4 Ocak 2019 Cuma

Üniversite mezunu girişimci Bircan ile tanışın!


Kayseri'nin Yahyalı ilçesinde yaşayan ve Cumhuriyet Üniversitesi Maliye Bölümünden 2016 yılında mezun olan Duran Bircan, okuduğu bölümle ilgili bir işte çalışmak yerine şehirden köye göç ederek çobanlık yapmaya başladı. Ailesinin kendisini desteklediğini söyleyen Bircan, "Herkes üniversite okuyacak diye bir şey yok" dedi ve ekledi: "Maddi imkanı olan ve doğayı seven herkese hayvancılıkla uğraşmayı tavsiye ediyorum."

Cumhuriyet Üniversitesi Maliye Bölümünden 2016 yılında mezun olan Duran Bircan, bölümüyle ilgili fazla atama olmamasından dolayı kendi işini kurmaya karar verdi.Kayseri şehir merkezinde yaşayan ailesini de ikna eden Bircan, memleketi Yahyalı'nın Kirazlı köyüne göç ederek çobanlık yapmaya başladı.

Önceleri az sayıyla hayvancılığa başlayan Bircan, Kırsal kesimde pek görülmeye alışılmamış uzun, kıvırcık saçları ve fırsat bulduğunda okuduğu kitabıyla diğer yetiştiricilerden ayrılıyor.


300 koyun projesinden de yararlandı

Bircan, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM), TARSİM ve Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciliği Birliğinin ortaklığında yürütülen 300 koyun projesinden yararlandı.

Yahyalı'nın dağlarında 300 küçükbaş hayvana çobanlık yapan Bircan, hikayesini şöyle anlattı:

"Bundan sonra elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağım. Devletime nasıl katkı verebilirsem katkı yapacağım. Üniversiteyi bitirince 'Ticaret olarak ne yapabilirim?' diye düşünmeye başlamıştım. Aslında bu ata mesleğimiz. Ailem önceden de hayvancılık yapıyordu, bazı sebeplerden dolayı bırakmamız gerekmişti. İmkanlar el verince ben bu işi yeniden yapmak istedim. Benim yaşıtım olan insanlar boş bir bölüm okumak yerine kendi işlerini kurmaya çalışsınlar. Ailem beni destekledi, yoksa bu işe cesaret edemezdim. KPSS var, işe girmek zor, bu nedenle insanlar artık tarıma, hayvancılığa yöneliyor. Herkes üniversite okuyacak diye bir şey yok. Sabah, akşam hayvanların su ve yemlerini veriyoruz. Güzel havalarda otlatıyorum."

 'Öğrenci ya da turist zannediyorlar'


Farklı tarzından dolayı yaptığı işe insanların şaşırdığını ifade eden Bircan, "Daha çok öğrenciyim sanıyorlar. Ya da yurt dışından gelmiş bir turist sanıyorlar. Saçlarımı önceden uzatmıştım, bir ara kestim, tekrar uzatmaya başladım." dedi.

Bircan ayrıca maddi imkanı olan ve doğayı seven herkese hayvancılıkla uğraşmayı tavsiye ediyor.

1 yorum:

  1. çok iyi yaaa ne güzel destek de almış ne güzel bir örnek :)

    YanıtlaSil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR