Kullanılmayan Yıllık İzinlerin Ücreti Ne Olacak?


Yoğun iş temposu veya personel eksikliği nedeniyle çoğu çalışan, yıllık izinlerini tam olarak kullanamıyor. İzinler birikiyor ama yanmıyor. İşten çıkarken işveren izinlerin ücretini ödemek zorunda.

İş yoğunluğundan veya farklı nedenlerle hiç izin kullanamayanlar var. Çoğu izinler bir sonraki yıla devrediyor, biriktikçe birikiyor. Ancak bu hak kaybolmuyor.

İşçinin hakları 4857 sayılı İş Kanunu ile korunuyor. Buna göre; işyerinde işe başladığı günden itibaren, deneme süresi de içinde olmak üzere en az bir yıl çalışmış olan işçi, yıllık izne hak kazanıyor.

ARTIŞ 5 YILDA

Bir İşçiye verilecek izin çalışma süresi ve yaşa göre değişiyor. İzin, hizmet süresi 1 yıldan 5 yıla kadar (5 yıl dahil) olanlara 14 gün; 5 yıldan fazla 15 yıldan az olanlara 20 gün; 15 yıl (dahil) ve daha fazla olanlara 26 günden az olamaz.

18 ve daha küçük yaştaki işçiler ile 50 ve daha yukarı yaştaki işçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi ise 20 günden az olamıyor.

SON ÜCRETE GÖRE

Yeraltı işlerinde çalışan işçilerin yıllık ücretli izin süreleri 4’er gün artırılarak veriliyor. İşçi herhangi bir nedenle işten ayrıldığında hak kazandığı izin sürelerine ilişkin paraları, sözleşmenin sona erdiği tarihteki (son) net veya brüt ücret üzerinden alması gerekiyor.

Yani patron bu ücreti mutlaka ödemek zorunda. İzin parası hesabı genelde net ücrete göre yapılıyor. Net ücrete asgari geçim İndirimi (AGİ) dahil edilmiyor.

Brüt hesapta ise vergi ve prim kesintisi oluyor.İSPATI PATRONA AİT

Yasaya göre; izin zamanına denk gelen hafta tatili, ulusal bayram, genel tatil günleri yıllık izin süresinden düşülemiyor.

Örneğin; 1 haftalık izne çıkan işçinin 3 günlük izni bayrama denk gelirse izin 4 gün sayılır. İşveren izni 1 hafta olarak yazsa da 4 gün olarak hesap edilir. Ayrıca, iznin kullanıldığını imzalı defter ve belgeyle işveren ispat etmek zorunda.

10 Yorumlar

 1. Maaşımızın çoğu vergiye gidiyor

  YanıtlaSil
 2. Teşekkür ederiz Erhan 👍😊🤚

  YanıtlaSil
 3. maaşlarda vergi ve prim kesintisi yapılması sıkıntı verici..🤔

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Asgari ücret brüt 2.550 TL ele geçen 2,020 TL kesintiler oldukça yüksek.

   Sil
 4. Vergiyle yaşıyoruz... Sözde hak ettiğimiz ücret elimize veriliyor aynı şekilde de geri alınıyor. Gereklilik olabilir fakat bireyi bu kadar zorlayacak vergileri eleştirme hakkımız gayet var... Ekonomi alanım değil ama artık kitaplar aldım özel olarak okuyorum. Hakkımız nereye nasıl gidiyor bilinçle öğrenmek lazım diye düşünüyorum...

  YanıtlaSil
 5. Ben hep izindeyim zaten. O yüzden beni etkilemiyor bu durum. :):) Şaka bir yana bu konu çalışanların sıkça sorduğu bir soru. Onlar için yararlı bir paylaşım yapmışsınız teşekkürler.

  YanıtlaSil
 6. Tabi herkes hakkını bilsin teşekkürler

  YanıtlaSil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR