15 Nisan 2019 Pazartesi

Fotoğrafı Çekilen İlk Kara Delik'in İsmi ve HikayesiBugüne dek fotoğrafı çekilen ilk kara delik, artık kendi özel adına da sahip.

Geçtiğimiz gün insanlık tarihinde ilk kez bir kara deliğin fotoğrafı çekilmiş ve bu olay, astrofizik konusunda bir çığır olarak değerlendirilmişti. İşte bu kara deliğin, artık bir ismi var: Powehi.

Bu isim, Hawaii'de ortaya çıkan ve yaratılışı konu alan Kumpilo isimli bir ilahiden geliyor. İlahide yer alan Po ve Wehi kelimeleri birleştirilerek ortaya Powehi ismi çıkartılmış. Po kelimesi, "derin ve karanlık kaynak", Wehi kelimesi ise "süslenmiş" anlamına geliyor. Bu da, kara deliğin "süslenmiş karanlık kaynak" olarak isimlendirilmesi ile sonuçlanıyor.

Bu ismin ortaya çıkışını Hawaii'li dil bilimcisi Larry Kimura'ya borçluyuz. Fotoğrafın çekiminde rol alan ve dünyanın 8 farklı noktasında bulun teleskop sistemlerinin ikisinin Hawaii'de bulunması, kara deliğin ismi için Hawaii yerel dilinin tercih edilmesine yol açmış.
8 yorum:

 1. Yeni yayında bu konudan bahsetmek istemiştim ama bu sıralar blogu seyreklestirdiğim için taze taze yazılar olmayacaktı. Şimdi sizde haberini görünce iyi oldu blog camiasında böyle haberlerin eklenmesi😊 O yüzden bilgilendirmeleriniz için özellikle teşekkürler...

  YanıtlaSil
 2. Elinize sağlık kısa ve öz olmuş. Bu arada üstünde her türlü espri yapılan ama bilimsel olarak neredeyse en az konuşulan konu bu oldu sanırım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her şeyi gırgıra almaya başladık. Zaten caps dünyası sürekli tetikte

   Sil
 3. Powehi bize kendini net bir şekilde gösterildi harika bir deneyim . Kara delikle ilgili merak edilen bir çok konu var bunların acıkça paylaşılmalı diye düşünüyorum

  YanıtlaSil
 4. Yanıtlar
  1. Zaten bir süre koruyabiliriz. Bir zaman sonra dünya da yok olmak zorunda. Yazılan senaryolardan hangisi gerçekleşir zamanla daha netleşecek diye düşünüyorum.

   Sil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR