29 Ocak 2019 Salı

Permakültür (sürdürülebilir tarım) çiftliği ziyaretçilerini ağırlıyor

Bilecik'in Gölpazarı ilçesinde, bankacılık sektöründen istifa eden Selçuk Şahin tarafından kurulan permakültür (sürdürülebilir tarım) çiftliği, dünyanın birçok ülkesinden ziyaretçi ağırlıyor.

Bankacı olarak çalışırken işinden istifa eden Selçuk Şahin ve bir arkadaşı tarafından Bilecik'in Gölpazarı ilçesinde 2008 yılında satın alınan çiftlik, bir sürdürülebilir tarım merkezine dönüştürüldü.


Çiftliğe dünyanın birçok yerinden ziyaretçi geliyor. Macaristan'dan bisikletleri ile gelen Dora Kovats ve Alan Iversan da o misafirler arasında. 


Horoz sesleri ve doğal bir kahvaltı ile başladıkları günlerine, odun kırarak ve hayvanları elleri ile besleyerek devam eden çift, salça ve ekmek yapmayı, çeşitli bitkilerin dikimlerini ve hasatlarını yapmayı öğreniyor.


'İtalya ve Balkanları dolaştık. Buradan da Hindistan'a geçmeyi düşünüyoruz.'

Macaristan doğumlu 33 yaşındaki Kovats, "Üç yıl önce Macaristan'da Yunus Emre Enstitüsünde öğrendim. Türkçe, Macarcaya çok benziyor. Bu çiftliği gönüllülük sitelerinden bulduk. Burası ilk geldiğimiz çiftlik ve burada öğrendiklerimizle ileride bir permakültür çiftliği kurmayı planlıyoruz." yorumunda bulundu.

Danimarkalı Iversan ise, "Çok fazla kötü deneyimim olmadı yolda. Dora ile 7 bin kilometredir yollardayız. Genellikle insanlar bize karşı çok arkadaşça davrandı. Günde 50-70 kilometre gidiyoruz. Hindistan'a belki 7 ay sonra varmayı hedefliyoruz." dedi.

Çiftliğin sahibi Şahin: 'Son 2 yılda, 200'ün üzerinde gönüllü ağırladık'

Çiftliğin sahibi Selçuk Şahin, sürdürülebilir tarım düşüncesi üzerine kurulu çiftlik ile ilgili şu sözleri ifade etti:

200'ün üzerinde gönüllü ağırladık çiftliğimizde, son iki senede. Burada sabah erkenden kalkıp kahvaltımızı yapıyoruz, akşamdan zaten ne yapacağımız belli oluyor. Kış döneminde özellikle krem ve sabunlar yaparak geçinmeye çalışıyorum. Yazın ürettiğimiz ürünlerin etiketlerini yapıyoruz. Ne kadar çok insan gücü olursa o kadar çok çalışabiliyoruz. Kışın odun kesmeye yardımcı oluyor ziyaretçilerimiz.

4 yorum:

 1. mükemmel bir iş fikri teşekkürler editör

  YanıtlaSil
 2. hayalimdeki iş:) cidden çok istiyorum böyle yaşamayı.4 yıl sonra emekli olunca inşallah.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğa ile kucaklaşmanın zamanı geldi de geçiyor bile :)

   Sil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR