29 Ekim 2019 Salı

Blog Yazmak Ya Da Yazmamak Bütün Mesele Bu


Merhaba,

Şu blog işleri yok mu biraz bundan bahsedelim bugün. Bir süredir blog listemi güncelleyemedim. Ve görüyorum ki yine bir çok arkadaşımız blog dünyasına veda etmiş görünüyor. Blog yazmak için tavsiyeler vs bir çok siteden okuyabilirsiniz. Ben blog yazmaktan vazgeçmeyi dilime dolayacağım.

Blog yazmayı bırakmanın bir çok nedeni var. Bunlardan en önemlisi de yalnız kalmak olduğunu düşünüyorum. Bir şekilde yalnızlık hissine kapılırsanız yazma isteğiniz ölür. Bu yüzden bireysel çalışmalar yerine ekip çalışmalarını her zaman tavsiye ediyorum.Ya da kendimden bir sır vereyim. Heyecanlı güncel konuları her daim insanlarla konuşma şansınız var. Ben öyle yapıyorum, çevremdekiler ile gün içinde konuştuklarımı bloguma yansıtabiliyorum.

Daha başka ne mi? Sadece kendi aklına yatan blog fikirleri ile yola çıkanlar yine bir süre sonra bekledikleri ilgiyi görmediklerinde sudan çıkmış balığa dönüyorlar. Bu en iyi ihtimalle farklı türde bir blog yazmaya dönüşebiliyor. İnatçı biriyseniz defalarca yeniden deneyebiliyorsunuz.

Ne yazacağını bulamamak?! Bu da zaman zaman blog yazarları arasında konuşulan bir konu ve zaten yazacağınız şeyi bulamamış ya da üretemiyorsanız başka işler denemelisiniz. İşte yazma serüveninize ekip işleri ile başlayarak kendi durumunuzu ve üretkenliğini görebilirsiniz ve blog çöplüğüne yenilerini atmamış olursunuz.

Özgün yazıyorum, severek yazıyorum, düzenli yazıyorum ama istediğim seviyede değilim?! Bu sözleri de çok defa duyduk. Aslında insanların arayışlarına baktığımızda temel şeyler vardır bunlar, ilgi çekici konular, bilgilendirici konular, fayda sağlayıcı konular, şaşırtıcı konular olabilir. Sonra demezler mi insana 'Altın leğenin kan kusana ne faydası var?'. Ağır bir benzetme oldu ama sözü beğendiğim için paylaşmak istedim.

10 yorum:

 1. Bende sanki yavaştan uzaklaşıyorum . :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blogunuzu hayatınızın her alanına yayın, mümkünse ortak alın ya da ortak olun diğer blog yazarları ile.

   Sil
 2. Türk halkı özellikle çok tezcanlı sanıyorlar ki yazmaya başlayınca hamen binler 10000 ler okuyacak ve çok hızlı bir dalış yapıyorlar sonra umduklarını bulamayıp soğuyorlar belli peryod ve standartlarda kendinizi geliştitrerek devam edersek daha verimli olur diye düşünüyorum güzel düşünceler için teşekkürler evet bir çok bloggerı göremiyoruz veya çok nadir görüyoruz hatta çoğunu yazmak için çoğu kere teşvik de ediyorum ama elimizden fazlası gelmiyor saygılar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herkesi blog yazmaya blog sahibi yapmaya zorlayamayız tabi ama bende elimden geldiğince teşvik etmeye çalışıyorum. Yorumunuz için teşekkürler.

   Sil
 3. Neredeyse her alanda yüzlerce (+) blog var ve ilgi çekici yeni konular bulmak gerçekten çok zor oluyor. Haliyle bu durum bir süre sonra can sıkıcı olmaya başlıyor. Hele bir de yeterince insana ulaşmayı başaramamışsan tüm motivasyon alaşağı oluyor. Bu işi yapacağım diye kafasına takan, başlarda beklentiyi çok yüksek tutmadan aheste aheste ilerlemeli ve özellikle yazıda belirttiğiniz ekip çalışmasına da yönelmeli. Ekip olarak çalışmak kesinlikle yükü hafifletir ve blog yazmayı daha keyifli hale getirir. Bu arada yeni tema çok yakışmış bloğunuza, hayırlı olsun :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet sakin bir başlangıç daha hayırlı olacaktır :) teşekkür ederim temamı yine değiştirdim

   Sil
 4. Blog yazmak gönül işi sevmeden olmuyor. Profesyonel düşüneyim iş olarak yapayım derseniz de gerçekten eme ve zaman ayırmak gerekiyor. Tam bir mesai gibi. Yani ordan burdan kod alalım blog kopyalayalım gibi eylemler geçici bir kazanç sağlar belki ancak farkına varılınca başınızı derde de sokabilir. Çalışmadan, emek vermeden bir iş olmuyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabi ki kolay iş değil ve çok da rakibi bulunan bir sektör haline geldi.

   Sil
 5. Blog yazmaya karar verip zaman zaman bırakmayı düşünenlerdenim.duygularima tercüme olan bir yazı olmuş teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zaman zaman oluyor ama blog yazma hissi o kadar güçlü ki sizi yine çeker kendine.

   Sil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR