elde etmek amacıyla dolandırıcıların ağına düştü. Dolandırıcıların hedefi haline gelen vatandaşlar, kurs ücreti adı altında para yatırarak dolandırıldı. Dolandırılan vatandaşlardan dolayı tüketici dernekleri vatandaşlara dikkatli olunması konusunda uyarılarda bulundu.

Evde yüksek kazanç vaadiyle kurs ücreti adı altında vatandaşların dolandırıldığını aktaran Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Levent Küçük, son dönemde evde iş vaadiyle dolandırılanların sayısının çoğaldığını bildirdi.

DOLANDIRICILARA KARŞI UYARI YAPILDI

Küçük, "Bazı fırsatçılar, sosyal medya hesapları üzerinden veya cep telefonlarına gönderdikleri mesajlarla 'Evde İş' başlığıyla duyuru ve reklam yapıyor. Bu duyuru ve reklamlarda; paketleme, montaj, düğme yapımı gibi el becerisi gerektiren bazı işlerin evlerde yapılacağı ve bu işler karşılığında yüksek ücretler kazanılabileceği belirtiliyor. Özellikle ev hanımlarının dikkatini çeken işler için öncesinde bir kurs verileceği ifade edilirken, bu kurs için ücret talep ediliyor." İfadelerini kullandı.

NEREYE GİDERSEN GİT ŞİKAYET ET

"Dolandırıcılara, hesaplarına para yattıktan sonra bir daha ulaşılamıyor.” Açıklaması yaparak özellikle ev kadınlarına ulaşıldığını dile getiren Küçük,  Hatta ulaşılan bazı kimseler de yüzsüz bir şekilde tüketiciye, 'Nereye gidersen git şikayet et.' diyor." Dedi.

"Kurumsal kimliği, vergi kaydı, açık adresi, iletişim bilgileri ve ticaret sicil kaydı bulunmayan firma ya da kişilere itibar edilmemeli, emin olunmaya firma ya da kişilere kesinlikle banka havalesi veya ödeme yapılmamalı." Açıklamasında bulunan Küçük, vatandaşların mağdur olmaları halinde Cumhuriyet Savcılıklarına başvurması gerektiğini dile getirdi.

DOLANDIRICILAR AKLA HAYALE GELMEYECEK ŞEKİLDE DOLANDIRMAYA BAŞLADI

Son dönemde haksız kazanç sağlamak isteyen fırsatçıların, tüketicileri dolandırmak için akla hayale gelmeyecek yöntemler bulduğunu söyleyen Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Aziz Koçal ise, "Son günlerde duyduğumuz bir dolandırıcılık yöntemi de yüksek kazanç vaadiyle kurs ücreti adı altında para alma." dedi.

"Bir hesaba para yatırırken hesabın ait olduğu kişi veya kurumlar iyi incelenmeli." İfadelerini kullanan Koçal, "Eğer isim veya şirket gibi konularda bilgi yoksa hesap numarası üzerinden şikayet yapılabilir." dedi.

6 yorum:

 1. Evde ek iş imkanı diye bir ilana denk gelmiştim yazışma ile görüşmemi izi yaptık gönderilecek malzemelere bir miktar para istenince kalsın dedim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biliyorsunuz özelikle internet dolandırıcıları arttı dikkat etmek gerekiyor.

   Sil
 2. İnsanların umutlarını, hayallerini, paralarını çalıyorlar. Çok yazık.. Evde ek iş yapma ve kazanç elde etme umudu taşıyan insanlara bu yapılmamalı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dar gelirli insanların o helal paralarına göz dikiyorlar ne yazık ki

   Sil
 3. İnsanlarımız biraz uyanık olup böyle dolandırıcılara fırsat vermemeli. Bir kere düz mantıkla düşüncek olursak ev hanımları evden ek iş yapıpda nasıl çok para kazanacakki? Akıl var mantık var. Ama işte çaresiz ınsanlar bir umut deyip kanıyorlar dolandırıcılara. Çok kazanıcam derken ellerindekinide kaptırıyorlar. Allah kötü niyetli insanlarla karşılaştırmasın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ne yazık ki bir çok insan bilse de bir umut diyerek bunların ağına düşünüyor.

   Sil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR