5 Ağustos 2019 Pazartesi

Dünyanın İlk Web Sitesi Tim Berners-Lee'ye Ait


Bugün WWW üzerinde kaç farklı sayfa olduğunu herhalde kimse bilmiyordur. Ama bir zamanlar bunların hiç biri yoktu. Hepsinin hayatımıza girişi işte bu ilk web sayfası ile başladı: Tim Berners-Lee'nin World Wide Web'i...

CERN'de 20 Aralık 1990'da yayınlanmaya başlandı ancak gerçek anlamda halka açılması, Ağustos 1991'de gerçekleşti. Sayfa, hypertext tabanlı WWW projesinin nasıl çalıştığını anlatmaktan fazlasını yapmıyordu; ancak Berners-Lee'nin sayfasının bugünkü internetin altyapısını oluşturduğunu rahatça söyleyebiliriz.

Peki web'in mucidi bugün ne yapıyor? Berners-Lee web ile halen yakından ilgili ve kurulmasına yardımcı olduğu World Wide Web Consortium'u yönetiyor. Berners-Lee'nin web'i devletlerin sansür girişimlerinden korumaya ve iletişim firmalarının ağ eşitliğini bozma girişimlerini engellemeye yönelik önemli çalışmaları bulunuyor. Bununla birlikte CERN'in web'deki rolü bugün biraz değişti. Ağ araştırmalarına devam etse de CERN bugün daha çok parçacıkları çarpıştırmakla ilgileniyor.

Web, bilgi paylaşımı aracı olmayı bugün de sürdürüyor ve muhtemelen bu, yakın bir gelecekte değişmeyecek.

6 yorum:

 1. Yeni birşey öğrenmiş olduk

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uzun yıllar kullandığımız şeylerle alakalı detaylı bilgileri sonradan öğrenebiliyoruz

   Sil
 2. Tim Berners'in açtığı yolda hep beraberiz...Thanks Tim:)

  YanıtlaSil
 3. İlk Web sayfasının ne olduğunu bilmiyordum. Ama bugün sayısız web sayfası var artık. Ve çok daha fazlası da olacak gibi..

  YanıtlaSil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR