19 Haziran 2019 Çarşamba

Hosting ve Domain Alırken Bunlara Dikkat EdinMerhaba,

Hosting Nedir?  Hazırladığınız web sayfalarını yüklemek için bir alana ihtiyacınız vardır. Sitenizin çalışması için konfigüre edilmiş olan sunucularda sizin için ayrılan alana hosting denir. Hosting hizmeti bilgisayarlardan daha güçlü olan sunucu dediğimiz makinalar üzerinden sağlanmaktadır.

Domain (alan adı) internet üzerinde kelimelerin ya da rakamların tescil edildiği isimlerdir. Web sitelerinin bir isimler yani adresleri olmak zorundadır. Armadigital.net bir domaindir, bu domain dns protokolü ile bir hosting hizmetine bağlanır ve ip adresleri üzerinden yayın yapar.

Peki domain ve hosting hizmeti alırken nelere dikkat etmeliyiz:

Hız

 Web sitenizin yüklenme hızı, sitenize erişmeye çalışan kullanıcının internet hızı ve hosting hizmetinizin hızı ile alakalıdır. Web sitelerinin yavaş yüklenmesi kullanıcıların siteden çıkmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple hosting hizmeti alırken hizmet sağlayıcının size sunduğu hız çok önemli bir detaydır.

Web siteniz için ayrılmış olan alan (MB)

Hosting hizmetinizi, web sitenizin boyutu, tasarımı ve mail trafiğinizin yoğunluğuna uygun bir alan seçerek almanız faydalı olacaktır. İçeriği yüksek bir site için verilecek alan az olursa site ile ilgili bazı sıkıntılar ortaya çıkacaktır. Bu sebeple web siteniz için doğru boyutta alan seçimi oldukça önemlidir.

Hostingin desteklediği programlar

Son zamanlarda internet siteleri  tanıtım faaliyeti gibi klasik kullanımların yanında iş/işçi bulma ve alışveriş gibi pek çok şekilde kullanılmaktadır. Söz konusu kullanımların işlevselliği için çeşitli formlar asp, php ve asp.net gibi programlama dilleri kullanılarak oluşturulmaktadır. Daha iyi bir performans, istikrarlı ve güvenilir sonuçlar almak için ise kullanılan programlama dili ile en iyi çalışacak hosting sisteminin seçilmesi oldukça önemlidir.

Kolay Okunabilir Uzantı

Bir domain hizmeti alırken en çok dikkat etmeniz gereken nokta domainin kolay okunabilir olması ve firmanız ile ilgili bilgiler içermesidir.

7 yorum:

 1. Digital Ocean hosting kullanıyorum. Herkes çok memnunken ben hiç mutlu değilim. Nedense sürekli bir problem çıkıyor. Benden ya da temadan kaynaklı olabileceğini düşündüm hep. Ancak yaptığım tüm kontrollere rağmen öyle olmadığını anladım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Deneyimini paylaştığınız için teşekkür ederim

   Sil
 2. domain için artık yapacak bişey yok da, hostingi değiştirebilirim. Veridyen var ama açılış saniyem 3 saniyenin altına düşmedi bir türlü.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blogunuz sanırım benim önbellekte olduğu için oldukça hızlı açıyor ama yorumlar sanki biraz yavaş gönderiyor diye düşündüm.

   Sil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR