13 Ocak 2019 Pazar

Yapay Zeka'nın korkutan yükselişi


Öncelikle yapay zekanın ne olduğunu anlayabilmek adına şu tanımı belirtmek isterim.

Yapay zekâ, bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyeti.

Yapay zekanın durdurulamaz yükselişinden endişe duyanlardanım. Bu konuda Elon Musk'un 'ölümsüz diktatör' benzetmesini haklı buluyorum. Robottaki bu gelişim kötü kullanıma oldukça açık ve bir ölümsüz, ölümlülerin sonu anlamına gelebilir. Dünyanın bu endişeyi taşımasını beklerken bir yanda da teknoloji alanında kendini ispatlamaya çalışan devler bu konuda atak yapıyor. Çinli Xiaomi firması da bunlardan bir tanesi.

Çin’in önde gelen teknoloji şirketlerinden Xiaomi, yapay zeka ve akıllı cihazlara yönelik 1.5 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı.


Çin’in en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Xiaomi, son yıllarda özellikler akıllı telefon pazarında sıkça adından söz ettiriyor. Ancak şirketin tek yatırım yaptığı alanlar akıllı telefonlarla sınırlı değil. Şirket yetkililerinden gelen son açıklamalar Xiaomi’nin önümüzdeki süreçte akıllı telefon dışında pek çok alanda daha aktif rol alacağını gösteriyor.

Çinli teknoloji devinin gelecek planlarında en dikkat çeken konulardan birisi yapay zeka. Dünyada pek çok şirket son yıllarda yapay zeka alanında büyük gelişim kaydetti. Şirket kendisini ‘internet şirketi’ olarak tanımlamaya başladı ve önümüzdeki 5 sene içerisinde yeni bir ekosistem kurmayı planladıklarını duyurdu.

Xiaomi’den Geleceğe Yönelik Dev Planlar

Son yıllarda özellikle akıllı telefon pazarına sunduğu fiyat performans ürünleri ile dikkat çeken Xiaomi, önümüzdeki yıllarda yapay zeka ve akıllı cihazlara yönelik büyük yatırımlar yapacağını açıkladı. Şirket geçtiğimiz günlerde halka arz işlemlerinde kendisini telefon üreticisi olarak tanıtmak yerine ‘internet şirketi’ olarak tanımladı.

Şirket yetkilileri akıllı telefon sektöründe bugüne kadar olduğu gibi büyümeye devam edeceklerini belirtirken, nesnelerin interneti, yapay zeka ve akıllı cihazlar üzerinde önümüzdeki 5 yıl içerisinde 1,5 milyar dolar yatırım yapacaklarını ifade etti. Bilindiği üzere şirket bir yandan da ABD cephesinden gelen yaptırımlar ile mücadele ediyor.

Xiaomi CEO’su LEi Jun yaptığı açıklamada tüm akıllı cihazların birbirine bağlı olduğu yeni bir dünya yaratmak istediklerini ifade etti. Jun açıklamasında yapay zeka alanında aksiyon almanın zamanı geldiğini ifade ederken, şirketin pek çok cihazının sadece Çin dilini desteklediğini ancak yapılan yatırımlar sayesinde tüm dilleri destekler hale gelmek istediklerini belirtti.Şirket Yeni Fotoğraf Yazıcısını Duyurdu

Xiaomi ayrıca geçtiğimiz günlerde düzenlediği etkinlikte yeni mini fotoğraf yazıcısının tanıtımını gerçekleştirdi. Mijia adlı fotoğraf yazıcısı 73 dolar fiyata sahip ve tanışabilir boyutta tasarlandı. 300×300 dpi değerine sahip olan yazıcı, yüksek renk kalitesi ve geniş renk yelpazesi ile dikkat çekiyor.

Xiaomi’nin fotoğraf yazıcısı Mijia kablosuz bilgisayar çıktısı alabilirken, fotoğrafları uygulama desteği sayesinde fotoğrafları başkaları ile paylaşılmasına imkan tanıyor. Xiaomi’nin yeni tanıttığı Mijia yazıcısının ne zaman satışa sunulacağına dair henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR