29 Temmuz 2019 Pazartesi

Çin'in Sanayi Karındaki Gerileme Ekonomik Kaygıları Arttırdı


Çin, 1,386 milyar nüfusu ile dünya ekonomisinde önemli bir yere sahip bir ülke. Çin'in sanayi karındaki gerileme ekonomik yavaşlama endişelerini derinleştirdi.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından açıklanan verilere göre, Haziran ayında Çin'in sanayi karı bir önceki yılın aynı ayına göre, yüzde 3.1 geriledi.

Çin sanayi şirketlerinin karı 2018'in ikinci yarısından beri zayıflayan tüketici fiyatları ve ekonomi ile birlikte yumuşuyor.

Çin'in Haziran ayında gerileyen sanayi karlılığı verisi ticaret savaşına yönelik endişelerin de altını çiziyor.

Çin yılın ikinci çeyreğinde 1992’den bu yana en zayıf büyümesini gerçekleştirerek 27 senenin en kötü büyüme verisini almıştı. Bununla birlikte Çin'de gayrısafi yurtiçi hasıla, Nisan- Haziran döneminde beklentilere paralel yüzde 6.2 artarak bir önceki çeyrekte kaydedilen yüzde 6.4’lük büyümenin gerisinde kalmıştı.

Yılın ilk altı ayında sanayi şirketlerinin karı 2.98 trilyon yuan olarak gerçekleşirken, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2.4 geriledi.

İlk altı ayda kardaki gerileme, otomotiv sektöründeki kazanımların azalması ve çelik sektörü öncülüğünde gerçekleşti.

6 yorum:

 1. Çin bir dönem iyi büyüdü ama agresif ve sağlıksız büyüdü.

  YanıtlaSil
 2. Türkiye mal almayı mı kesti acaba elini nereye atsan çin malı :)

  YanıtlaSil
 3. Çin ekonomisi bir ara gerçekten iyi seviyelere gelmişti. Biraz daha kaliteli ürünler yapsalar aslında daha iyi olur. Malum Çin Malı denilince bir tuhaf oluyor insan. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çakma ürünler artık bir önyargı oluşturdu sanırım

   Sil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR