Google Güncellemesi İle Sıranız DeğişebilirGoogle güncellemeleri, websitesi için büyük emek vermiş website sahipleri için çok önemlidir. Google algoritma güncellemeleri, bir çok sitenin Google'deki yerini tekrar düzenlemektedir. Google algoritması, size aradığınız bir kelime için milyarlarca website arasından en doğru olanı aramak için tasarlanmıştır. Bu yüzden websiteniz ile alakalı yaptıklarını hemen meyvesini vermese de güncellemeden sonra bir çok şeyin değiştiğine defalarca şahit olduk.

Peki Google bu güncellemeleri hangi amaçla ve ne zaman yapar? 

Her arama motoru gibi Google  da ürettiği algoritmalar ile kullanıcılara en iyi arama sonuçlarını yansıtmaya çalışır. Google kendi arama algoritmasını her yıl, yaklaşık 500-600 defa değiştirmektedir. Bunların çoğunun etkisi pek görülmezken, Google arada Penguen ve Panda gibi büyük algoritma güncellemeleri çıkarır ve güncellemeler arama sonuçlarını belirgin bir şekilde değiştirir. SEO ile ilgilenen pazarlamacılar için, Google güncellemelerinin çıkış tarihlerini bilmek; sıralamalardaki ve organik site trafiklerindeki değişikliklerin açıklanmasında yardımcı olabilir ve arama motoru optimizasyonu stratejilerini geliştirebilir.

Google yaptığı her güncellemenin tarihini vermemektedir. Google, yaptığı büyük güncellemeleri güncellemeden sonra belirtirken, yapılan küçük güncellemeler internet sitelerini yakından takip eden webmasterlar tarafından tespit edilmektedir. Yine bu güncellemeleri takip edebileceğiniz sitelerde bulunmaktadır.

SEMrush bunlardan bir tanesidir ve günlük olarak takip yapmaktadır


Ayrıca Mozcast, RankRanger, AccuRanker, Serpmetrics, Advanced Web Ranking, Google güncellemelerini takip edebileceğiniz siteler arasında yer almaktadır.

SEMrush takibine göre en son 20 Ocak'ta olan dalgalanmaların yeniden ne zaman olacağı ise merak konusu.


24 Yorumlar

 1. Detaylı paylaşım için teşekkürler. Yeni şeyler öğrendim :)

  YanıtlaSil
 2. Güzel ama bu firmalara ücret ödemeye gerek yok..Google yazıda hep ise yararliliga bakar..Kişi arama öncesinde ne aramış mesela bu çok önemli nokta..Bagli yazı zinciri oluşturun.. şimdiki yazınız bir önceki konu ile alakalı yazı ile linklenmeli..En önemlisi okuyucu konuda tatmin olacak bilgiye sizin yönlendirmeniz ile kavuşmalı...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet yani iyi ve bağlantılı şeyler sunmak gerekiyor

   Sil
 3. Google amca bizi üzmesin. Ben özellikle bu tarz seylere takilmamaya calisiyorum cünkü günlük hemen öne gecmek gibi bir derdim yok. Hem takilirsam rahat rahat ve keyif alarak yazilarimi yazamam ☺️

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu zaten tahminim 3 aylık sürelerde olan bir şey. Yıllarca yazan arkadaşlar bunu defalarca deneyimlemiş oluyor zaten. Sürekli takip edilesi bir şey değil bence de.

   Sil
 4. Güzel site analizi ve seo analiz yapan ücretsiz bir site var mı bildiğiniz? Genelde hepsi ücret istiyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hocam ücretsiz olunca kaliteli olmuyor bu işler emek istiyor biraz. Bildiğim yok maalesef

   Sil
 5. Sanırım bu siteler ücretli olarak rapor veriyor buna üzüldüm..s

  YanıtlaSil
 6. Hocam çok güzel. Bir konu acmissiniz bizi bilgi sahibi yapıp aydınlattığın için tsk kürü borç bilirim. Ve bende yaklaşık bir yıldır yazıyorum ve yazmaya devam istatistikleri iç açıcı olmayabilir ama sonuçta yazmaktan ve yeni şeyler öğrenmek hosuma gidiyor inşallah bir gün Google amca bizi farkeder ve yüzümüzü güldürur. Emekleriniz için ayrıca tsk ediyorum kolay gelsin. Gezgin sezer

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabi bloglar yazmayı sevenler, bilgiyi arayanlar için bulunmaz bir nimet. Ben yorumun için teşekkür ederim.

   Sil
 7. Google Algoritmaları belirli zamanlarda güncelleniyor hem site sahiplerinin sitelerini değerlendirmek hemde kendi platforumlarını güncel tutmaları açısından önemli bir konu. Dalgalanmalar öncesi web sitesi sahipleri etkinlikler yaparak yüksek yerlere gelmeyi planlarlar bu çabaların değer görme zamanıdır üstelik.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen belirttiğiniz şekilde bu sıralamaların ve sistemin güncel tutulması gerekli. Teşekkürler.

   Sil
  2. Bugün Facebook üzerinde yaptığınız bildirimde Alexa değer güncellemesi olduğunu söylediniz bizde blogumuzu kontrol ettik gerçekten değer değişiklikleri olmuş, teşekküür ederiz efem.

   Sil
  3. Evet SEMrush yanılmadığını kanıtladı

   Sil
 8. Google güncellemesi ve Google algoritmaları tüm blogger ve web masterlar için neredeyse hayati önemde. Özellikle benim gibi kişisel blog değil de sektörel blog yönetiyorsanız her an tetikte olmak gerekiyor. Google "kullanıcı deneyimi" konusunda çok hassas. Google için "kullanıcı" okur demek yazar değil.
  İçerik arayan okurlara en detaylı en yararlı içerikli siteleri göstermek istiyor. Bunu anlıyorum ama keyfince blog yazmak isteyenler neredeyse sahadan yetişme bilgisayar mühendisiymişçesine zorlanıyor bu teknik konularda.
  Her şeyi günlerce planlayıp dövizle görseller satın alıp oturup optimizasyonlar yapıyorsunuz ve bir anda güncelleme gelip o içeriğin Google'da taaa 5. sayfaya gerilemesi yıkıcı oluyor. "Kullanıcı deneyimi" sözü sadece okurlar için olmasa, Google bloggerları da daha dikkate alsa yaşam daha keyifli olabilir hepimiz için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklısınız kullanıcı odaklı bir çalışma yürütüyor, website yazar ya da yöneticisine de bu noktada kolaylıklar sunmalı. Teşekkürler yorumunuz için.

   Sil
 9. Çok faydalı bilgiler veriyorsunuz Erhan Bey teşekkürler.

  YanıtlaSil
 10. bu konuda kendimi hiç üzmüyorum :) öyle bir derdim yok.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En güzelini yapanlardansınız, zaten güzel bir şeyler yaptığınızı düşünüyorsanız, sonucu da güzel alırsınız teşekkürler.

   Sil
 11. Şuan sıralamalarda nerelerdeyim hiç bilmiyorum :) dert etmiyorum böyle sıralamaları :)

  YanıtlaSil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR