24 Eylül 2019 Salı

Eğitimde Yapay Zeka Dönemi


Yapay zekanın ilerleyen zamanlarda insanoğluna ne kadar büyük zararlar verebileceği yazıldı, çizildi. Lakin yapay zekanın yükselişi hiç bir şekilde durdurulmak istenmiyor. Yeni bir teknoloji yaratmanın hevesi karşı konulmaz derece de hızla ilerliyor. Şimdi sıra eğitimde.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2023 hedefleri doğrultusunda eğitimde dijitalleşme öncelikli konular arasında yer alıyor. Eğitimde yapay zeka sürecinin başlatılmasıyla okullardaki dersler, seminerler ve atölye kurulumları hız kazandı. Bu yıl eğitimde yapay zekanın önemine dair farkındalık oluşturulması için tüm okullarda öğretmen, öğrenci ve velilere seminerler verilmeye başlanacak.

Yapay zeka öğretmenlerin kişisel asistanı olacak

Yapay zeka teknolojileri eğitimde öğrencilerin kişisel öğrenme süreçlerinin iyileştirilmesi, öğretmenlerin öğrencileri ölçme ve değerlendirmenin yanı sıra öğrenci takibinin yapılmasında etkin rol alacak. Ayrıca öğretmenler, öğrencilerin yeteneklerine, ilgi alanlarına ve öğrenme süreçleri üzerinde daha da hakim olacak. Door Teknoloji'nin yaptığı araştırmaya göre yapay zeka teknolojilerinin öğrenciler üzerindeki etkilerinin yanı sıra, öğretmenlerin iş yükünün büyük bölümünü hafiflettiği, %68 oranında yardımcı olduğu ve öğrenci takibine %93 etki ettiği belirlendi. Yapılan düzenlemelerle birlikte yapay zekanın öğretmenlerin kişisel asistanı konumuna erişmesi bekleniyor.

Yapay zeka müfredata giriyor

Yapay zeka konusunda eğitimlerin yakın zamanda müfredata gireceğini ifade eden Door Teknoloji'nin kurucularından Murat Kara, "Yapay zeka artık okullarda ders olarak da okutulmaya başlanacak. Mesleklerin değişimiyle birlikte yapay zeka, bölüm tercihlerini etkileyecek. Lise öğrencileri üniversite tercihlerini ve meslek seçimini bu değişimi göz önünde bulundurarak yapacak. Aynı şekilde öğretmenlerin beceri ve yetkinlikleri de değişecek. Yapay zeka yönetimini bilmek ve derslere uygulamak öğretmenlerde aranacak yeni özellikler olacak. Öğretmenin sınav hazırlama ve sonucu okuma, ders konusu belirleme alanlarında sınıf geneline ya da sınıftaki her öğrenciye özel işlem yapmasını yapay zeka ile mümkün olacak" dedi.

"Yapay zeka, eğitim öğretimi daha verimli hale getirecek"

Gelişmiş ülkelerde eğitim alanında hali hazırda yapay zekanın kullanıldığını belirten Murat Kara, "Eğitim alanına yatırımları artıran Çin gibi büyük ülkeler, eğitimin daha verimli olması için birçok yenilikçi metod üzerine çalışıyor ve yapay zeka teknolojilerinin meyvelerini topluyor. Biz de eğitimi verimli hale getirecek yapay zeka teknolojilerinden faydalanabiliriz. Yapay zeka öğrencinin ders dinlemesini, ilgisini, mutlu olup olmadığını, hangi konuları daha çabuk öğrenip hangisinde öğrenme zorluğu çektiğini belirleyip, kişisel ders programı oluşturuyor. Öğretmen ise kendi gözlemlerini yapay zekadan sağlanan bilgilerle birleştirerek daha verimli dersler gerçekleştirebiliyor" ifadelerini kullandı.

8 yorum:

 1. Bizde biraz geç uygulamaya girecek ama teknoloji artık hayatımızın bir parçası .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dönüşü olmayan bir yükseliş katılıyorum

   Sil
 2. Bazı kesimler engellemeye bazı kitleler hızlandırmaya çalışıyor ama eninde sonunda günlük hayatın bir parçası olacak

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğru söylüyorsunuz bu hızla artık geri dönüş olmaz

   Sil
 3. Çağın gereklerine, zamanın ruhuna ayak uydurmak gerek. Robotik kodlama vb.. derslerle özel okullarda ve bazı devlet okullarında müfredata girdi bile.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunu bilmiyordum o zaman bu işlerin yeni mühendisleri yakında gün yüzüne çıkar teşekkürler.

   Sil
 4. yakında yapay zeka insan iş gücünün yerine geçecek inşallah hayırlı olur ama beni biraz korkutuyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tehlikesi çok fazla bu konuda Elon Musk'ta endişelerini dillendiriyor ama bu yükseliş durdulamayacak gibi görünüyor.

   Sil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR