28 Şubat 2019 Perşembe

Düşünce İle Çalışan Cihazlara Ne Dersiniz?


Beyninize yerleştiren çip ile cihazları hareket ettirebildiğinizi varsayın. Çok ilginç olmaz mıydı? Kaspersky Lab’ın 20. kuruluş yıl dönümünde açılan web sitesi Earth 2050 sosyal ve teknolojik tahminleri bir araya getiriyor. Earth 2050, insanlığın karşılaşabileceği küresel sorunları tanımlamak ve bunların olası çözümlerini belirlemek amacıyla önümüzdeki 30 yıl içinde gerçekleşebilecek sosyal ve teknolojik gelişmeler hakkındaki tahminleri bir araya getiren, ödüllü bir interaktif multimedya projesi.

Bu web sitesinde birçok farklı konuyu ele alan çeşitli tahminler, gelecek senaryoları ve daha fazlası yer alıyor.

2050 için ortaya konulan yeni görüşler arasında şunlar yer alıyor:


 •     Beyne yerleştirilen çipler sayesinde düşünce ile çalışan doğrudan bağlantıların mobil cihazların yerini alması. Bilgi ve beceri de yüklenebilen bu çiplerin bireysel bilinç ve düşünce gizliliğine etkisi.
 •     Gen düzenleme ile tüm canlıları genetik düzeyde değiştirebilme becerisi.
 •     Gelişmiş makine öğrenimi/yapay zeka sistemlerinin yaptığı hataların potansiyel etkileri.
 •     Mevcut politik sistemlerin gerilemesi ve sıradan insanların kanunlara onay verme yetkisine sahip olduğu ‘vatandaş hükümetlerinin’ yükselişi.
 •     Fosil yakıtların tükenmesiyle tekno-endüstriyel çağın sona ermesi. Bununla birlikte ortaya çıkacak ekonomik ve çevresel çöküş.
 •     Çoğu insanın vegan olmasıyla endüstriyel ölçekli et üretiminin sona ermesi ve ve etin açık alanda yetişen canlı hayvanlardan alınan biyopsi yoluyla üretilmesi.

18 yorum:

 1. Beyin olayı çok karışık. Adamın biride 2017 kafa nakli yapacaktı güya.Beyinin yapısı hakkında çözmemiz gereken daha çok iş var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsanın demek beyin demek gerçekten olağanüstü bir şey

   Sil
 2. 1oo yıl sonrasını ciddi merak ediyorum herşey çok degisiyor

  YanıtlaSil
 3. özellikle genetik bilimi ile ilgili çalışmalar hastalıklara çare bulunmasını hızlandıracak diye çok ilgimi çekiyor...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de bir yandan iyi yönde bir yandan kötü yönde ilerleyecek gelişmeler diye düşünüyorum. Hep çare aramak zorunda kalabiliriz.

   Sil
 4. Artık inanmayacak bir şey kalmadı yarın biri dese ki uzaya gemi indirdik inanırız yani teknolojinin hızına yetişemiyoruz zaten bizim bilmediğimiz deneme aşamasında da çok gelişmeler var düşünce ile çalışan cihazlarda englli arkadaşlar için çok iyi olacaktır ama diğer insanlar içinde güzel tembellik olacaktır saygılar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Onu zaman gösterecek artık yorum için teşekkürler

   Sil
 5. Kaspersky lab acaba bizim gibi 2080 yılını da düşünmüş müdür:) 2050 yılı fikirleri bile iç açıcı...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizim başlığu gördükten sonra düşünür :)

   Sil
 6. Düşünceyle çalışan cihazlar güzel tabii ama beynime çip falan yerleştirtmem arkadaş:) Cihaz çok akıllıysa okusun benim düşüncemi diimi ama hıhh :)

  YanıtlaSil
 7. Olur mu olur.. Ama bu gelişmeler ne yalan söyleyeyim biraz da ürkmeme neden oluyor..

  YanıtlaSil
 8. Iyice tembellesecegiz desene 😃

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu kaçınılmaz bir son gibi görünse de aslında insan kendi için her zaman bir plan yapar

   Sil
 9. Düşünce ile çalışan araç gereçleri çok merak ediyorum. Cep telefonuna dokunmadan arama yapabilmek çok güzel olurdu bence.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben cebimizdeki telefonların çok zamanı kalmadığını düşünüyorum. Tıkanmaya başladılar bile. Teşekkürler.

   Sil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR