23 Mayıs 2019 Perşembe

‘Tezeren’ Hasadı ve İhracatı BaşladıTurizm kenti olarak bilinen ancak şeftalisi ve mandalinası ile de ünlü Kuşadası’nın Davutlar Mahallesi meyve üretiminde iç pazar ve ihracatta da önemli bir yere sahip. En iyi ilk hasat şeftalisine sahip Kuşadası şeftalisi; aroması, kokusu ve şekliyle de diğer şeftalilerden farklılık gösteriyor. Kuşadası Davutlar’da yaklaşık 25 bin dönüm arazide şeftali üretimi yapılan bölgede bu yıl 20 bin ton rekolte bekleniyor ve neredeyse tamamı ihraç edilecek.

Turizm ile anılan Kuşadası’nın tarımsal alandaki pek çok faaliyetinin yeterince anlatılamadığı ve tanıtılamadığını belirten belediye başkanı Ömer Günel, “Kuşadası Davutlar da toprağımızın yapısı ve sahip olduğumuz mikro iklimimiz nedeni ile ürettiğimiz şeftalinin hasadı diğer bölgelere göre daha erken yapılıyor. Mayıs ayının ilk haftalarında hasadımız başlıyor. Bu ne demek turizm kenti olarak sezonu açıp sizleri ağırlamadan önce şeftalimiz ile biz sizlerin evlerine misafir oluyoruz.” dedi.
Kuşadası’nda üretiliyor Dünyaya ihraç ediliyor


Belediye Başkanı Ömer Günel, “Daha seçim döneminde çiftçilerimizi sık sık ziyaret etmiş, hatta onlara kompost gübre dağıtımı yapmıştık. Sosyal belediyeciliğin gereği olarak Kuşadası’nda yaşayan her kesimin, her bir bireyin ve hatta ağacıyla hayvanıyla her bir canlının belediye başkanı olarak meyve ağaçlarımızın, tarım arazilerimizin korunması için her türlü desteği sağlayacağım.
Kuşadası’nda üretiliyor Dünyaya ihraç ediliyor

Çiftçimizin daha kaliteli ve nitelikli tarım yapabilmesi, daha çok kazanmalarını sağlayan iç pazar arayışı ve ürününü direk kendisinin satması konularında belediye olarak ne destek verilebilecek ise tüm desteği vererek yanlarında duracağız. Her zaman destekçileri olacağımın sözünü zaten daha belediye başkanı olmadan vermiştim. Bu sözümün de arkasında durarak bugün bir yıllık emeklerinin karşılığını aldıkları en mutlu günleri olan hasat günlerinde de yanlarındayım. Çiftçimize, kentimize, ülkemize bereketli olsun.” diyerek çiftçiye verdiği değeri gösterdi “ diye konuştu.

8 yorum:

 1. Şeftalilerin kokusu buraya kadar geldi. Tarim ve hayvancilikla ugrasilmasi cok sevindirici 😊

  YanıtlaSil
 2. İhraç edilecek kadar üretimin olması da güzel..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tarıma ve çiftçiye daha fazla olanak verilse ülkemizde bereket fışkırıyor

   Sil
 3. Ya meyveleri başladı misler gibi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 4 mevsim yaşanan ne güzel topraklarımız var öyle değil mi

   Sil
 4. Kuşadasında şeftali yetiştirildigini bilmiyordum, harika görünüyorlar.

  YanıtlaSil
 5. Şeftaliler ne güzelmiş. Memleketimizde her şey yetişiyor. Ama biz samanı dışarıdan alıyoruz. Ne ilginç bir ironidir.

  YanıtlaSil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR