23 Temmuz 2019 Salı

Türkiye'de Kredi Kartı ve Banka Kartı Sayısı, Harcama Rakamları


Merhaba,

Kredi kartlarının ürün, gıda ve hizmet alımlarımda önemi her geçen gün artarken banka kartları da maaş çekimlerinde kendini gösteriyor. Kampanyalar, kullanım kolaylığı, güvenlik gibi bir çok nedenle de kart kullanımında artışın devam edeceği görünüyor. 

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko "Yılın ilk yarısında kredi kartları ve banka kartları ile toplam 455 milyar TL'lik ödeme gerçekleştirildi. İlk altı ayda 2018'in aynı dönemine göre en fazla kartlı ödeme artışı hava yolları, konaklama ve yemek sektörlerinde görüldü" dedi.

Canko, Türkiye'de kredi kartı sayısının 67,9 milyona ve banka kartı adedinin 156 milyona ulaştığını söyledi. 

Geçen yılın aynı dönemine göre kredi kartı ve banka kartı sayısında sırasıyla yüzde 5 ve yüzde 14 düzeyinde artışların görüldüğünü ifade eden Canko, toplam kart sayısının da aynı dönemde yüzde 11,3'lük artışla 201,2 milyondan 223,9 milyon adede çıktığını dile getirdi. 

Canko, günümüzde vergiden bireysel emeklilik ödemesine, e-ticaretten sigorta ödemelerine ve hatta bağış ödemelerine kadar hayatın her alanında kartlarla ödeme yapılabilir duruma gelindiğini anlattı. 

Bunun sonucunda para üstü derdini ortadan kaldıran, zaman kazandıran ve nakit taşımaya gerek kalmadan günlük hayatı kolaylaştıran kartlarla ödemelerin daha da yaygınlaştığını kaydeden Canko, ilk altı ayda kartlarla toplam 455 milyar TL tutarında ödeme yapıldığını belirtti. 

Canko, geçen yılın aynı dönemine göre kartlı ödeme tutarının yüzde 20 arttığını ifade etti. 

Aynı dönemde banka kartlarıyla 60 milyar TL'lik ve kredi kartlarıyla 395 milyar TL'lik ödeme gerçekleştirildiğini bildiren Canko, banka kartları ve kredi kartları ödeme 2018'in haziran dönemine kıyasla sırasıyla yüzde 35 ve yüzde 18 artış yaşandığını söyledi. 

Canko, 2018'in ilk yarısında toplam kartlı ödemelerin 380 milyar TL düzeyinde gerçekleştiğini hatırlattı. 

6 yorum:

 1. Kredi kartları, hesabını bilenler için bulunmaz bir nimet. Ama bizim insanımız elinin altında hazır parayı bulunca harcamadan edemiyor :)

  YanıtlaSil
 2. Birde kredi kartlarını düzgün kulabilsek gerçi bayanlar varken zor ama biz yineden frenlemeliyiz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hep suçu bayanlara atıyoruz gibi :) onlarında hakkı :)

   Sil
 3. Özellikle üniversite öğrencilerinde fazla okula girdiğinde anlaşmalı banka harç parası için hesap açtırıyor ve kredi kartınıda kullanması açısında teşvik ediyor ve biz kullanıyoruz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşte yakayı orada kaptırıyorsunuz, ben de baktığımda kartlarıma bir kısmı o dönemlere ait :)

   Sil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR