Çoklu Doğum Yapan 'Romanov' Cinsi Koyun Yetiştirmeye Başladı


Gazetecilik mesleğini bırakan  Aydın Garip, beşiz doğum yapabilen 'Romanov' cinsi koyun yetiştirmeye başladı. Koyunların Ukrayna kökenli ve 'kuzu makinesi' olarak bilindiğini belirten Garip, "Herkes Romanov cinsi koyun beslemeye yöneldi. Taleplere yetişemiyorum" dedi.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon bölümünden 2015 yılında mezun olan Aydın Garip, bir süre basın sektöründe çalıştı. Garip, çiftlik kurmaya karar verdi.

Çiftlikte besleyeceği hayvan için araştırma yapan Garip, yılda iki kez doğum yapan ve her doğumda üçüz, dördüz, beşiz yavrular veren ‘Romanov’ koyunlarını yetiştirmeye karar verdi.

Kestel'in Gölbaşı Mahallesi'nde bulunan 10 dönümlük çiftliğine geçen yıl aldığı 4 Romanov koyunla bu işe başlayan Garip, çoklu doğumlarla kısa sürede 70 koyuna kadar ulaştı.

Koyunların yetişkinleri ortalama 2 bin liradan alıcı buluyor.


‘KUZU MAKİNESİ’: Romanov koyunlarını fiziksel şartlara dayanıklı ve doğurganlıklarının diğer koyunlara göre daha fazla olması sebebiyle tercih ettiğini belirten Aydın Garip, “Yerli koyunlar tek, çift doğum yaparken bu hayvanlar 5 taneye kadar yavru verebilmekte. Benim koyunlarım da genellikle 3-4 arasında yavru verdikleri için hızlı bir şekilde üreme oldu ve güzel bir kazanç sağladı...

Hayvanların doğurganlığının üçüz, dördüz, beşiz olması daha çok ilgimi çekti ve bu işin üzerine gitmek istedim. Daha sonrasında işimden ayrıldım ve bu işi devam ettiriyorum...

Bu koyunların lakabı kuzu makinesi. Nedeni diğer koyunlara göre 2 katı, 3 katı kadar yavru vermesi ve senede 2 kez doğum yapması. Senede 2 kez doğurduğu için 50 başlık bir sürüden yılda 200'ün üzerinde kuzu alabiliyorsunuz. Bunu kolay bir şekilde piyasada eritip halka sunabiliyorsunuz” dedi.

‘TALEPLERE YETİŞEMİYORUM’: İnsanların artık Romanov cinsi koyun beslemeye yöneldiğini belirten Garip, “En çok talep damızlık üzerine kuzu olarak alıp, kendileri yetiştirip, kendi çabalarıyla ilk ve ikinci doğumlarını yaptırarak kendi çiftliklerini kurmak için çok gelen müşterimiz var. Anaç koyun isteyen müşterimiz de var. Şu anda taleplere yetişemiyorum” dedi.

‘ETİ KOKUSUZ VE LEZZETLİ’: Romanov cinsi koyunun etini, diğer koyunların etiyle kıyaslayan Garip, “Etinin kokusu diğer koyun ırklarına göre yok denecek kadar az. Lezzeti ise büyükbaş hayvan etinin lezzeti kadar var. Kendimiz de yedik, testini yaptık. Bu koyunu ülkemizde yaygınlaştırıp üretimine yön verirsek et fiyatlarını aşağı çekebiliriz” dedi.

‘ROMANOV CİNSİ DİYEREK BAŞKA CİNS SATIYORLAR’: Romanov koyunlarına fazla talep olması sebebiyle bazı insanların dolandırıcılığa başvurduğunu belirten Garip, “Haberlerde çok sık karşılaşıyoruz ve üzülüyoruz. Romanov cinsi diyerek bu işe gönül veren insanları kandıranlar var. Bu koyunların yurt dışından gelişi durduruldu. İthal edilmesi hiçbir şekilde söz konusu değil” dedi.

8 Yorumlar

 1. Güzel bir girişimcilik hikayesi..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Farklı düşünen ve uygulayan insanların başarıyı yakalaması uzun sürmüyor aslında teşekkürler

   Sil
 2. canı gönülden kutluyorum kendisini, bravo..
  Kendini zincirlerden kurtarıp, istediği işi yapan herkes için duygularım aynı ama özellikle tarım ve hayvancılığın bu kadar geri plana itilip, halkın et yiyemez hale geldiği son dönemlerde hayvancılığa yatırım yapmak kesinlikle alkışı hakediyor.

  YanıtlaSil
 3. Tebrik ederim. Keske ülkemizde bitirilen tarim ve hayvancilik canlansa.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Türkiye'nin ihtiyacı olan şeyler modern üretim tesisleri teşekkürler

   Sil
 4. Hayvancılık sektöründe güzel parallar dönüyor. Romanov cinsi koyunla bu işe başlamak akıllıca bir fikir. Dahada geliştirile bilir ülkemiz bunun için musait. Biraz destekle hem ülke ekonomisine hemde halka faydalı olacak birşey.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Faydalı işlerin peşinden koşulur artık umarım

   Sil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR