2 Şubat 2019 Cumartesi

E-devlet ile kolay abonelik dönemi


E-Devlet üzerinde artık yeni bir dönem başlıyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yapılan açıklamaya göre, Mart ayından itibaren E-Devlet üzerinden artık elektrik, doğalgaz ve GSM operatörlerine ait olan abonelik işlemleri yapılabilecek. Alınan bu karar ile beraber, E-Devlet abonelik işlemleri daha kolay bir hale getiriliyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, vatandaşların işini daha da kolay bir hale getirebilmek amacıyla e-devlet üzerinden yapılabilecek yeni hizmetleri duyurdu.

Fuat Oktay, önümüzdeki Mart ayında devlet hizmeti üzerinden artık elektrik, doğalgaz ve GSM operatörlerine ait olan abonelik işlemlerinin yapılabileceğini duyurdu.

Bu konu ile ilgili bir takım açıklamalarda bulunan Fuat Oktay açıklamasında; ”Vatandaşlarımızın en çok vaktini alan  işlemlerden birisi de abonelik işlemleri. Bu konuya özellikle önem veriyoruz. Bir  süredir bu alanda önemli bir çalışma yürütüyoruz. Mart ayı itibarıyla elektrik,  doğalgaz ve GSM operatörlerine abonelik işlemleri devlet hizmeti üzerinden yapılmaya  başlanacak. Aynı şekilde aboneliklerin sona erdirilmesi de sistem üzerinden  yapılacak. Bu konuda mevzuat değişikliklerine ihtiyaç var. Değişikliklerin  tamamlanmasıyla bu hizmet verilecek. e-Devlet üzerinden işlem yapamayan  vatandaşlarımız ise ilgili noktaya giderek aboneliğini yüz yüze yapabilecek” ifadelerine yer verdi.

Böylece e-Devlet abonelik işlemleri hizmeti ile beraber, sıfır belge hedefi açıklamasında bulunan Fuat Oktay belgesiz ve hızlı bir hizmet sunmaya odaklandıklarını da özellikle belirtti.

Söz konusu açıklamalarına devam eden Oktay; ”Dijital dönüşümle birlikte kamunun ürettiği ve tuttuğu hiçbir  bilgiyi, belge olarak vatandaşımızdan talep etmeden sadece vatandaşımızın  beyanını esas alarak hizmet vereceğiz. Bu kapsamda özellikle kurumlar arası  verinin paylaşılmasına yönelik süreçleri belirleyerek gerekli hukuki altyapının  oluşturulmasına yönelik çalışmalara da başlamış bulunmaktayız. Sistemi  akıllılaştırarak, kamunun önemli ölçüde tasarruf etmesinin önünü açacağız. Bunlar  için de öncelikle kamudaki sistemlerin birbirleriyle tam olarak entegrasyonunu  tamamlayıp, yapay zeka dahil ileri teknolojileri etkili bir şekilde  uygulayacağız” dedi.

2 yorum:

  1. ben çok kullanıyorum eba dan tutun e okula kadar yada e nabıza kadar e devletle işimi hallediyorum:)

    YanıtlaSil
  2. Bürokrasi ve kağıt israfını en aza indirecek bir uygulama.

    YanıtlaSil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR