15 Nisan 2019 Pazartesi

İyi Kazandıran Lakin Az Bilinen İşler - 2Tehlikeli Atık İmha Firması Kurun

Bu firmalar, tehlikeli atıkların imhası konusunda gerekli isteğe, tecrübeye ve ekipmanlara sahiptir. Dolayısıyla yaptıkları bu iş için yüksek miktarda ücret alırlar.

Birçok tehlikeli atık yada tehlikeli kimyasal, risklerini azaltacak bazı önlemler alınarak kullanılabilir. Atıldıklarında bu maddeler kullanıcılar tarafından kontrol edilemezler. Bu maddelerle direk yada dolaylı olarak temasta bulunan canlıların zarar görmesine neden olabilir. Bu sebeple risklerinden dolayı, tehlikeli atıklar diğer atıklardan ayrı olarak uygun şekilde toplanıp işlem görmelidir.

Tehlikeli atıklar değerlendirilirken aşağıdaki metotlar uygulanır

• Kaynakta azaltma/önleme: Atıklardan kaçınmanın en iyi yolu, kaynağında üretilmemesi veya en az atık üretilmesidir.
• Geri dönüşüm: Atıkların tamamının veya içindeki kullanılabilir maddelerin geri kazanımı yada tekrar kullanılmasıdır (atık yağ geri kazanımı gibi).
• Arıtma: Atıklar fiziksel, biyolojik yada kimyasal arıtma ile atık tehlikesiz veya daha az tehlikeli hale getirilebilir.
• Bertaraf: Atık oluşumunun kaçınılmaz olduğu ve yukarıda belirtilen işlemlerin uygulanamadığı durumlarda değerlendirilemeyen atıklar yakma, depolama gibi metotlarla bertaraf edilir.

Alternatif Bertaraf Yöntemleri

• Kullanılmış yağlar,
• Kullanılmış lastikler,
• Plastik maddeler,
• Boya artıkları
• Bazı atık solventler
• Bakanlığın uygun gördüğü atıklar,
Çimento Fabrikaları, Kireç Fabrikaları gibi lisanslı tesislerde ilave yakıt olarak kullanılabilir.

Tehlikeli Atıkların Ara Depolanması

Nihai bertaraf veya geri kazanım için uygun yer bulunamaması durumunda ya da bertaraf/geri kazanım tesislerine ulaştırılmadan önce atık miktarının yeterli kapasiteye ulaşması amacıyla atıklar ara depolarda depolanabilir. Bu depolarda bekleme süresi bir yılı aşamaz. Ancak bu süre zorunlu hallerde Bakanlık izni ile uzatılabilir. Ara depolama tesisleri için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan lisans alınması zorunludur.
Ara depolama ve işleme tesislerinde;
– Giriş, depolama ve çalışma kısımları,
– Yangın söndürme sistemleri,
– Boruların, hazne ve kapların temizlenmesi için temizleme sistemleri,
– Taşan ve dökülen atıkların toplanması için yeterli absorban, nötralizan bulunur.

8 yorum:

 1. Daha önce medikal malzemelerinin kiraya verildiğini duymuştum. ( hasta yatağı, akülü ve manuel sandalye, pozisyon veren yataklar vb.) Ofis malzemeleri kiralama fikri güzel karlı bir iş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Siz leasingten bahsetmişsiniz sanırım teşekkürler

   Sil
 2. Tehlikeli atıkları imha firması kurmak çok kazandırıyor olabilir ama zor bir iş.

  YanıtlaSil
 3. Erhan bey bu işte zor sertifaka alacan kimyasal atık için yerin olacak en az on kişi çalıştıracan bu atık toplamaya uygun araç...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabi zor aşamaları var zaten o yüzden az bilinen ama kazandıran bir iş. Yoksa herkes çiğ köfte dükkanı açabiliyor öyle değil mi :)

   Sil
 4. Evet güzel bir kazanç sahası ama lütfen her ülke kendi atıklarına sahip çıksın gidip başka bir ülkenin topraklarına bırakmasınlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İmha noktasındaki denetimlerin titizlikle denetlenmesi gerekmektedir.

   Sil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR