16 Haziran 2019 Pazar

Google News Haberler De Başarılı Olmanın İpuçları

Merhaba, 

Arkadaşlar bir çok kullanıcı artık güncel haberleri Google News ile takip ediyor ve günlük olarak girişler yapıyor. Tabi özellikle haber siteleri için Google News'te yer almak önem arz ediyor. 

Google yayıncıları da Webmaster Central Blog da Google News'te başarılı olmanın yollarını anlatan bir makale yayınladılar. Makaleye buradan ulaşabilirsiniz. 

Yayıncılar başarılı olmanın ipuçlarını şu şekilde yayınladılar:

Net başlıklar sunun: Google News, bir sayfanın başlığını belirlerken sayfa içindeki HTML başlık etiketi dahil birçok sinyali kullanıyor. Google, içeriklerde en manalı ve clickbait’den uzak başlıkların kullanılmasını tavsiye ediyor. 

Blogun tarih ve saatlerini doğru ayarlayın: Google News, birçok yöntemi kullanarak içeriğinizin tarih ve saatini algılıyor. Google’ın News yayıncılarından beklentisi ise tek bir saat ve tarih ibaresi kullanması, tarihi; başlık ile içeriğinin ortasında göstermesi. Ayrıca dataPublished ve dataModified veri yapılandırmalarının kullanılmasını AMP ve AMP olmayan tüm sayfalar için öneriyor.

Otomatik paylaşımlardan uzak durun: Google hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın, bir içeriğe değer katmadan yeniden yayınlanmasından kaçınılmasını öneriyor. Yeni bilgiler eklenmeden nedensiz yere içeriğin yenilenmesi ve yeni bir içerik gibi sunulması ise yayıncıların yeni dönemde başını ağrıtabilir.

Yinelenen (kopya) içerik paylaşmayın: Google Haberler, bağımsız ve orijinal gazetecilik içeriğini, hem kullanıcıların hem de yayıncıların tercih edeceği şekilde, kaynak yayıncıya kredi vererek ödüllendirmeyi amaçlamaktadır. Bu, orijinal içerikten daha iyi performans göstermesi için kopyalanan, yeniden yazılmış veya yeniden yayımlanmış materyal içeren yinelenen içeriğe izin vermediğimiz anlamına gelir. 

Şeffaf olun: Sitenizi ziyaret edenler, onu kimin yayınladığını ve makaleler yazanların bilgileri hakkında güvenmek ve anlamak isterler. Bu nedenle içerik yönergelerimiz içeriğin açık çizgileri, yazarlarla ilgili bilgileri ve yayınla ilgili iletişim bilgilerini içeren yayınları olması gerektiğini vurgulamaktadır.

Daha fazla ipucu:

Bağlantı ağlarına katılmayın: Google’ın algoritmasını manipüle etmeye yönelik her türlü faaliyetten uzak durulması konusunda Google, News yayıncılarını uyarıyor. Tanıtım yazıları ve link alışverişleri başta olmak üzere tüm ücretli link alışverişlerine karşı yayıncıları uyarıyor.

Zengin sunumlar için yapılandırılmış veriler kullanın: Haberlerin kullanıcıya interaktif biçimde sunulması için Google yapılandırılmış veriye önem veriyor. AMP’nin dışında da yapılandırılmış veri seçeneklerinin kullanılarak, içeriklerin zengin sonuçlar şeklinde okurlara aktarılmasını tavsiye ediyor.

Kullanıcılarınızı ve verilerini koruyun: Sitenizde alışveriş yapan verilerin bütünlüğünü ve gizliliğini korumak için web sitenizin her sayfasını HTTPS ile güvence altına alın. 

Bu ipuçlarının yayıncıların önümüzdeki yıl Google Haberler’de başarılı olmasına yardımcı olacağını umuyoruz.

6 yorum:

 1. Daha önce hiç bakmadım bi bakayım

  YanıtlaSil
 2. bloglar arasında öncelik ve ayrıcalık olmamalı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Daha çok okuyucularına güncellik sağlamaya çalışıyor Google Haberler i takip eden biri olarak güzel bir filtresi olduğunu söyleyebilirim

   Sil
 3. Blogları pek kabul etmiyorlar diye biliyorum. Bilginiz var mıdır bu konuda?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslına bakarsanız şirketi olan siteleri kabul ediyorlar lakin kaliteli güncel içerik veren siteleri de gördüm kamu bilgileri vs.

   Sil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR