6 Ocak 2019 Pazar

İşbaşı eğitim kurslarına katılan gençlere günlük 75 TL cep harçlığıİŞKUR, geleceğin meslekleri olarak görülen siber güvenlik ve endüstriyel tasarım gibi alanlarda vereceği eğitimlere katılan gençlere, ayda 1950 lira tutarında cep harçlığı verecek.

100 Günlük Eylem Planı kapsamında, hayata geçirilecek olan projeler kamuoyu ile paylaşılmaya devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ve 400 projeyi içerdiği söylenen eylem planında “İşe İlk Adım Projesi” adı ile üniversite mezunlarının iş hayatına kazandırılması hedefleniyor. Geçen hafta ise İşte Anne Projesi kapsamında, çalışan annelere günlük 70 lira cep harçlığının yanında, aylık 400 lira kreş desteği verileceği duyurulmuştu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, İşe İlk Adım Projesi’nin detaylarını paylaştı.

Geleceğin meslekleri olarak görülen kodlama, siber güvenlik ve bulut teknolojisi gibi mesleklerde düzenlenecek işbaşı eğitim programları düzenleneceğini söyleyen Selçuk, bu eğitimlere katılan gençlere cep harçlığı verileceğini belirtti. Bakanlık olarak geleceği istihdamla şekillendirmeyi, gençler kadar işverenlere de teşvik vermeyi planladıklarını söyleyen Selçuk, dijital dönüşüme yönelik nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi amacıyla; bulut bilişim uzmanı, mobil yazılım geliştirme uzmanı, endüstriyel tasarım mühendisi gibi mesleklerde eğitim programları düzenlediklerini söyledi.

İşbaşı eğitim kurlarına katılan 18 – 29 yaş arası gençlere günlük 75 lira cep harçlığı verilecek.

9 aya kadar sürecek olan programlarda, verilmesi planlanan bu destek ayda 1950 liraya ulaşıyor. Ayrıca kurs süresi boyunca katılımcılar adına iş kazası ve meslek hastalığı ile genel sağlık sigortası primleri, İŞKUR tarafından sağlanacak. Söz konusu programa katılan gençlerin yanında işverenler için de birtakım destek planları hayata geçirilecek. Üniversite mezunlarının deneyim kazanması ve iş hayatına katılmasının amaçlandığı projede, işverenlere net asgari ücretin %50’si kadar destek verileceği söylendi.

İşbaşı eğitim programı sonrasında istihdamları devam eden gençler için böyle bir destek uygulayacaklarını söyleyen Selçuk, bu süreden sonra işveren tarafından 12 ay daha istihdam edileceğinin garantisinin verilmesi halinde, net asgari ücretin %25’i kadar destek verileceğini de sözlerine ekledi. Sunulan bu alternatifler sayesinde, eğitim programına katılan üniversite mezunu gençlerin en az bir buçuk yıl istihdamda kalmaları sağlanmış olacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR