13 Şubat 2019 Çarşamba

Almanya'nın Çok Fazla İşçiye İhtiyacı Oluyor


Alman iş piyasasının 2060’ya kadar her yıl en az 260 bin yabancı işçiye ihtiyaç duyduğu bildirildi.

Bertelsmann Vakfı’nın Coburg Üniversitesi ile İş Piyasası ve Meslek  Araştırmaları Enstitüsü’ne ortak yaptırdığı "Göç ve Dijitalleşme” konulu  araştırmasına göre, Almanya iş gücü açığını kapatmak için gelecek 40 yıl içinde  her yıl en az 260 bin göçmen işçiye ihtiyaç duyuyor.
 
Araştırmaya göre, 260 binlik açığın, 114 binin Avrupa Birliği (AB)  vatandaşları tarafından ve 146 binin de AB üyesi olmayan ülkelerden tarafından  karşılanması gerekecek.
 
Diğer AB ülkelerinde de ekonomik kalkınmanın ve yaşam kalitesinin  artmasından dolayı bu ülkelerden Almanya'ya gelen göçmen işçilerin sayısının  gelecek yıllarda önceki yıllara göre azalacağı tahminine yer verilen araştırmada,  bu nedenle AB dışındaki üçüncü ülkelerden gelen göçmen işçilerin giderek daha  önemli hale geleceğine işaret ediliyor.
 
Ülkede her yıl iş hayatına başlayan insan sayısından 300 bin fazlası  emeklilik ya da başka nedenlerle işi bırakıyor. Ülkede, halihazırda 1 milyon 200  binden fazla kalifiye iş gücüne ihtiyaç var. En fazla açık hemşirelik, hasta  bakıcı, yaşlı bakımı gibi mesleklerle sağlık sektöründe yer alırken, bunu inşaat,  metal, elektrik sektörü ile bilgi teknolojilerindeki meslekler izliyor.

5 yorum:

 1. Çok faydalı bir bilgilendirme oldu.

  YanıtlaSil
 2. Erhan bey nüfus yaşlandığı için mi Almanya'nın işçi talebi artıyor?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabi Yusuf hocam zaten Almanya ve Türkiye'nin nufüs pramidine baktığınızda olay zaten netleşiyor. Buna ek olarak büyük sanayiler ve üretimler her zaman istihdam sağlar ve gözlerini işsizlerin bol olduğu memleketlere çevirirler.

   Sil
 3. Gidenler de köşeyi dönüp geliyor Almanya'dan. Zamanında dayım gitmişti. Çok iyi kazanıyordu. Ama şartları çok ağırmış diyorlar. Sabah 5 te çalışmaya başlıyorlarmış bazen. Öyle diyor gidenler.

  YanıtlaSil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR