27 Ocak 2019 Pazar

Yandex site ekleme ve site doğrulamasıBir sitenin Yandex arama sonuçlarında görünmesi için, robotun siteyi dizinlemesi gerekir. Diğer sitelerden sitenize yönlendiren bağlantılar varsa, sitenin özellikle eklenmesi gerekmez; büyük olasılıkla otomatik bulunur ve dizinlenir. Henüz sitenize yönlendiren bağlantılar yoksa, varolan siteyi robota bildirmek için “ Yeni site ekle ” formundan yararlanabilirsiniz. Yeni site bildirimi, ilgili sitenin “ Sitelerim ” bölümüne eklenmesiyle de yapılabilir.

Siteye, Facebook, Google ve Twitter hesaplarınızla da hızlı bir şekilde üye olabiliyorsunuz.

Yandex webmaster site doğrulama

Yandex webmaster kayıt olduktan sonra Site address kendi site adresinizi yazın örnek: Site address  www.siteniz.com yazdıktan sonra Add’e tıklayın karşınıza çıkacak Meta tag altında bulunan bir etiket çıkacaktır.

Blogger siteler de bu kodu temanızın HTML kısmında (head) kodundan sonra eklemeniz gerekiyor. Burada dikkat etmeniz gerekense meta etiketi kopyalarken sitenin orjinal dilinde olması gerekmektedir.

Yandex’in servisleri neler:

Web Arama:

Yandex’in esas çalışma alanı.

E-Posta (Yandex.Mail):

Oldukça güvenli ve arayüzü çok hızlı olan “Yandex.Mail” kullanıcıya sınırsız kapasite sunan ücretsiz bir e-posta servisi. Metin mesajlarının yanında, e-posta yazarken kullanıcının kendi kaydettiği videolar da dahil olmak üzere istenilen tüm formatlarda ve her birinin büyüklüğü maksimum 3 GB olan sınırsız sayıda dosya ekleyerek e-posta gönderme gibi imkanlar sunuyor. Ayrıca .doc, .xls, .pdf, .psd gibi yaygın formatlardaki ekler bilgisayara indirilmeden doğrudan Yandex.Mail’de önizleme seçeneği ile görüntülenebiliyor. Yoğun e-posta trafiğine sahip kullanıcılar için de özel filtreleme seçenekleri de barındırıyor.

Haberler (Yandex.Haber):

Güncel haberleri otomatik olarak işleyen, sınıflandıran, verilerini 24 saat boyunca sürekli yenileyen bir Yandex servisi. Bu servisteki amaç; gündemdeki haberleri kullanıcıya tarafsız bir şekilde olduğu gibi yansıtmak. Yandex.Haber’de gündemdeki haberler hakkında alıntılar bulunuyor, haberin tamamına ulaşmak isteyen Yandex kullanıcısı için kaynak medya sayfasına ait bağlantı veriliyor. Yandex.Haber, bir multimedya projesi ve web sayfasında haber metinlerinin dışında görsel ögeler ile videolar da yer alıyor.

Haritalar (Yandex.Haritalar):

Kullanıcısına, Türkiye’deki 40.000’den fazla yerleşim birimini içeren oldukça ayrıntılı bir Türkiye haritası da sunuyor Yandex. Bu ayrıntılı harita üzerinde sokak ve evler bulunabiliyor, uydu görüntüleri alınabiliyor, karayolu üzerinden güzergah belirlenebiliyor. Bu Yandex servisinde kullanılan harita ve görüntüler, dünyanın öncü sayısal harita sağlayıcısı NAVTEQ’ten alınıyor. Bu sistematik harita uygulamasına ek olarak Panorama ile İstanbul ve Ankara caddelerinin panoramik görüntülerine de ulaşılabiliyor ve ulaşılan görüntüler paylaşılabiliyor. Diğer harita uygulamalarından farklı olarak trafik verileri, araçlardan veya mobil cihazlardan gelen sinyaller de alınıyor ve trafik durumu haritalara yansıtılıyor. Yandex.Haritalar’ın mobil sürümü de mevcut. Servisin tüm ana özelliklerini barındıran ücretsiz bir uygulama. Şu an Java ve Android üzerinde çalışılıyor, diğer platformlarda da çalışabilecek sürümler için hazırlıklar yapılıyor.

Ana sayfasında, Türkiye ve dünyada önemli günlerde Google’ın doodleı benzeri bir uygulama ile özel logolar da kullanıyor Yandex.


17 yorum:

 1. epey zaman önce yandexe sitemi eklemiştim sanırım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yandex'in de kendine has kullanıcıları var bu yüzden es geçmek olmaz.

   Sil
 2. Yanıtlar
  1. Şarkı güzel ama bilmiyoz İngiliççe.
   Yorumunuz için teşekkür ederim. Sitenize de ziyarette bulundum. Kolay gelsin.

   Sil
 3. Yandexe sitemi eklemeyi düşünüyordum tam da aradığım bilgi teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eklemeniz lazım Google den sonra en büyük arama motoru

   Sil
 4. Aslında Yandex site ekleme konusu benim de üzerinde durmam gereken bir konuydu teşekkürler Erhan Bey, konu seçiminiz çok güzel.

  YanıtlaSil
 5. hımms bi bakıyım ilgünç :)

  YanıtlaSil
 6. ben bunu yapayım derken bişeyleri yine bozarım:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. HTML konusunu bilmiyorsanız en azından deneme blog açın

   Sil
 7. Yanıtlar
  1. Böyle güzel güzel gelen bir hiti var tavsiye ederim.

   Sil
 8. Bir ara yandexe eklemistim bloglarimi ama hic bakmadim sonra 😊

  YanıtlaSil
 9. Yeni açtığım blogları da ekleyeyim siz hatırlatmışken.

  YanıtlaSil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR