Bu Yüzler Aslında Tamamen Tasarım


Gerçeğinden ayırt edemeyeceğiniz insan yüzleri tasarlamak mümkün. Yeni bir yapay zeka teknolojisini kullanan bu internet sitesi, aslında olmayan ama gerçekten de farkı bulunmayan insan yüzleri oluşturuyor!


Yapay zekanın gerçek yüzleri mümkün olmayan senaryolara yerleştirebildiğini biliyor olabilirsiniz ancak artık gerçekte var olmayan yüzler de oluşturabiliyor. Geliştirici Philip Wang, oluşturduğu ThisPersonDoesNotExist sitesi ile görünene göre sonsuz sayıda sahte ama gerçek gibi görünen yüzler oluşturan AI'sini gösteriyor. Geliştiricinin aracı NVIDIA tarafından tasarlanan generative adversarial network sistemini kullanıyor ve eğitim malzemesi olarak büyük bir fotoğraf kataloğu kullanıyor.

Sonuçlar mükemmel değil ancak düzgün olan görüntüleri gerçeklerinden ayırmak oldukça zor olabiliyor. Ayrıca bu sistem çok fazla işletim gücü de istemiyor. Wang'in Motherboard'a söylediğine göre kiralanan bir sunucuda bir NVIDIA GPU kullanarak her iki saniyede bir yüz oluşturulabiliyor. Bunun kendisi çok büyük bir teknolojik atılım olmasa da, AI'nin fotoğrafları değiştirebilme yeteneği için güzel bir gösterge.

Ayrıca bahsedilen sistem sadece yüzler için de geçerli değil. NVIDIA'nın teknolojisi zaten arabaları, kedileri ve hatta yatak odalarını oluşturabiliyor.

Her ne kadar bu proje yüzeyde çok basit gözükse de, teknolojinin avantajlarını ve geri kaldığı noktaları gösteriyor. Bu teknoloji ile bir hikaye için olası bir karakter yaratmanız mümkünken, aynı zamanda sahte kimlikler oluşturarak dolandırıcılar tarafından kullanılması da mümkün.

12 Yorumlar

 1. Tasarım ama gerçek gibi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçek gibi binlerce tasarım yapılabiliyor hem de eşi benzeri yok

   Sil
 2. Çok gerçekçi görünüyor.. Sahtekarların bunu fırsata çevirmemesini dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şu an da yapay zeka üretiyor bu yüzleri, yapay zekalar kontrolden çıkarsa bilemeyiz :)

   Sil
 3. heey bu program nerde sen kullanıyon mu, bunu öğrenmek isterim yaaa, eğlenceliymiş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yüzleri yapay zeka tasarlıyor, siz yapmak istiyorsanız bir photoshop indirin :) Buradan https://thispersondoesnotexist.com/image sayfayı yenileyerek gerçekte olmayan ama sürekli tasarlanan insan yüzlerini görebilirsiniz.

   Sil
 4. nerden bulcaz peki bu yapay zekayı onu bulabiliyo muyuz yaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Xiaomi bu konuyla ilgili çalışıyor mail atmanızda fayda görüyorum :)

   Sil
 5. hımm ilginçmiş,gerçek gibiler..sanmıyosam stylegan algoritması kullanılarak elde ediliyormuş bunlar..yanlız bu durum fake profilcilerin de işine yarayacak gibi gözüküyor,bakalım nasıl sonuçlanacak..🙂

  YanıtlaSil
 6. Bundan da pek çok sıkıntılar doğacaktır. Sahtecilikle, dolandırıcılıkla yeteri kadar başımız belada zaten.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teknolojik bir çok gelişmeyle sıkıntılar yaşanıyor zaten ama bir çoğu ile de pratik çözümler bulunabiliyor. Hayırlısı.

   Sil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR