18 Haziran 2019 Salı

Yayınladığınız Yazıları Video İle Destekleyin


Merhaba,

Blog içerikleri giderek zenginleşiyor. Kelimeleri çok güzel kullanan blog yazarları var, bu konuda artık blog yazarlarının çok iyi olduğunu düşünüyorum. Lakin içerikler ile ilgili bir önemli konu var ki bu da tabi ki görseller. Sanırım büyük çoğunluğumuz içeriklerimize resim ekliyoruz peki ya videolar!? Videoların içeriklerdeki önemini hiç merak ettiniz mi?

Yakın zamanda gerçekleşen Google Webmaster Central hangout’unda en dikkat çekici sorulardan biri, “videoların içeriklerde nasıl kullanılması gerektiği” oldu.

John Mueller’ın bu konuda Webmaster’lara tavsiyesi ise net: Video içerikler tek başına bırakılmamalı ve metin içeriklerle desteklenmeli.

Kelimenin diğer anlamıyla; Mueller, sayfaya tek başına bir YouTube videosunu ekleyerek yayınlamanın, içeriğin Google’da rank etmesini güçleştirdiğini belirtiyor.

Yani içeriklere uygun videolar Google'nin dikkatini çekeceği gibi aynı zamanda ziyaretçilerinizden de artı değer almaktadır. Ben de bu açıklamaları dikkate alarak paylaşımlarım da video eklemeyi düşünüyorum.

13 yorum:

 1. Yoast eklentisi sadece video eklediğiniz zaman SEO puanınızı çok düşük gösteriyor. Yani illa sizden metin eklemenizi istiyor. Bu metin de bildiğiniz üzere 300 kelimeden az olmamalı. Aslında doğrudan video post yapmamak gerekli. Metinleri videolar ile desteklemek daha mantıklı bir strateji gibi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yoast wp için kullanılıyor sanırım ve seo çalışmalarının bir ürünü olduğu belli oluyor teşekkürler

   Sil
 2. Peki Erhan bey, videoyu bizzat koymak mı, yoksa "buradan" izleyebilirsiniz kelimesine youtube linki ekleyerek mi? Ben her yazıya bu video linki ekliyorum ama bizzat video yerleştirmedim hiç.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizzat embed kodlarından eklemeniz gerekli, link olarak koymanız pek anlam ifade etmez. Tamamını eklemeniz okuyucunun sitenizde kalma süresini de arttıracaktır.

   Sil
  2. Anladım, teşekkürler.

   Sil
 3. Sayfamda paylaştığım haberleri sesli olarak dinlemeleri için video içeriğinde sesler kaydedip, yazının altında paylaşıyorum. Başlık kısmına da '🔊' sembolünü koyuyorum ki, sesli haber olduğu anlaşılsın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ziyaretçilere yeni şeyler sunmak ve bir süre blogunuzda zaman geçirmesini sağlamak adına güzel çalışma teşekkürler

   Sil
 4. Okumaktan çok izlemeyi sevdiğimiz için bloglara artı bir şeyler katabilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Videoları kısa açıklamalar ile süsledik mi de güzel bir paylaşım oluyor teşekkürler

   Sil
 5. Bu konuda ben de sizinle aynı fikirdeyim. Söylediklerinizi yapabilmek zaman ayırmak çok faydalı olacaktır. Çok teşekkürler.

  YanıtlaSil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR