17 Ekim 2019 Perşembe

Ev İlanlarına 'Depreme Dayanaklıdır' Notu


İstanbul’da geçtiğimiz hafta 5.8 şiddetinde yaşanan depremin ardından özellikle eski evlerde yaşayanlar yeni ev arayışına girdi. Emlak sektörü hareketlendi, son günlerde 'depreme dayanıklı ev', 'yeni bina', 'deprem yönetmeliğine uygun ev' gibi ilanlar öne çıktı. Fakat bu durum özellikle kiralık ev fiyatlarını uçurdu. Deprem korkusuyla ev arayan vatandaşlar, fiyatların yüksek olmasından şikâyet etti.

Geçtiğimiz yıllarda ev ilanlarında ‘boğaz manzaralı’, ‘toplu taşımaya yakın’ gibi özellikler yer alırken İstanbul’da yaşanan 5.8’lik depremin ardından ‘depreme dayanıklı ev’, ‘yeni bina’ gibi cümleler de eklendi. Emlakçılar yoğun talep nedeniyle özellikle Avcılar, Büyükçekmece gibi bölgelerde kira fiyatlarında artış yaşandığını bildirdi. Zemin veya girişteki dairelerde yaşayan insanlar artık ikinci, üçüncü katlara yönelirken, az katlı binalara da talebin arttığı ifade edildi. Yeni binalar da bölgesine göre değişmekle birlikte 2+1 dairenin kiralık fiyatı bin 200 liradan başlıyor. Depremden sonra kiralık ev fiyatlarında 300-400 liralık bir artış yaşandı.

Talebin satın almadan çok kiralama yönünde olduğunu söyleyen Büyükçekmece bölgesinden Emlak Danışmanı Ulaş Gezen, “Bölgemizde 40-45 yıllık, eski binalar var. Bu binalarda yaşayan insanlar yeni konutlara geçmek için ofisimize geliyor. Son günlerde yoğunluk var. Müşterilerimizin yüzde 45’i eski binasından yeni binaya geçmek talebiyle başvuruyor. Şu anda ev satın almak değil kiralamak istiyorlar. Bu da kiralık ev fiyatlarını artırmaya başladı. Uzun süredir satılmayan yeni gayrimenkullerdeki evler de talep görmeye başladı. Piyasada depremin etkisini hissediyoruz” dedi.

Emlak danışmanı Mehmet Faruk Özgen ise, deprem olmadan önce insanların binaların dayanıklı olup olmadığına çok fazla dikkat etmediğini dile getirerek, “Şu anda bize gelen insanlar ‘depremden nasıl daha az etkileniriz’ diye konut arıyor. Sön dönemde ilanlarımızı farklı girmeye başladık. İlanlarda insanlara radyal sistemin, yeni binaların olduğunu ifade eden kelimeler kullanarak onların için rahatlatmaya çalışıyoruz. Depremden sonra yeni bina arayışları başladı. Özellikle konut sahipleri kendi dairelerini kiraya vermeyi bile düşünmüyor, ‘yeni binada kiraya çıkıyım, çocuklarımı koruyayım, depremden etkilenmeyeyim’ diye alternatifler aramaya başladı” diye konuştu.

İnternet üzerinden girdikleri ev ilanlarında daha önce belirtmedikleri birçok özelliği artık yazdıklarını vurgulayan Özgen, “Depreme karşı inşaat firmasının aldığı tedbirleri, betonun, demirin ve inşaatın detaylı özelliklerini açıklıyoruz. Önceden oda sayısını ve kira fiyatını yazardık. Şimdi kolon, kiriş sistemine kadar yazıyoruz. Yazmak zorundayız çünkü artık insanlar haklı şekilde buna yöneldi” ifadelerini kullandı.

Eski evlerde yaşayan veya oturdukları yer depremde hasar gören vatandaşlar yeni konut arayışında. Depremden sonra fiyatların arttığını dile getiren vatandaşlar bu durumdan şikayetçi. Emlakçı emlakçı gezerek bütçelerine uygun ev bulamadıklarını söyleyenler kara kara ne yapacağını düşünüyor.

8 yorum:

 1. Depreme dayanıklıdır notu süper bir fikir olmuş bu gibi durumlar hakkında bilgilendirilmemiz gerek.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ve aynı zamanda teknik bir takım bilgilerinde verilmesi gerekiyor. İnsanlar kendilerine ölüm hazırladı, bir zahmet çözümde bulsunlar. Bir yandan da bu zam fırsatçılığına dönmemeli.

   Sil
 2. Depremle dayanıklı şeklinde uyarılar güzel fakat fırsatçılık yapmak çok etik değil tabiki de Allah yardımcımız olsun teşekkürler bilgiler için

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabi bu işin kötü yanı da fırsatçılık maalesef

   Sil
 3. Bence de insan ev alırken depreme dayanıklı olması çok önemli sonuçta içerisinde temel gereksinimlerini karşılamaya çalışacağın ve yeri geldiğinde başını sokacağım bir yer depreme dayanıklı olması haricinde daha bir çok da detay önemli :) kaleminiz sağlık Erhan bey

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O bir çok detaydan habersiz direk olarak fiyata yönleniyor insanlar ikinci önemli konu ise odaları ve ölçüsü..

   Sil
 4. Mütahitlerin vicdanına terk edilmeyecek kadar mühim bir konu. Özellikle deprem bölgesinde yaşayan insanlar yuvalarında güvenle yaşamak istiyorlar haklı olarak.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle daha fazla geç kalınmadan bir an önce harekete geçilmeli

   Sil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR