17 Nisan 2019 Çarşamba

SEO Uzmanlığı İşine İlgi Artıyor


İnternet sitelerinin adresinin dijital arama motorlarında daha üst sıralarda çıkmalarını sağlamaya dönük faaliyet gösteren SEO uzmanlığına ilgi artıyor

İnternet sitelerinin adreslerinin dijital arama motorlarında daha üst sıralarda çıkmalarını sağlamaya dönük faaliyet gösteren arama motoru optimizasyonu (SEO) uzmanlığına teknoloji yoğun dünyanın yeni mesleği olarak ilgi artıyor.

Dijital teknolojilerin ve internet kullanımının yaygınlaşmasıyla firmalar sanal alemde daha bilinir olma kaygısına düştü.

Şirketlerin, internet aramalarında listenin üst sıralarında yer alma hedefi yeni meslek alanlarının ortaya çıkmasına yol açtı. Firmalar son yıllarda arama motorlarının oluşturduğu listelerin tepe noktalarında yer almak için SEO uzmanları istihdam etmeye başladı.

İnternet sitelerinin trafiğini artırmayı hedefleyen SEO uzmanları, arama motorlarında en fazla aratılan kelimelerin, optimize ettikleri internet sitelerinde uygun yerlerde kullanılmasını sağlıyor. Böylece anılan uzmanlar, firmalarla ilişkili parametreleri kullanarak internet sitelerinin organik kullanıcı trafiğini artırıyor.

Firmalar, istihdam ettikleri SEO uzmanlarından internetteki güncel arama değişkenlerini takip etmelerini, böylece internet aramalarında listenin gerisine düşmemelerini sağlamalarını bekliyor. SEO uzmanları güncel arama verilerini takip ederek, arama değişkenlerini tespit etmeye çalışıyor.

- "İstihdam ihtiyacı hız kesmeden devam edecek"

Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal, kendi verileri dikkate alındığında SEO uzmanlığı ilanlarının ilk defa 2010 yılında yayımlanmaya başladığını, söz konusu yıldan bugüne kadar ilan sayılarının yıllık ortalama yüzde 27, başvuru sayılarının da yüzde 43 artış gösterdiğini söyledi.

Dijital arama motoru hizmeti veren firmaların kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmak için sürekli kendilerini geliştirdiğini dile getiren Uysal, "Şirketler de bu kadar hızlı değişen ve kullanıcılara/müşterilere ulaşmada kilit rolü olan arama motorlarında, daha üst sıralarda yer almak için SEO uzmanlarıyla aktif çalışmayı çok önemsiyor." dedi.

Geleceğin, veriyi doğru toplamayı, anlamlandırmayı ve kullanmayı bilen şirketlere ait olacağını kaydeden Uysal, büyük veri ve büyük veriye erişimi kolaylaştıran bulut bilişimin, yeni mesleklerin önünü açacağını belirtti. Uysal, "Bu alanlardaki istihdam ihtiyacının çeşitlenerek, hız kesmeden devam edeceğini öngörüyoruz." diye konuştu.

- "Arama motorları kullanıcılara daha iyi bir deneyimi sunmalı"

SEO uzmanlığı alanında faaliyet gösteren ZEO'nun kurucusu Yiğit Konur da SEO uzmanlarının web sitelerinin kullanıcılara daha iyi deneyim sunmaları ve internetin kurallarına göre daha popüler hale gelmesini sağlamak için çalıştıklarını söyledi.

Bilinen arama motorlarının, internette bilginin sınıflandırılması ve bunların sıralanması konusunda güçlü bir algoritmalara sahip olduğuna dikkati çeken Konur, algoritmaların bazı işletmeleri yukarıda bazı işletmeleri ise geride tutabildiğini kaydetti.

Konur, "Arama motorları, kullanıcılara daha iyi bir arama deneyimi sunmak zorunda. Bu sebeple en iyi sonucu tespit etmek için günlük hayatımızda sıkça kullandığımız popülarite ve estetik/deneyim gibi değerleri önceliklendiriliyor. Bu da SEO uzmanının vaktini önemli ölçüde alıyor." ifadelerini kullandı.

- "Yapay zeka duyguya odaklanacak"

Webtures'in sahibi Kaan Gülten de SEO uzmanı olmak için diploma veya sertifika gerekmediğini ifade ederek, bir uzmanın programlı çalışmasının, analitik düşünebilmesinin, etik ve iyi niyet kurallarına bağlı kalmasının ve Ar-Ge'ye önem vermesinin gerekli kriterler arasında yer aldığını kaydetti.

Arama motorlarının gelişen trendlere en hızlı adaptasyon sağlayan teknolojiler olduğunu dile getiren Gülten, sesli aramalardan akıllı elektronik cihazların iletişimlerine ve yapay zeka asistanları gibi birçok teknolojik gelişimin arama motorlarına olan ihtiyacı artırdığının altını çizdi.

SEO uzmanlarının gelişen teknolojilerin doğuracağı yeni ihtiyaçları çok iyi gözlemlemesinin ve bu konudaki ihtiyaçlara yönelik yeni hizmet alanlarında deneyim kazanmasının önemine değinen Gülten, "SEO uzmanlığı alanında duygusal pazarlama trendleri de gelişebilecektir." ifadesini kullandı.

32 yorum:

 1. az kaldı bizde seo uzmanı olacağız yakında :) güzel bir yazı olmuş yeni iş alanları çıkmakta teknoloji gelişimi ile saygılar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ucundan kenarından istemesek de başlıyoruz. Her blog yazarı blogu için güzel şeyler yapmak istiyor. Bu da onlardan sadece bir tanesi.

   Sil
 2. Yıllar geçtikçe internetle ilgili daha ne meslekler çıkacak bakalım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilgisayar ve internetin büyük kolaylığı hayatımızda giderek daha büyük yer kaplamaya başladı. Dediğiniz gibi yeni meslekler görmemiz mümkün olabilir.

   Sil
 3. Seo uzmanlığı işine olan ilgi artıyor ama gerçekten uzman olan kaç kişi var bunu düşünmek gerek. Günümüzde herkes kendisine bir şeyin uzmanı sıfatını verip ortaya çıkıyor. Anlamadım gitti valla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet uzmanlık nereye kadar, ne kadar, yani bu meslek ile alakalı hala kafalarda soru işaretleri olduğunu düşünüyorum.

   Sil
 4. Biz treni kaçırdık sanırım...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 50 yaşındaki İngilizce hocam Çince öğrenmek için kursa başlamıştı. Demem o ki asla geç değil :)

   Sil
 5. Blogumuz icin bazi temel bilgileri bilmek cok faydali oluyor, ancak gecmiste bu konuda calistigim bazi kkisilerde aradigimi bulamadim hayal kirikligi yasadim. En güzel gercekten güvenecegimiz kisi veya ajanslarla calismak.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yani internet dünyasının güvenirliği hala sorgulanır durumda maalesef

   Sil
 6. Günümüz teknoloji çağında internet siteleri için gereklilik artık profesyonel destek almak..

  YanıtlaSil
 7. Seo uzmanlığı kulağa cekici gelse de bu konuda kendini uzman sanan çok kişi olduğunu görüyorum. Yani bu işin sonunu merak etmiyor değilim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okulu olmayan işler kendi çabaları ile kendini geliştirmeye çalışan kişilere sahne oluyor.

   Sil
 8. Yanıtlar
  1. Zamanla ilgi çekiyor, blog yazarları olarak bizlerde az çok dikkat etmeye çalışıyoruz.

   Sil
 9. Merhabalar, elinize sağlık. Google ve diğer arama motorlarının SEO firmalarına pek sıcak baktığını sanmıyorum ben açıkçası. Sonuç olarak arama motorlarının algoritmalarının nasıl çalıştığını çözen SEO firmaları, diledikleri web siteleri diledikleri konuma yerleştirebiliyorlar. Bunun bir şekilde önlenmesi gerekir bence. Google'un son güncellemeyle yaptığı bazı müdahaleler bu konuda tavrını belirler nitelikte oldu zaten. Backlinklerin önemini yitirmesi gibi. Hatta Kaan Gülten'in düşüncesi de bu yönde. Bu yüzden gelecek vadeden bir meslek mi düşünmek gerekir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabi ki teknolojiye bağlı meslekler sürekli değişkenlik gösterecektir. Teşekkürler

   Sil
 10. Bu işe ilginin ve isteğin artması ile birlikte ortaya çok sayıda dolandırıcı çıktı bu kişilere karşı dikkatli olmak lazım, güvenilir kişileri ve firmaları tercih etmekte fayda var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tutan işlere dolandırıcılarda hemen üşüşüyor ne yazık ki teşekkürler

   Sil
 11. Kriz döneminde çoğu marka daha az harcayarak daha etkili işler yapmak istiyor. O nedenle SEO konusu değer bindi. Normal zamanda anlatamadığımız şeyleri kriz döneminde anlatabilir olduk. Keşke ülkece bu tip şeyleri krizler gelmeden önce düşünebilsek. Bu konuda daha önce bir yazı yazmıştım; https://mehmetortac.com/kriz-doneminde-dijital-pazarlama-uzmani-ne-yapmali/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kriz dönemleri akıllı yatırım yapan firmalara kazandırıyor zaten. Teşekkürler

   Sil
 12. Bu alana biraz daha yönelmemiz lazım anlaşılan. :)

  YanıtlaSil
 13. Yazınızı beğendim ama herkes bu işin ana temelini öğrenmek istiyor. Tüm siteler sadece genel bilgi veriyor detay hiç bir yerde yok

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O konuyu da şöyle anlatmak isterim. Her insanın yaptığı işler kendinden izler taşır. Tamamen bir insanın kopyası olmak istemeyiz, bu yüzden bilgileri alırken ana hatları ile alırız ve onu kendimize göre detaylandırmalıyız. Yeni detaylar sizde saklı. Teşekkürler

   Sil

 14. Hem bilgi verici hem akıcı bir anlatımla, hem matematiksel seo yaklaşımına göre yazabilmek, bunu da makul mantıklı, okuru yormayacak şekilde yapmak çok zor ve çok zaman alıyor. Bana her gün yazsana diyen birçok arkadaşım var ama bu olanaklı değil seoyla.
  Seo yu hiç dikkate almadan da siteler oluşturulabilir; özellikle kişisel bloglar daha özgürler,serbest stil çalışabilirler, seo odaklı çalışmak zorunda değiller. Ama eğer benim gibi mikro-niş bir alanda, tipik sektörel blog açılmışsa seo mesaisi şart gözüküyor. Olsun, varsın uğraşalım, seviyoruz:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet tamda söylediğiniz gibi sitelerin türleri yapılacak çalışmalarında seyrini belirliyor. Eğer zorlu bir sektörde bir sitenin varsa işiniz daha zor görünüyor. Teşekkürler.

   Sil
 15. Bu konuda azıcık, sosyal medya konusunda epeyce ilerledim WP site ve blog işleriyle uğraşa uğraşa. Sosyal medyada baya güveniyorum kendime hatta. Uçsuz bucaksız mevzular; geçerli şeyler değişiyor, gündem değişiyor, platformlar değişiyor...uğraşmak yorucu ama öğrenmek keyifli. = )

  YanıtlaSil
 16. Öğrenmekte hiçbir sınır yok. Hayat sürdüğü sürece yeni şeyler öğreniyoruz. Blog işleri ile uğraşanlarda eninde sonunda SEO ile ilgileniyor. Uğraşırken bu işte uzmanlaşmakta keyifli olur.

  YanıtlaSil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR