20 Ocak 2019 Pazar

Poşet uygulamasından sonra şimdi de depozito uygulaması geliyor


Plastik poşetlere ücretin ardından içecek ambalajlarında depozito geliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum "2023'e kadar tüm içecek ambalajlarında depozito uygulamasına geçeceğiz" dedi.

Bakan Kurum, "Sıfır Atık Projesi"nin 2023'e kadar tüm kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör tarafından uygulamaya geçeceğini belirterek, 2023 yılında sıfır atıkta yıllık 20 milyar lira tasarruf elde edileceğini, en az 100 bin vatandaşın iş sahibi olacağını kaydetti.

Plastik poşetle mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceğini aktaran Kurum, şunları kaydetti:

"2023'e kadar tüm içecek ambalajlarında da depozito uygulamasına geçeceğiz. Katı Atık Planı (KAP) Projesi kapsamında yerel yönetimlerimiz Bakanlığımızca desteklenecektir. Böylece katı atık yönetim tesislerinin yatırımlarının tamamlanması sağlanacaktır. 2018 yılında 88 düzenli depolama tesisiyle ülke nüfusunun yüzde 75'ine hizmet verilirken KAP Projesi kapsamında yapılan yatırımlarla 2023 yılında nüfusun tamamına hizmet verilecektir."

1 Ocak'tan itibaren plastik poşetler 25 kuruştan satılıyor. Uygulama ile plastik poşet kullanımının yüzde 65 azaldığı hesaplanıyor.

4 yorum:

 1. Geç oldu ama olsun zararın neresinden dönülür ise kar artık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğru söylediniz. Sürekli tüketmek yerine yeniden kazanmayı öğrenmeliyiz artık.

   Sil
 2. Eskiden vardı ki zaten depozito. Kaldırana kadar akılları nerdeydi. Hatta kola şişeleri bile depozitoluydu bir ara. Dünyayı çöpe pisliğe boğdu firmalar şimdi eski şeyleri yeniymiş gibi sunuyorlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bende hatırlıyorum hayal meyal cola şişeleri de depozitoluydu. Yapboz oldu güzel ülkem ne diyim.

   Sil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR