1 Şubat 2019 Cuma

Dünya da kaç tane internet sitesi var biliyor musunuz?


İnternet, kısa sürede dünyanın en köklü iletişim aracı haline geldi. Küresel ağda birbirimizle haberleşmemizi sağlayan internet sitelerinin sayısı ise gün geçtikçe artıyor. Her saniye ortalama 4 ila 5 internet sitesinin açılıyor. Toplam internet sitesi sayısı ise yakında 2 milyara ulaşmak üzere.

Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla birlikte dünya üzerinde internete erişimi olan insan sayısında ciddi bir artış gösterdi. Ne kadar çok insan küresel köyde kendisine yer bulursa, talep edilen bilgi miktarı da o kadar artıyor. Buna bağlı olarak insan nüfusu ile internet sitesi sayısı arasındaki fark azalıyor.

Artık I. Dünya Savaşı sırasındaki dünya nüfusundan daha fazla internet sitesi var. Her saniye 4 ila 5 internet sitesinin açıldığını, bu hızın gittikçe arttığını düşünürsek, yakında 1940’lı yıllardaki dünya nüfusuna denk internet sitesi sayısına ulaşacağımız anlamına geliyor.

31 Ocak 2019 Saat 17.30 itibariyle dünya internet sitesi sayısı 1 milyar 953 milyonun üzerine çıkmış durumda. Eğer artış aynı hızda devam ederse, yakında 2 milyar gibi psikolojik bir rakamı geçmek üzereyiz.

Bu kadar fazla internet sitesinin bulunması, bilgi güvenirliliğini negatif yönde etkiliyor. Son 3 yıldır yalan haberler ve özellikle sosyal medyada dolaşan yanıltıcı içeriklerin sayısında ciddi bir artış yaşanıyor. Bu içeriklerin sayısı tespit edilemeyecek boyutlara ulaşmış durumda.

Internet Live Stats isimli istatistik servisindeki rakamlarla ortaya çıkan diğer ilginç bilgileri şöyle kurgulayabiliriz:

- 1 milyar internet sitesi barajını 17 Kasım 2014 yılında geçtik, yaklaşık 1 milyar internet sitesinin açılması sadece 4 yıl 2 ay gibi kısa bir vakit aldı.
- İnternete erişimi olan insan nüfusu: 4 milyar 137 milyon, yani internet sitesi sayısının sadece 2 katı.
- Sadece 2019 Ocak ayında gönderilen e-postaların sayısı: 7 trilyon 640 milyar… Bu e-postaların %67’si spam niteliği taşıyor.
- Sadece Ocak 2019’da yapılan Google aramalarının sayısı: 191 milyar 877 milyon…
- Sadece Ocak 2019’da izlenen YouTube videosu sayısı: 205 milyar 319 milyon…

Eğer sizde internet verilerini anlık olarak takip etmek istiyorsanız, Internet Live Stats sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

10 yorum:

 1. Ben şuan 200 tane takip ediyorum hedeftim 1o bin

  YanıtlaSil
 2. Ne kadar cok internet sitesi varmis . Artik internetsiz bir is olmuyor 😃

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öyle ama çok fazla bu kadar gerekli mi bilmiyorum

   Sil
 3. Mısır patlağı gibi internet sitesi türemektedir. Artık neredeyse her iş internetten yapılıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sınırlama getirilse ya da siteler bireysel değil de ekip olarak açılsa çok daha iyi olur

   Sil
 4. Rakam çok büyük. Tabi bunca bilgi yığınının içinde sağlam, kaliteli, güvenilir olanı bulmak gerek..

  YanıtlaSil
 5. deli rakamlar.aslında beni ürkütüyor bu kadar çok olması.ne kadarı olumlu ne kadarı negatif bilemedim.

  YanıtlaSil
 6. Dünya da kaç tane internet sitesi var biliyor musunuz? beğeniyle okudum anladığım kadarıyla 2 milyara yakın umarım kişi başı bir tane olacak şekilde açarlar bu nedir arkadaş :)

  YanıtlaSil
 7. "2019 Ocak ayında gönderilen e-postaların sayısı: 7 trilyon 640 milyar..." devasa bir şey,yüzde 67'sinin spam olması da şaşırtıcı....güzel bilgilerdi,elinize sağlık..✔😊

  YanıtlaSil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR