29 Nisan 2019 Pazartesi

İyi Kazandıran Lakin Az Bilinen İşler - 4Mobil Uygulama Geliştirme

Mobil Uygulama, bir mobil uygulama veya mobil uygulama, telefon / tablet veya saat gibi bir mobil cihazda çalışmak üzere tasarlanmış bir bilgisayar programı veya yazılım uygulamasıdır.

Girişimciler arasında giderek popülerleşen iş fikirlerinden biri de mobil uygulama geliştiriciliğidir. Bir mobil uygulama geliştirerek, insanların akıllı telefon ve tablet uygulamaları için olan bitmez tükenmez ilgisini paraya çevirebilirsiniz. Böyle büyük bir piyasa sayesinde, iyi bir akıllı telefon uygulaması geliştirmek çok para kazandıracaktır fakat yazılımcısına tek kuruş bile kazandırmayan yüzlerce akıllı telefon uygulaması olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Mobil Uygulama Geliştirmeye Nereden Başlanmalı

Çağımızın en geniş sektörlerinden birisi olarak akıllı telefonları ve akıllı telefonlar için geliştirilen mobil uygulamaları ele alabiliriz. Bugün milyonlarca kişinin sahibi olduğu bir akıllı telefon ve bu akıllı telefonların her birine kişilerin ihtiyaçlarına göre indirdikleri çeşitli mobil uygulamalar vardır Mobil uygulamalar, yazılımcılar tarafından geliştirilerek mağazalarda tüketicilerin hizmetine sunulur. Bu uygulamaların kimisi ücretlidir, kimisi ise ücretsiz olarak kullanıma sunulmaktadır ancak her halükarda yazılım geliştiricileri bu uygulamalardan para kazanmaktadır. Eğer siz de yazılım bilgisine sahipseniz ve Android akıllı telefonlar için mobil uygulama geliştirerek para kazanmak istiyorsanız o halde şu aşamaları izlemelisiniz:

Temel olarak bir Android uygulama geliştirmeye başlamak için mobil uygulama geliştirme programları ile işe başlamanız gerekmektedir. Hali hazırda Android telefonlar için yazılımı yapabileceğiniz birçok platform bulunmaktadır.

Eclipse ve Android Studio

Bir Android yazılım için mobil uygulama geliştirebilecek entegre geliştirme ortamı (IDE) olan Eclipse, XML ve Java dosyalarınızı düzenlemeye alabilir ve uygulamanıza ait olan kanalları oluşturmaya başlayabilirsiniz. Eclipse’i Google’dan ücretsiz olarak edinebilir, uygulamanızı geliştirebilir ve hatta uygulamanızı bir üst sürüme çıkarabilirsiniz.

Eclipse’in alternatifi olarak entegre geliştirme ortamı özelliği taşıyan bir başka platform da Android Studio’dur. Android mobil uygulamaları geliştirmek için kullanılabilecek olan Android Studio, Eclipse’e göre daha hızlı hizmet veren bir alt yapıya sahiptir ancak Eclipse’e göre daha fazla hata ve açık çıkarması söz konusudur. Bu yönden genel olarak, daha hızlı bir şekilde geleceğe ilerlemek isteyenlerin tercih ettikleri platformun Android Studio olduğunu söyleyebiliriz.

IDE (Entegre Geliştirme Ortamı) ile ilgili çalışmalarınızı geliştirdikten sonra artık ADB çalışmaya başlamalısınız.

Android SDK Aracılığı ile ADB

ADB’nin temel amacı uygulama geliştiricilerini asiste etmektir. ADB aracılığı ile Android cihazların yazılımları üzerinde değişiklik gerçekleştirebilir ve uygulama yüklemesi yapabilirsiniz. ADB temel olarak kullanımı kolay bir yapı olsa da, eğer kendinizi yetersiz görüyorsanız ADB ile ilgili olarak yayınlanan makalelerden ve çeşitli kaynaklardan bilgi edinebilmeniz mümkün.

Android Developer Guidelines

Bir rehber görevi gören Android Developer Guidelines resmi bir yazılım olarak uygulama geliştiricilere yardımcı olmakta ve ipuçları vermektedir. Temel olarak IDE ve ADB bilgisine sahipseniz bu aşamadan sonra uygulamanızı geliştirmek için Android Develeoper Guidelines’a göz atmalısınız.

Android Design Guidelines

Android yazılım işi ile uğraşanlar için mucizevi nitelikte olan bir mobil uygulama geliştirme platformları arasında estetik ve görsel bilginizi konuşturmaya başlayacağınız alan Android Design Guideliness’tir. Butonlar, sayfalar, temel animasyonlar ve daha birçok içeriği oluştururken görsel güçten faydalanmak için bu rehberi kullanmak oldukça faydalı olacaktır. Görsel tasarım konusunda hiçbir fikri olmayan ancak yazılım konusunda geriye kalan tüm işleri halledenler, bu içerik aracılığı ile yazılımını daha kaliteli bir görüntüye büründürebilir.

GitHub ve BitBucket

Android uygulamaları temel olarak çok sayıda dosya ve klasörden meydana gelmektedir ve her birinin düzeni, varlığı, ismi, numarası gibi ince detayları yazılımın doğru işlemesi için çok büyük önem arz etmektedir.

Bu yönden GitHub’u kullanarak mobil uygulamanıza ilişkin tüm klasör ve dosyaları karışıklık olmaksızın görüntüleyebilir ve BitBucket kullanarak dosyalarınızı koruma altına alabilir, yedekleyebilir ve hata oluşması durumunda başa dönebilirsiniz.

22 yorum:

 1. Bir çok arkadaşımızda görüyoruz, bu bilgiler ışığında yapılabilir, teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet alanlarında kendini geliştirmiş arkadaşlarımız var

   Sil
 2. Çok iyi bir konuya değinmişsin hatda bu konuda çok araştırma yaptım ve eğitimlerim bile var teşekürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kendinizi geliştirmeniz çok güzel, hele ki teknoloji sürekli gelişim isteyen bir konu

   Sil
 3. bir zamanlar ben de uğraşmıştım mobil uygulama yapımlarıyla ama yarıda bıraktım,bunun için uzun bir vaktinizin olması,iyi bir eğitim almanız ve sabrınız gerekiyo..🙂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yakınlarıma geleceğin bilgisayar ve mobil teknoloji ve de devamındaki cihazlarda olduğunu sürekli telkinde bulunuyorum.

   Sil
 4. Mükemmel iş fikirleri için editöre teşekkür ederiz

  YanıtlaSil
 5. Mobil uygulamalar günden güne yaygınlaşıyor. Bazıları gerçekten de çok işe yarıyor. Ama mobil uygulama geliştirme konusu benim için oldukça uzak ihtimal.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlgimiz varsa uzak durmamalıyız. Hiçbir şey için zaman yok değil, zamanı geçmiş değil teşekkürler

   Sil
 6. Rastgele bir adam mobil uygulama geliştiremez herhalde değil mi? Muhakkak bir altyapısı olmalıdır herhalde...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu işi sıfırdan yapmak tabi ki bir eğitim gerektirir ama bu işi kolaylaştıran siteler, programlar kısa sürede yapılıyor. Herkes photoshop bilmese de bazı kolaylaştırılmış programlar ile kolaylıkla yapabiliyorlar mesela.

   Sil
 7. Mobil uygulamalar aslında eskisi kadar özel değil. İki program öğrenen mobil uygulama yapmaya kalkıyor tabi 1 ay sonra sonuç hüsran.

  YanıtlaSil
 8. Anlayana ve ilgisi olana güzel alternatifler..

  YanıtlaSil
 9. Erhan bey mobil uygulama geliştirme işi yapılabilir. Teşekkürler bilgi için

  YanıtlaSil
 10. İş arayanlar için oldukça güzel meslekler.

  YanıtlaSil
 11. Aslında bu işide çok yapmak istedim fakat hayat mücadelesi günlük iş yoğunlukarından bir türlü fırsat bulamadım çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
 12. Devir mobil devri oluyor gerçektende dediğiniz gibi bu işte para var.

  YanıtlaSil
 13. Mobil uygulama geliştirmek gerçekten de günümüzün en karlı mesleği. Çünkü sürekli olarak yeni mobil uygulamalara ihtiyaç duyuluyor.

  YanıtlaSil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR