23 Ocak 2019 Çarşamba

Milleti böyle dolandırıyorlar! Dolandırıcıların kullandığı yöntemlerTeknolojinin gelişmesiyle birlikte, dolandırıcılık artık sanal aleme kaydı, siber suçlar günümüzde aldı başını gidiyor. Sahte hesaplar, sahte mail adresleri, virüsler... internet korsanları ve dolandırıcılar pek çok tuzak hazırlıyor. Peki internet dolandırıcıları hangi yöntemleri kullanıyor?

Bankalar, alışveriş siteleri ve markalar adına sahte hesap açarak çekilişler düzenleyenlere itibar etmeyin!

"Çekilişle 3 kişiye...", "İlk giren 10 kişiye" gibi ibarelerle başlayan bu reklamlar, genel olarak sahte internet sitelerine yönlendirerek sizden önemli kimlik ve kart bilgilerinizi girmenizi talep ederler. Uyanık davranarak hesabın adına ya da internet sitesinin adresine göz attığınızda sahte olduğunun hemen farkına varabilirsiniz.

"Hesabınızda şüpheli hareketler görülüyor, doğrulama için kart bilgilerinize ihtiyacımız var."

Sahte mesajlar, sahte internet sitelerine yönlendiren bağlantılar, kişisel bilgilerinizi soran e-postalar... Dolandırıcılar kişisel bilgilerinizi ele geçirmek adına pek çok yöntem izliyor. Kart numarası, CVC, geçerlilik tarihi gibi bilgilerinizi asla paylaşmayın!

Genel olarak, banka bilgilerinizin ele geçirildiği, polis soruşturmasına karıştığı, şüpheli duruma düştüğü gibi yalanlar öne sürülerek doğrulama için bilgilerinizi soran dolandırıcılara kesinlikle inanmayın. Size gönderilen maillerden ve mesajlardan gelen bağlantılara tıklamayın.

Dolandırıcılar internet sitelerini birebir kopyalıyor! İnternet adresini, yani URL'yi kontrol edin!

Yukarıda görselde Facebook'un ana sayfasının aynısını yapmış bir dolandırıcı görüyorsunuz. İlk bakışta aynı görünse de adres çubuğuna baktığınızda adresin başka olduğunu görebilirsiniz. Size yollanan bağlantılarda adres çubuğunu kontrol etmeyi unutmayın, aksi taktirde sosyal medya hesaplarınızı kaybedebilirsiniz!

Sahte e-posta hesaplarına dikkat!

Yukarıda gördüğünüz görsel, sahte e-posta hesapları alabileceğiniz bir siteye ait. Bir sahte mail hesabı açmak işte bu kadar basit. Yani size Facebook, Instagram ya da bir banka uzantılı gelen maillerin sahte olma ihtimali var! 

Bu sahte e-postalar genel olarak sahte sitelere yönlendirerek sizden bilgilerinizi girmenizi ister ve hesabınızı çalabilir! Bu nedenle gelen e-postaların adreslerinin doğruluğundan emin olun, basit bir Google aramasıyla da gerçek e-posta adresinin gerçek mi sahte mi olduğunu görebilirsiniz.

Sosyal medyada oyun ve uygulamalar üzerinden sahtekarlığa maruz kalabilirsiniz!

Sevdiğiniz ve oynadığınız bir oyunda "Ücretsiz 100 elmas" "Bedavaya 500 Rito Points" gibi sizden kişisel bilgilerinizi soran ya da bilgisayarınıza bir uygulama kurmanızı isteyen bildirimler çok yaygınlaştı. Tıklamayın!

Yıllardan beri kullanılan Nijeryalı Prens yöntemi nedir?

Nijeryalı Prens, uzun zamandır dolandırıcıların kullandığı yöntemlerden bir tanesi. Dolandırıcı size bir e-posta göndererek size bir akrabanızdan yüklü bir para kaldığını ancak hesabın kilitli olduğunu ve belli bir miktar ödeme yapmanız karşılığında banka hesabını açabileceğinizi söylüyor. En eski dolandırıcılık yöntemlerinden birisi olan bu durumda senaryo sıkça değişebiliyor. Yapmanız gereken kendini banka memuru, savcı, polis olarak tanıtan insanların yazdığı bu maillere itibar etmemek.

İnternet üzerinden dolandırıcılığa maruz kalırsanız ya da bir dolandıcılığı fark edip ihbar etmek isterseniz ilk adresiniz polis olmalı!

Bir arkadaşımızın da internette yakaladığı bir dolandırıcıyı nasıl ortaya çıkardığını anlattığı videoyu izlemenizi tavsiye ediyorum.


8 yorum:

 1. Allah göstermesin böyle bir şeyi kimse dolandırılmasın. Fakat insanlar şu devirde halen daha kapıya gelen ve duayla paranı çoğaltacağız diyen kişilere evde ne var ne yok önlerine seriyorsa vay halimize.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet keşke bu uyarılara gerek kalmasa ama yaşanıyor maalesef

   Sil
 2. Her yolu buluyorlar 😒

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Meslek edinmişler sadece dolandırıcılık düşünüyorlar

   Sil
 3. Öyle akıllıca yöntemler var ki kendini en akıllı sanan birinin dahi boşluğuna gelebiliyor. Artık bir meslek oldu. Dikkatli olmak lazım...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zaten artık yeni çıkan yöntemleri en hızlı şekilde duyurup bir an önce dolandırılan sayısını düşürmeye çalışıyoruz. Teşekkürler

   Sil
 4. Bu insanlar neden kafalarını bu işlere yorana kadar başka şeylerle para kazanmaya çalışmıyorlar aklım almıyor
  Dolandırıcılık meslek haline geldi insanlarda artık !!!!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben biraz cezaları az buluyorum bir de ceza yöntemi değişmeli, atıyon içeri yatıp çıkıyorlar

   Sil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR