24 Ocak 2019 Perşembe

Sabahların vazgeçilmezi kahve tükeniyor mu?


Kahvaltıların üzerine içmekten vazgeçemediğimiz, harika kokusu ile bizi kendimize getiren, dost sohbetlerinin olmazsa olmazı kahve tükenme tehlikesi yaşıyor.

Yeni bir bilimsel araştıma dünyanın en çok içilen içeceklerinden biri olan kahvenin kaynaklarının yüzde 60'ının tükenme tehlikesi yaşadığını açıkladı.


Uzmanlar dünyada bilinen 124 tür kahve bitkisinin yüzde 60'ının tükenmek üzere olduğu uyarısında bulundu.

Kahvenin 100'den farklı türü doğal olarak ormanlarda yetişiyor ancak sadece bunlardan ikisi bizim içtiğimiz kahvenin bitkisi.

Bilim insanları vahşi olarak yetişen kahvenin küresel kahve mahsulünde hayati olduğu için bu sayıların endişe verici olduğunu düşünüyor.

Science Advances bilim dergisinde yayınlanan araştırmaya göre dünyada tüm bitkilerinin beşte biri tükenme tehlikesiyle karşı karşıya ve ama kahvedeki yüzde 60'lık oran oldukça yüksek.

Araştırmacılar uzun vadede dünyanın kahve mahsulünün geleceğini korumak için vahşi türlere ihtiyaç duyulduğunu söylüyor.

Vahşi kahve nerede bulunuyor?

Vahşi kahvenin büyük çoğunluğu Afrika'nın ücra ormanlarında ve Madagaskar adasında yetişiyor. Afrika dışında Hindistan, Sri Lanka ve Avustralya gibi tropik iklim alanlarına sahip ülkelerde var.

Biz ne tür kahve içiyoruz?

Küresel kahve ticareti iki türe dayanıyor-Arabica (Coffea arabica) ve Robusta (Coffea canephora).

Dünyada üçüncü bir tür olan Liberica kahvesi de yetiştiriliyor ancak bu içeceklerde kullanılmıyor.


Kahve üretiminin getirdiği riskleri görmemizi ve bunları azaltmak için kaynak yaratmamız gerektiğini söylüyorlar.

Pek çok tropik bitki gibi kahve çekirdeği tohum bankalarında kullanılan dondur-kurut sürecinde yaşayamıyor. Kahve türlerinin yüzde 45'i vahşi doğa dışında koruma altında değil.

Uzmanlar kahve üretim sektörünün sürdürülebilir olması için türlerin korunmasına öncelik verilmesi gerektiğini savunuyor.

2013 yılında UNESCO tarafından “İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi”ne dâhil edilen Türk kahvesinin faydaları saymakla bitmiyor:


Ömrü uzatıyor

Atina Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırma; her gün düzenli olarak Türk kahvesi içenlerde uzun yaşama oranının daha yüksek olduğunu söylüyor. Elbette bu tek başına Türk kahvesine bağlı olmasa da düzenli beslenen ve sporunu yapan insanların günde bir fincan Türk kahvesi içmesinin yararlı olabileceğini söyleyebiliriz.

Antioksidan deposu

Kahvenin dünyadaki en iyi antioksidan kaynağı olduğunu söyleyebiliriz. Dünyada telvesiyle sunulan tek kahve olan Türk kahvesi antioksidan açısından zengindir. Antioksidanlar vücudumuzdaki hücreleri koruyarak kansere karşı da mücadele eder. Polifenoller ile antikanserojen özelliklere sahip olan Türk kahvesini içmenizde bir sakınca yok… Hattta Türk kahvesini yanında antioksidan açısından güçlü olan çikolatayla yemeniz sizin açınızdan daha faydalı olacaktır.

Kalbiniz için bir fincan Türk kahvesi

Kahvenin içeriğindeki antioksidan aynı zamanda kalp sağlığına da iyi geliyor. Araştırmalar düzenli olarak Türk kahvesi içenlerde kalp ve lenf damarlarının iç yüzeylerindeki hücrelerin onarılmasıyla kalp rahatsızlığına yakalanma riskinin daha düşük olduğunu ortaya koyuyor. Günde 1 fincan kahve kalbinizin dostu…

Türk kahvesi yağ yakımını artırıyor

Türk kahvesi yağ yakımı için de etkili. Spordan yarım saat önce içilen Türk kahvesi spor esnasında yağ yakımını artırıyor. Adrenalin hormonu salgılatarak kalp ve dolaşım sisteminin uyarılmasını ve daha fazla enerji yakımını sağlıyor.

Kahve maskesi yapın

Türk kahvesini içtikten sonra telvesini dökmeyip yüzünüze sürün. Kahve telvesi cildinizi canlandırarak cildi sıkılaştırır. Ayrıca cilt altındaki kan damarlarını daraltır ve şişlik gibi problemlerin inmesine yardımcı olur. Göz altı şişkinliği için deneyebilirsiniz.

Mutluluğun formülü çok açık

Yataktan kalkmakta zorlanıyorsanız Türk kahvesini hayal edin. Nasıl kahvaltının mutlulukla ilgisi varsa kahvenin de var. Sabah saatlerinde içilen bir fincan şekersiz Türk kahvesi zihinsel fonksiyonları destekleyerek konsantrasyon kabiliyetini ve ezber gücünü artırıyor. Kahvenin içinde bulunan antioksidan sayesinde mutluluk hormonu da harekete geçiyor. Yapılan araştarmalara göre kahve içenlerin depresyona yakalanma oranı, içmeyenlerden yüzde 10 daha düşük…

Alzheimer hastalığı riskinin azaltıyor

Yapılan araştırmalara göre günde 1 ila 2 bardak arasında kahve tüketen kişilerde Alzheimer hastalığı riskinin azaldığı ortaya çıkmıştır.

Türkiye Alzheimer Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Başar Bilgiç, kahve ve kakaonun koruyucu etkilerini şu şekilde aktarıyor: “Yapılan saha çalışmalarında kahve tüketimi ve demans görülme sıklığı arasında ters orantı olduğu görülmüştür. Bu ilişkinin araştırıldığı tüm çalışmaların sonuçlarının bir araya getirilmesi ile hiç kahve içmeyenlere göre, günde 1 ila 2 bardak arasında kahve tüketen kişilerde Alzheimer hastalığı riskinin azaldığı gözlenmiştir…”

Diyabetin düşmanı

Kahve; içindeki kafein, klorojenik ve kafeik asit bileşenleri sebebiyle diyabeti oluşturan etkileri ortadan kaldırabiliyor.

Çocuklar için de öneriliyor

Türk kahvesi abartılmadığı şartlarda çocuklar için de öneriliyor. Canan Karatay’a göre Türk kahvesinin beyin için uyandırıcı etkisi mevcut. Karatay “Çocuklar, Türk kahvesini şekersiz olmak şartıyla istedikleri kadar içebilir. Kahve çok güçlü bir antioksidandır. Şeker beyinde tahribat yapar, kahve onu düzeltir, cin gibi yapar” diyor.

Tokluk hissi yaratıyor

Türk kahvesi tokluk hissi yaratarak fazla kalori alımını da engelleyebilir. Aynı zamanda kahve insülin direncini de kırdığı için tatlı krizlerinin de önüne geçebilirsiniz.

9 yorum:

 1. Kahve tükenmesin günde 1 kez icerim

  YanıtlaSil
 2. Kahve benim vazggeçilmezim diyebilirim .
  Faydaları çok fazla ancak kararında kullanıldığı sürece tabi.
  Tükenmesin lütfen

  YanıtlaSil
 3. Kahve içmeye sevmiyorum çaya devam

  YanıtlaSil
 4. kahve biterse ben de biterim sanırım..eyvaaahh...

  YanıtlaSil
 5. Ben çok sıkıntı çekmezdim herhalde. Ama dünyanın düzeni için bitmese iyi olur. Lakin her şey takdiri ilahi. Öyle olması gerekiyorsa öyle olsun.

  YanıtlaSil
 6. Kahvenin bu şekilde doğaya yapılan zulmler nedeniyle yok olmasını asla bende istemem. Yorumlarınız için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 7. Aman yapmayin yahu kahvesiz yasayamam ben 😃

  YanıtlaSil
 8. Türk kahvesi içiyorum zaten en sağlıklısı;) telvesinden de maske yapıyorum demeyi çok isterdim ama uğraşmam ben öyle şeylerle yahu ;) Kahve tükeniyorsa, tükenmeden hemen bir kahve ağacı edinmeliyiz. Hatta bir değil bayağı bir ağaç alalım ticarete başlarız. Al sana iş fikri ;)

  YanıtlaSil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR