2 Ocak 2019 Çarşamba

Şifa kaynağı eşek sütü üretmek / eşek sütü çiftliği kurmakHiç eşekten süt sağılır mı da 'Eşek Sütü Üretim Çiftliği Nasıl Açılır' diye bir konu olabilir diye düşünebilirsiniz. Ama bu gerçek. Bu dünya tatlısı ve maalesef hor görülen hayvanlar aslında birçok şifanın kaynağı olmakla sizin olaya bakış açınızı değiştirecek.Eşek Sütü Neden Önemlidir

Eşek sütünün yapılan araştırmalarda birçok hastalığa iyi geldiği tespit edilmiştir. Bu hastalıkların bazıları: Kanser, astım, siroz, nefes darlığı ve bronşittir.

İnsan sağlığı için son derece faydalı olan eşek sütünün güzelliğe katkı sağladığı da tahmin edilmekte ve bu yönde çalışmalar sürdürülmektedir. Konunun uzmanları Cleopatra’nın meşhur süt banyosunun aslında eşeklerden elde edilen sütle gerçekleştirildiğini iddia etmektedirler.


Eşek Sütünden İmal Edilen Ürünler

Türkiye’de 2012 senesinde Kırıkkale’de yaşayan bir müteşebbis tarafından ilk eşek çiftliği kurulmuştur.Getirisinin yüksek olması Eşek Sütü Üretim Çiftliği Nasıl Açılır sorusunu gündeme taşımıştır. Bununla beraber eşek sütünden sabundan, peynire insanların gündelik ihtiyaçlarına yönelik ürünler üretilebilmektedir.

Eşek Sütü Üretim Çiftliği Nasıl Açılır. Türkiye’de eşek çiftliği var mı?

Türkiye’ye gelmeden önce İtalya’nın eşek sütü sektöründe öncü olduğunu ifade edebiliriz. İtalya’da faaliyet gösteren eşek çiftlikleri neredeyse 1000’e yakın. Kaliteli bir eşekten günlük 4 litre süt alınabilmektedir.

Türkiye’ye gelecek olursak maalesef tarım ve hayvancılığın alanları daraldığından veya her şey fabrikasyona dayandığından eşek bulabilmek zor.

Eşek çiftliği kurmak isteyeceklerin yaşayacakları en büyük sıkıntı kaliteli hayvan bulmak.

Türkiye’de eşek çiftliği bulunan yerler: İstanbul, Antalya, İzmir, Muğla başta olmak üzere eşek çiftlikleri her geçen gün artış göstermektedir.

Eşek Sütü Nerelere Nasıl Pazarlanabilir?

Son derece faydalı eşek sütü ve eşek sütünden imal edilen ürünler hem ülkemizde hem de yurt dışında pazarlanabilir.

Sütün kilosu 100 Euro’ya satılan ve eşek sütünden imal edilen peynirin 1000 Euro’ya alıcı bulduğu Avrupa Birliği pazarı bu konuda gerçekten iyi bir ihracat geliri getirebilecek pazardır.

Avrupa ülkeleri haricinde Çin pazarını da unutmamak gerekir. Dünya nüfusunun en yoğun olduğu Çin eşek sütüne ve eşek sütünden imal edilen süt tozuna karşı yüksek alım taleplerinde bulunmaktadır.

100 Eşeklik Çiftliğin Ortalama Maliyeti Nedir?

Yukarıda belirttiğimiz gibi bu işe uygun eşek bulmak en büyük sıkıntıların başında geliyor ama aşılmayacak bir sorun değil. Önemli olan bu işi yapacak kişilerin öncelikle kendilerini daha yolun başında bekleyecek sorunları iyi bilmesi ve yatırımlarını buna göre yapması.

Eşekler sempatik  ve uysal olmalarıyla eşek çiftliği kurma aşamasında size sıkıntı yaşatmayacaktır. Onların yemlemesini ve bakımını iyi yapar, rüzgâr ve yağmurdan korursanız eşeklerden yana bir sorun yaşamazsınız.

Elbette bunun için tesisinizin geniş bir arazide ve mümkün mertebe hayvanların rahatça dolaşıp yemleneceği bir alanda kurulması gerekiyor. Yağmur ve Rüzgârdan korunmaları için onlara barınak yapmalısınız. Bu da başka bir maliyet.

Eşek sayısına göre artacak yatırım masraflarını biz şimdilik 100 eşeklik bir çiftlik için düşünelim.

Eşeklerin tımarı, yemi, bakımı, korunması gibi en temel yatırım için 10.000 TL bir yatırım uygundur. Elbette bu sevimli hayvanların bakımıyla ilgilenecek personelin de işten anlaması gerek.

Bir eşekten günde en az 1 litre süt alınabilir elbette düzgün bakım gördüğünde. Sütün yarısını yavrusuna vereceğinizi de unutmayınız.

4 yorum:

 1. Yanıtlar
  1. İşin büyükbaş hayvan bakmaktan farklı olmasa da pazarı farklı hocam.

   Sil
 2. https://biryasimadahagirdim.rehitu.com/2018/11/dunyann-en-pahal-peyniri-pule-esek.html şu yazımda değinmiştim uzaktan bu konuya. Eşek peyniri en pahalı peynirmiş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizin vermiş olduğunuz bilgilerden de günlük çok az sağılabildiğini ve o yüzden de pahalı olduğunu anlıyoruz teşekkür ederim.

   Sil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR