7 Ocak 2019 Pazartesi

Google'a reklamları kötüye kullanmaktan soruşturma


Daha dün Google'nin tekelleştirdiği piyasa ile ilgili fikirlerimi yazmıştım. Reklam, Google, Robin Hood üzerine yazıyı okuyabilirsiniz. Bu hakim durumun bir zehir olduğunu ve bunun kötü sonuçlar doğuracağını belirtmiştim. Çok geçmeden Google'nin bu hakim durumunu kötüye kullandığı ile alakalı soruşturma açıldı.

Rekabet Kurulunca, Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti, Google International LLC, Google LLC ve Google Ireland Limited ve Alphabet Inc. hakkında soruşturma açılmasına karar verildi.

Rekabet Kurumunun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Google'ın genel arama hizmetlerine yönelik yaptığı algoritma güncellemeleri ve Adwords reklamları ile hakim durumunu kötüye kullanarak teşebbüslerin faaliyetlerini zorlaştırdığı iddiasını içeren başvuru üzerine yürütülen ön araştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Bu kapsamda, Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti, Google International LLC, Google LLC ve Google Ireland Limited ve Alphabet Inc. hakkında soruşturma açılması kararlaştırıldı.

2 yorum:

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR