13 Mayıs 2019 Pazartesi

İŞKUR'dan İş Arayanlar İçin Yeni Uygulama "Sanal Fuar"İşsizlik sayısı yüksek rakamlara ulaşmışken İŞKUR istihdamın korunması ve arttırılması adına yeni uygulama arayışları içerisine girdi. İŞKUR, iş arayanların herhangi bir sebeple katılamadığı istihdam fuarı ve kariyer günlerine erişebilmesi için "Sanal Fuar" uygulaması başlattı.

İstihdamın korunması ve artırılması, işsizlerin mesleki niteliklerinin geliştirilmesi, işsizliğin azaltılması ve özel politika gerektiren grupların iş gücü piyasasına kazandırılmasını amaçlayan İŞKUR, yeni proje ve uygulamalarıyla istihdam artırmak için çalışmaya devam ediyor.

İstihdam seferberliği kapsamında, Türkiye'nin dört bir yanında düzenlenen istihdam fuarları ve kariyer günleriyle işveren ve iş arayanları buluşturan Kurum, erişebilirliği kolaylaştırmak için bu etkinlikleri dijital ortama taşıdı. İş arayanların, herhangi bir sebeple katılamadığı istihdam fuarı ve kariyer günlerine erişebilmesi için "Sanal Fuar" uygulamasını başlatan İŞKUR, iş görüşmelerinde mesafeleri de kaldırdı.

Mersin İş ve Kariyer Fuarı ile başlatılan uygulama sayesinde, iş arayanlar seyahat etmek zorunda kalmadan aynı anda birden çok katılımcı firma ile yazılı ve görüntülü iletişim kurabilme ve CV iletebilme imkana kavuştu.

Uygulama ile işverenler ihtiyaçları doğrulusunda aday taraması yapabilecek, iş arayanlara yönelik değerlendirme testleri uygulanabilecek ve iş arayanların bu değerlendirmenin sonuçları neticesinde firmalarla eşleştirilmesi sağlanacak.

Böylece işverenler, kendilerine uygun olan veya olmayan bütün öz geçmişleri incelemek zorunda kalmadan zaman tasarrufu sağlayacak.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk,  istihdam seferberliği konusunda İŞKUR'a önemli görev ve sorumluluklar düştüğünü belirterek, kurumun istihdamı artırmak için güçlü adımlar atmaya devam ettiğini söyledi.

İstihdam fuarı ve kariyer günlerine dijital ortama taşıyan "Sanal Fuar" uygulamasının bu adımlardan biri olduğunun altını çizen Selçuk, "Bu uygulamamızın farklı coğrafi bölgelerden çok sayıda nitelikli iş gücüne ve oldukça geniş bir aday havuzuna daha kolay erişim sağlaması ve işverenlere farklı disiplinlerden sıra dışı adaylar ile karşılaşma fırsatı sunması bakımından çok yararlı olacak." diye konuştu.

7 yorum:

 1. istihdam seferberliği çok güzel düşünülmüş de keşke istihdam sağlanacak alanlar ve üretim yerleri kurulmak akıl edilseydi saygılar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İstihdam için gelecek vaad edecek firmalar fabrikalar kurulması en öncelikli ihtiyaç

   Sil
 2. Farklı ve harika bir projeymiş.Güzel haber için editöre teşekkür ederiz.

  YanıtlaSil
 3. İstihdam oluşturulabilmesi için istihdam alanları da çoğaltılmalıdır ancak şu ekonomik krizde hangi işveren yatırım yapar ki? Adam gidip parasını faize yatırsa daha çok kazanıyor...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Durum tam olarak dediğiniz şekilde ama artık herkes elini taşın altına koyması gerekiyor. Teşekkürler.

   Sil
 4. İşkurdan iş arayanlar için güzel bir çalışma olmuş. İş aramak zor umarım herkes umduğunu bulur...

  YanıtlaSil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR