Kahve Sektöründe Büyük Yükseliş Bekleniyor


Genel anlamda sosyalleşme mekanları arasında olan kahve zincir mağazaları büyümelerini güçlü şekilde sürdürüyor.

Türk insanın kahveye olan ilgisi her geçen gün artıyor. Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de kahve sektörü yüzde 25-30 oranında büyüme kaydetmişti. Kişi başına düşen kahve tüketimi ise yıllık 550 gram seviyesinde. Yapılan araştırmalara göre önümüzdeki 4-5 yıl içinde kahve sektörünün yüzde 100 oranında büyümesi bekleniyor.

Bu nedenle kahve zincirlerinin birçoğu Türkiye’ye yatırımlarını artırmaya devam ediyor. Bazı zincir kahve mağazaları ayda 1 milyonun üzerinde müşteri ağırlayabiliyor.

SOSYALLEŞME ALANI KAFELER

İnsanlar kahve içmenin yanında sosyalleşme alanı olarak da kafeleri kullanıyor. Kafelerde buluşmalar, sohbetler, kitap-gazete okuması gerçekleştirilirken bazı kişiler de kahvesini içerken kablosuz internetten yararlanarak işlerini tamamlayabiliyor.

TÜRKİYE’NİN KAHVESİNİN BÜYÜK KISMINI BREZİLYA’DAN

Türkiye ithal ettiği kahvenin büyük çoğunluğunu Brezilya’dan alıyor. Kolombiya, Endonezya, Meksika, Fildişi Sahilleri, Uganda ve Guatemala kahve ihraç eden ülkeler arasında yer alıyor. Dünya genelinde yaklaşık 50 ülkede 25 milyon kahve üretimi yapan çiftçinin olduğu raporlarda öne çıkıyor.

YERLİ VE YABANCI ZİNCİRLER ÇOĞALIYOR

Türkiye’de kahveye olan talep yatırıcıların ilgisini çekiyor ve yerli, yabancı birçok kahve zinciri bulunuyor. Kahvenin yanında pasta, kek gibi ürünlerle de kendilerini ayrıştırmak isteyen kafeler de bulunuyor. Kahve sevenlerin damak tadına uygun olan zincirlerin müdavimleri bulunuyor.

TÜRK ŞİRKETLERİ BÜYÜMESİNİ SÜRDÜRÜYOR

Sektördeki güçlü büyüme girişimcilere cesaret vermeye başladı. Yerli markalar yurt dışında zincir mağazalar açarak büyümelerini sürdürürken ülkemize de döviz kazandırıyorlar. Yurt dışında büyümek için franchising yoluna giden yerli kahve zincirleri sektörde büyümenin daha da devam edeceğinin sinyallerini veriyor.

Genç nüfusun artması, alışkanlıkların değişmesi, sosyal hayatın kafelerde yaşanması sektörün büyümesinin önünü açan en büyük etkenler arasında yer alıyor. Bu nedenle sektöre her geçen gün yatırımlar artıyor.

29 Yorumlar

 1. Kahve bende çok seviyorum farklı çeşitlerini denemek ayrı bir zevk sektör gelişsin ama biz üretelim farklı çeşitler dünyaya duyuralım.

  YanıtlaSil
 2. kahvemiz hep hep olsun. başkasını bilmem ben geleneksel Türk kahvem olsun. Diğerlerini de zaman zaman denerim

  YanıtlaSil
 3. Kahve içmeyi seviyorum. Sektörme büyüme ve gelişme olunca belki fiyatlara da olumlu yansır ve tüketici olarak bütçemiz biraz rahat eder ...

  YanıtlaSil
 4. e tabi kahve önemli 40 yıl hatrı var sonuçta. umarim zam gelmez

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dost sohbetlerinin de vazgeçilmez tadı, umarız :)

   Sil
 5. izmir de de cafeler her köşede ve maşallah çalışıyorlar ....ben de kızım kurstayken bellediğim bir yer var orda haftalık planlarımı falan yapıyorum iyi oluyor kafamı toparlayabiliyorum kahvemi yudumlarken yürüyüş öncesi veya sonrası...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İzmir de sanırım herkesin favori kahvecileri var :) teşekkürler

   Sil
 6. Merhaba Erhan Bey. Gelemedim uzun zamandır. Yine parlak iş fikirlerini döktürmüşsünüz. Kahveyi çok severim. Hatta herkes çok sever. O yüzden bu sektörün geleceğinin parlak olması çok doğal. Teşekkürler fikir verdiğiniz için

  YanıtlaSil
 7. Kahve insanların vaz geçilmezi olmayı bir süre daha sürdürecek gibi. Çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kendine getiriyor insanı, kahvaltı üzerine alışkanlık haline geliyor. Ben teşekkür ederim.

   Sil
 8. Evet ama insanlar artık çok üşengeç olduğu için yakında evde kahve ve çayda demleyecekler o yüzden çok yükselir çok

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok doğru söylüyorsunuz. Yükselişlerindeki bir neden de o. Artık çaylar kahveler evlerde değil mekanlarda içiliyor. Teşekkürler.

   Sil
 9. Zamanında bu işe girenler köşe oldular:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel bir yer ya da yeni bir lezzet yine kazandıracaktır. Teşekkürler

   Sil
 10. Kafeler sosyalleşme alanı olarak çokça kullanılıyor.. Kahve bahane.. Kahvenin böyle sohbeti güzelleştiren bir tarafı var...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özellikle kışın insanların aklına ilk gelen şey oldu kahve

   Sil
 11. Kahveyi çok seviyorum bende ama öyle değişik kahvelerdense Türk kahvesi benim her zaman tercihim .

  YanıtlaSil
 12. bu kahve merakım nolacak benim :) kahve sektörü benim için gelişiyor gibi hissediyorum :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Siz ve sizin gibi kahve severler için diyelim :)

   Sil
 13. En üzüldüğüm şey, kahvenin feriştahı bizim ülkemizde olmasına rağmen, yabancı kahve zincirlerinin Türkiye'de cirit atması ve milyarlarca dolarlık gelir elde etmeleri. Life-style konseptleri çok yükselişte olduğu için kahve de epey bir süre sektör olarak trend olacaktır.
  Ama bütün iş, kahveyi kahve olarak sunup çekilmek değil, çarpıcı bir konsept yaratmak ve böylece bir cazibe merkezi oluşturmakta.
  İş trendlerini çok güzel işleyip özendiriyorsunuz.
  Ne zaman blogunuza gelsem "Bu beyaz yakalılığa bir son vermenin zamanı geldi" fikrine iyiden iyiye sıcak bakıyorum:)

  YanıtlaSil
 14. Rakip çok, dediğiniz gibi farklı bir konsept gerektiren bir iş ve zevkli de. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 15. Her yerde kahve mekanı var ama ilgide bir o kadar fazla oluyor. Halk arasında bile en sık kullandığımız cümle "boşken bir kahve içelim " oluyor. Bu açıdan bakacak olursak bu sektör sürekliliğini koruyacak gibi gözüküyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mekanlarda fiyatları da yüksek iyi kazandırıyor. Kaynağı buldular, sürekli kahveden yürüyorlar bakalım :)

   Sil
 16. kafe açmak işletmek en buyuk hayalim.
  Tıklım tıklım...Açmaya deger güzel bir fikir

  YanıtlaSil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR