2 Mayıs 2019 Perşembe

Parola Çalma Yöntemleri! Nasıl Parola Çalınır?


Arkadaşlar bu başlığı parola konusuna dikkat çekmek için kullandım. Hayatımızın her alanında artık parola kullanıyoruz. İnternet hayatınızın dışında kartlarınız hatta kapınız bile şifreli olabilir. Olmalıdır da zaten. Aslında parolalar biraz oyalayıcıdır neyse bu konuyu da başka zaman konuşalım. Asıl konumuza dönecek olursak, şifrelerinize dikkat etmeniz gerektiğidir.

Ben sizlere parolaların çalınma yöntemlerine dair bilgiler sunacağım, sizde bu yöntemlere karşı savunma üreteceksiniz.

Eline parolanızı geçiren herhangi biri, çoğu zaman oyunu kazanmış demektir. Aslına bakarsanız, parolanız çok kısaysa ve kolayca tahmin edilebiliyorsa işiniz çoktan bitmiş demektir. Parolaları ele geçirmek için kullanılan yöntemler:

1. Sözlük saldırısı (dictionary)

En sık başvurulan saldırı çeşitlerinden biri olan sözlük saldırısı, sözlükteki her kelimenin parola karşısında denenmesiyle gerçekleştiriliyor. Bu sözlükte 123456, qwerty, maymun, prenses, beysbol, şifre, hunter2 gibi sıkça kullanılan parolalar da yer alıyor.

2. Kaba kuvvet (brute force)

Bu saldırıda saldırgan, mümkün olan her karakter birleşimini deniyor. Bu şekilde teoride her parola kırılabilir, ancak parolanın uzunluğuna göre bu yöntemin uygulanması çok ama çok uzun sürebilir. Parolanızda büyük ve küçük harfler, rakamlar ve $, & gibi karakterlerin tümünü kullanarak bu tür saldırılardan korunabilirsiniz. Elbette internet hizmetlerinin kaba kuvvet saldırılarına karşı kendi güvenlik önlemleri de bulunuyor.

3. Olta saldırısı

Burada aslında tam bir "hack" söz konusu değil. Olta saldırısında saldırgan, bazen yüz binlerce kişiye eposta göndererek kurbanın parolasını kendi elleriyle teslim etmesini umar. Gönderilen epostada hemen harekete geçmeniz söylenir (hack'lenmemek için hemen parolanızı değiştirin vs.) ve eposta, gerçek bir firmadan geliyor gibi görünür. Symantec 2017 internet tehditleri raporu, olta saldırılarında bir numarada sahte faturaların olduğunu söylüyor.

4. Sosyal mühendislik

Sosyal mühendislik, olta saldırısının gerçek hayata uygulanmış hali olarak tanımlanabilir. "Saldırgan" telefonda size ofisinizdeki yeni destek takımından olduğunu söyler ve belirli bir iş için sizden parolanızı ister. Bu sırada karşınızda bir dolandırıcının olduğunu düşünmeden parolanızı kolayca teslim etmeniz mümkün.

Yıllardır iş gören sosyal mühendislikte hedef, her zaman parolanız olmayabilir. Örneğin bazen sahte bir elektrikçi, güvenli binaya girmek için kapıyı açmanızı isteyebilir.

5. Rainbow tablosu

Rainbow tablosu genellikle çevrimdışı bir saldırıdır. Örneğin saldırgan, kullanıcı adlarını ve parolaları içeren bir listeyi eline geçirir ancak parolalar şifrelenmiştir. Hash'lenmiş parolalar, orijinalinden tamamen farklı görünürler. Ancak bazı durumlarda saldırgan, düz metin parolaları bir hashing algoritmasından geçirip, şifreli parola dosyasındaki parolalarla karşılaştırabilir. Bazı durumlarda ise şifreleme algoritmasında güvenlik açığı bulunabilir.

Rainbow tablosu, algoritmaya özel çok sayıda özel hash değerinden (bu tabloları depolamak için bazen terabaytlarca alana ihtiyaç duyulur) oluşur. Rainbow tablosu, hash'lenmiş bir parolayı kırma süresini çok kısaltır.

6. Zararlı / keylogger

Oturum açma bilgilerinizi çalmanın en garantili yollarından biri, zararlılardan ve keylogger'lardan faydalanmaktır. Saldırgan bu tür bir yazılımı PC'nize yerleştirmeyi başarırsa, tüm hesaplarınızı aynı anda ele geçirebilir. Zararlılar bazen belirli bir veri türünü de hedef alabilir.

12 yorum:

 1. parola işi çok sıkıntı her alanda başka parola kullanmak da zor ama sanırım olması gereken de o

  YanıtlaSil
 2. allam yaaa deli midir bu insanlar yaaa :) para kazanmanın daha doğru yolları varken yaniii :)

  YanıtlaSil
 3. Dikkatli olmak lazım ama teknik konularda çok iyi olmadığımız da bir gerçek. Bilgilendirmeniz için çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
 4. Eskiden uğraşmışlığım ve bir kaç şifre almışlığım vardır ama çok eskiden :)

  YanıtlaSil
 5. Şifreler benim işim diyebilirim ama kırmak için değil en tuhaf şifreleme yöntemleri denediğim için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel yapmışsınız, şifrelemeyi kendinize göre bir algoritmaya oturtmak çok doğru bir seçenek olur.

   Sil
 6. Hocam guzel bilgiydi tak ederim. Ama ne yazikki 1 hafta önce instigramim haklendi. Olta denen hileyle. Saglkk olsun. Kolay gelsin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. E-postaları, mesajları açarken dikkat etmek gerekiyor :(

   Sil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR