Saldırıların Yönü PC'den Mobil Cihazlara Döndü


Telefon kullanımın artması ile artık kötü amaçları saldırılarda telefonlara yöneldi. Siber suçlular telefonlarınız da depoladığınız mobil verilere saldırmak için fırsat kolluyorlar.

Giderek mobilleşen dünyamızda siber suçlular da kullanıcıların akıllı telefonlarında depolanan devasa veri miktarının farkına varmış durumdalar. Bu yüzden de kötü amaçlı mobil yazılımlar kullanan saldırıların sayısı giderek artıyor. Kaspersky Lab'ın yeni araştırmasına göre sadece geçtiğimiz yıl içinde bu sayı neredeyse iki katına çıktı.

2017 yılında 66.4 milyon saldırı bulunurken, geçtiğimiz yıl 116.5 milyon sayısına ulaştı ve çok daha fazla eşsiz kullanıcı saldırılardan etkilenmeye başladı. Ancak saldırılan cihaz sayısı artarken, saldırılarda kullanılan kötü amaçlı yazılım sayısı azaldı ve bu da firmanın araştırmacılarının, kötü amaçlı mobil yazılımların kalitesinin daha etkili olduğu sonucuna varmalarına sebep oldu.

Siber suçluların dağıtım stratejisindeki başarıları, sadece saldırı sayısının artışı olarak değil, kötü amaçlı yazılımlar ile karşılaşan kullanıcı sayısı olarak da öne çıkıyor. Geçtiğimiz yıl etkilenen kullanıcı sayısı 774.000 artarak neredeyse 10 milyona ulaştı.

8 Yorumlar

 1. neden kötülük heryerde her alanda karşımıza çıkmak zorunda acaba

  YanıtlaSil
 2. o yüzden de çok dikkatli olmak gerekiyor herşeyi indirmeyin.

  YanıtlaSil
 3. Saldırıların yönü mobil cihazlara döndü. Çünkü artık PC'den daha fazla kullanılıyor. Dikkatli olmak gerek.

  YanıtlaSil
 4. Nasil dikkat edecegiz bilmiyorum biktim su teknoloji korsanlarindan 😆

  YanıtlaSil
 5. Çok güzel bir yazı olmuş teşekkürler.

  YanıtlaSil
 6. Telefon kulanımının artmasıyla birlikte siber saldırıların mobil cihazlara yönelmesi tedirgin edici bir durum.

  YanıtlaSil
 7. Akıllı telefonlara alıştık.. Gün geçmiyor ki onlarla ilgili olumsuz bir haber duymayalım. Hiç güvenli değiller.

  YanıtlaSil
 8. Mobil platform günümüzde ciddi bir kullanıcı kitlesine sahip. Hal bu olunca bilgisayar korsanları durumu değerlendiriyor. Kişisel olarak almamız gereken güvenlik önlemlerini var. Kesinlikle aksatmamamız gerekiyor.

  YanıtlaSil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR