28 Ekim 2019 Pazartesi

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı - İzmirTemeli büyük Türk milletinin ve onun kahraman evlâtlarından mürekkep büyük ordumuzun vicdanında akıl ve şuurunda kurulmuş olan Cumhuriyetimizin ve milletin ruhundan mülhem prensiplerimizin bir vücudun ortadan kaldırılması ile bozulabileceği fikrinde bulunanlar, çok zayıf dimağlı bedbahtlardır. Bu gibi bedbahtların, Cumhuriyetin adalet ve kudret pençesinde lâyık oldukları muameleye maruz kalmaktan başka nasipleri olmaz. Benim naçiz vücudum birgün elbet toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşayacaktır. Ve Türk milleti emniyet ve saadetinin kefili olan prensiplerle medeniyet yolunda, tereddütsüz yürümeye devam edecektir. 1926 (Atatürk’ün S.D. III, S. 80)

29 Ekim 1923'te Cumhuriyet'in ilanı ile Türk milleti için yeni bir devrin kapıları açıldı. Artık halk bir topluluk ya da hanedanın yönetiminde değil, kendi seçtiği temsilciler ile bizzat yönetimde söz sahibi oldu. Atatürk'ün Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir sözü ile millet iradesi açıkça ortaya konmuştur. Bu şanlı bayramımızı, bu şanlı bayramı kutlamamız için canını veren vatan evlatlarını asla unutmayacağız.

Tüm yurtta coşku ile kutlanacak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramınızı kutlarım. İzmir de yaşayan biri olarak Cumhuriyet Bayramı'nda İzmir'de neler olacak, ne hazırlıklar yapıldı bunlara bir bakalım.

Meterolojiden aldığım bilgiye göre, İzmir de 29 Ekim 2019 salı günü hava az bulutlu olsa da genellikle açık geçecek.

İzmir'de toplu ulaşım 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda 1 kuruş olacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda toplu taşımada ulaşım ücretlerinin 1 kuruş olmasını büyükşehir meclisinde kararlaştırdı. Toplu taşımanın ücretsiz olması Cumhurbaşkanı kararıyla olması sebebiyle büyükşehir meclisi bir karar aldı ve en düşük değer olan 1 kuruşa karar verdi.

Bu yıl Türkiye, 29 Ekim 2019 Salı günü, Cumhuriyet’in kuruluşunun 96’ncı yıldönümünü kutlayacak.


İzmir’de Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının programı açıklandı

28 Ekim Pazartesi günü saat 13.00'te Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunma töreni ile başlayacak bayram kutlamaları, 29 Ekim Salı günü ise saat 10.00’daki tebrik törenin 10.30’daki geçit töreni izleyecek.

İzmirliler, 29 Ekim günü saat 20.30'da Konak Pier önünde açılacak 350 metrelik Türk bayrağını, Cumhuriyet Meydanı'ndan başlayarak Gündoğdu Meydanı’na kadar taşıyacak. Meşale ve bayraklarla gerçekleştirilecek Fener Alayı’na ise İzmir Büyükşehir Belediye Bandosu marşlarla eşlik edecek. Saatler 21.00’i gösterdiğinde ise Leman Sam ve Yeni Türkü sahne alacak.

APİKAM’dan Cumhuriyetin 96. yılına özel panel

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları 30 Ekim’de de sürecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi (APİKAM), “Cumhuriyetimizin 96 Yıllık Siyasi ve Ekonomik Birikimi” konulu bir panel düzenleyecek. Panelde, cumhuriyetin ilanından bu yana geçen 96 yıllık süreçte, siyasi ve ekonomik alanda gerçekleşen değişim ve gelişimlerle kazanımlar konu edilecek. Doç. Dr. Hasan Taner Kerimoğlu ve Dr. Mithat Kadri Vural'ın konuşmacı olarak katılacağı panelin moderatörlüğünü APİKAM Koordinatörü Hasan Tahsin Kocabaş yapacak. Panel 30 Ekim Çarşamba günü saat 18.00'de APİKAM Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilecek.

1 yorum:

  1. Sizin aracılığınız ile Tüm türk Halkının bayramını kutluyorum teşekkürler.

    YanıtlaSil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR