21 Haziran 2019 Cuma

Blogger Ücretli Domaine Geçiş (Blogspot Uzantısını Kaldır)


Merhaba,

Alan isimlerinin daha akılda kalıcı olması nedeniyle ücretsiz uzantısını kaldırmak isteyenler aşağıda belirttiğim işlemleri yapabilirler. Bloguma ne faydası olacak diye düşünenlere şunu belirtmek isterim ki, bu yeni bir domain adresine geçme işlemidir aslında. Lakin blogspot uzantılı blog adresiniz yeni domain adresine yönlendirme yapmaktadır.

Bu işlemler için öncelikle domain hizmeti veren bir siteden kendine belirleyeceğiz domain ismini alınız. Domain sitelerinde alacağınız domainin fiyatlarını ve avantajlarını görmeniz mümkün.

Blogger hesabınıza giriş yapınız. Blogger yönetim sayfasında

'Ayarlar'  - 'Temel' - 'Yayıncılık' - '+Blogunuz için üçüncü taraf bir URL ayarlayın' seçeneğine tıklayınız
Üçüncü taraf alan ayarları kutucuğuna bloğunuz ile kullanmak istediğiniz alan adınızı www.alanadiniz.com şeklinde giriniz ve Kaydet butonuna tıklayınız:

Bir adet hata ile birlikte 2 adet CNAME Kaydı görüntülenecektir. Bu iki adet CNAME kaydını şu şekilde not olarak alınız:


Birinci satırda yer alan www ve ghs.google.com adresleri sabittir, ancak ikinci satırda yer alan İsim ve Değerler özel bilgilerdir ve blog yönetim sayfanızdan sizin edinmeniz gerekmektedir.

NOT: Domain adını ve ayarları resimdeki gibi ayarlamayı unutmayın.

Bundan sonra domain almış olduğunuz siteye geçiyorsunuz ve her domain sitesinin paneli farklı olabilir. Lakin yapılacak işlem aynıdır.

Domain sitesinden Ürünleriniz kısmından DNS yönete giriş yaparak CNAME kısımlarını Blogger'dan aldığınız bilgiler doğrultusunda düzenlemeniz gerekiyor.

www kısmına yukarıdaki kodu ftp kısmına ise aşağıdaki kodları yapıştırmanız gerekiyor. Tüm kodları düzenli bir şekilde yapıştırınız.

Bu işlemleri yaptıktan sonra Blogger'da dönüş yapıp tekrar kaydet tuşuna basmanız yeterlidir. Yönlendirme biraz zaman alabilir, bekleyiniz.

6 yorum:

 1. Ben de bu konu hakkında deneyimlerimi paylaştığım bir yazı yazmıştım. Elinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bu geçişlerde çeşitli araştırmalar yapıyoruz, bunları derlemek ve yeni geçecek olarak sunmak faydalı oluyor teşekkürler

   Sil
 2. ERHAN BEY BU İŞLEMİN FAYDALARI HAKKINDA BİRAZ BİLGİLENDİRME YAPABİLİRSENİZ SEVİNİRİM. TEŞEKKÜRLER.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu işlemin faydası link isminin daha akılda kalıcı olması ve prestij kazandırması onun dışında yeni bir adresin olmaktadır. Yani kullanacağınız yere ya da alabileceğiniz adrese göre fayda ve zararı değişkenlik gösterebilir o yüzden direk olarak faydalı olur açıklaması yapmak istemedim.

   Sil
 3. Blogger ücretli domaine geçiş yapmayın bence. konu sadece blogspot uzantısını kaldırmaktan öteye geçmez. Bence Wordpress bu konuda fersah fersah ileride. Eğer böyle bir değişiklik yapmak istiyorsanız bence Wordpress tercihiniz olsun. Naçizane tavsiye :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet aynen blogspot.com uzantısını kaldırmanız gerekmiyorsa hiç böyle bir şeye girilmesine gerek yok. Wp tasarım anlamında eklenti anlamında daha profesyonel teşekkür ederim.

   Sil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR