13 Ekim 2019 Pazar

Çalışan Kadınlara 650 TL Para Desteği! Kimler Başvurabilir? Ne Zaman?


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sigortalı çalışan kadınlara her ay 650 lira kreş, anaokulu veya gündüz bakımevi için para desteği verileceğini söyledi. Peki kreş ve anaokulu para desteğinden hangi kadınlar yararlanacak? Kimler Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı para desteği almak için nereye başvuru yapılacak? işte detaylar...

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sigorlı bir işte çalışan ve 0-60 aylık çocuğu olan annelere para desteği müjdesi verdi. Aile Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre; 0-60 aylık çocuklarını kreş, anaokulu veya gündüz bakımevine gönderen, sigortalı çalışan 10 bin 250 kadına, her ay 650 lira para desteği sağlayacak.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kadın istihdamını artırmak için örnek niteliğindeki "Kurumsal Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi"nin hayata geçirileceğini belirtti.

Projeyle sigortalı çalışan annelere 24 ay boyunca mali yardım yapılacağını vurgulayan Selçuk, şu bilgileri verdi:

KİMLER FAYDALANABİLİR?

"Projeden 0-60 aylık çocuklarını Bakanlığımız ya da Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kreşe, anaokuluna veya gündüz bakımevine gönderen ve sigortalı işçi statüsünde çalışan anneler yararlanacak. Annelere her ay 650 lira civarında (100 avro) destek sağlanacak."
Bakan Selçuk, projenin Ankara, Antalya, Bursa, Elazığ, İstanbul, İzmir ve Malatya'da SGK tarafından uygulanacağını bildirerek, "Bir anne 24 ay boyunca destek alabilecek. Ayrıca mali desteğe başvuran ilk 13 bin anneye tek seferlik 650 lira (100 avro) kırtasiye desteği de sağlanacak." dedi.

Proje kapsamındaki yardımların toplamda 169 milyon lirayı (26 milyon avro) bulacağına dikkati çeken Selçuk, "Projenin amacı, kadınların kayıtlı istihdamını desteklemek ve aile-iş yaşamı dengesini güçlendirmek. Bakanlık olarak aile birliğini korumak ve güçlendirmek için bu tür projeleri yaygınlaştıracağız." diye konuştu.  

BAŞVURULAR NE ZAMAN VE NEREYE YAPILACAK?

Projeye ön kayıtlar 15 Ekim Salı günü saat 14.00'ten itibaren internet üzerinden (www.sgkkurumsalcocukbakımı.org) e-devlet şifresiyle yapılabilecek.

8 yorum:

 1. Harika bir proje. Umarım tüm Türkiye'ye yayılarak devam eder. Hem kadın istihdamını artırmak hem de çocuklarımıza sağlıklı gelecek inşa edebilmek için güzel bir proje.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anne ve çocukların gelişimi için yapılan yatırımlar mutlaka ülkeye fayda olarak geri dönecektir.

   Sil
 2. Bizden geçse de faydalı olacağını düşünüyorum. Yararlanacak olanlara hayırlı olsun.

  YanıtlaSil
 3. Annelere verilen bu desteği çok olumlu buluyorum. Maaşlarını bakıcıya veya kreşe veriyorlar genelde.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çocuklarına bakıcı ya da kreş için maddi yetersizliği olanlara fırsat olacak.

   Sil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR