29 Ocak 2019 Salı

Eski akıllı telefonlarınızı atmayın! Gelin değerlendirelim


Eski akıllı telefonunu getir, yenisini götür. Böyle bir kampanya yapmamı isterdiniz belki ama ben onu yapmayacağım.

Günümüz şartlarında belli bir yaşın altındaki çocukların dışında neredeyse herkesin bir mobil telefonu bulunuyor. Bu telefonların çok büyük bir oranı da akıllı telefonlardan oluşuyor. Evde bulunan bütün bireylerin bir telefonu olduğundan zamanla kullanılan telefonlardaki teknolojik yetersizlikler veya donanımsal sorunlar yüzünden telefon yenilemeleri söz konusu oluyor. Çoğu zaman, evde bulunan eski telefonlar kıyıda köşede işe yaramadan bekliyor.

      Bu yazımda, eski Android veya iOS tabanlı akıllı telefonları akıllı şekilde değerlendirme yollarından bahsedeceğim.

Eski Akıllı Telefonu Uzaktan Kumanda Olarak Kullanmak

      Eski akıllı telefonları oldukça fonksiyonel bir uzaktan kumanda olarak kullanmak içten bile değil. Evde kullanılmakta olan akıllı televizyonların mutlaka bir akıllı telefon uygulaması bulunuyor. Evde bulunan kablosuz internet ağı üzerinden, uygulamalar ile televizyonu yönetmek oldukça basit hale geliyor. Akıllı telefon ile televizyonun aynı Wi-Fi alanında bulunması oldukça önem taşıyor. Bazı eski telefonlarda infrared sensörü bulunuyor. Bu sensör sayesinde ek bir uygulama yüklemeden eski akıllı telefonu direk uzaktan kumanda olarak kullanmak işten bile değil. İnfrared özelliği olan eski telefonu uzaktan kumanda olarak kullanmak için internette küçük bir araştırma yapmak yeterli olacaktır.

Eski Akıllı Telefonu Arabada Dokunmatik Ekranlı Arabirim  Olarak Kullanmak

      Eski akıllı telefonu arabada fonksiyonel dokunmatik ekranlı bir eğlence sistemi olarak kullanabilirsiniz. Örneğin, internet bağlantısı olmadan da telefonu bir navigasyon cihazı olarak kullanmak içten bile değil. Aynı şekilde, eski akıllı telefonu, anlık olarak hız gösteren, müzik çalabilen, film izlenilen ve daha bir çok işlevi sunabilen bir ara birim olarak kullanmak mümkün.

Eski Akıllı Telefonu Çocuk Kamerası Olarak Kullanmak

      Eski akıllı telefonu bebekler için sese ve harekete duyarlı bir akıllı kamera olarak kullanabilir ya da aynı şekilde evde bir hırsız alarm sistemi olarak değerlendirebilirsiniz. Eski telefonu bebeğin bulunduğu ortama koyarak, ses ya da hareket durumunda size sesli ya da mail ile bilgi verebilen bir cihaz olarak kullanabilirsiniz. Bu işlemler için kullanılan platforma göre değişen uygulamaları akıllı telefona yüklemeniz gerekiyor. Aynı şekilde, evde devamlı internet bağlantısına sahip olan eski akıllı telefonu bir hırsız alarm sistemi olarak da kullanma şansına sahipsiniz. Özellikle evde kimse yokken, akıllı telefonun ön ya da arka kamerasını kullanarak, herhangi bir hareket durumunda direk bilgi verebilen uyarı cihazı olarak kullanmanız mümkün.

Eski akıllı Telefonu Masa üstünde çok fonksiyonlu saat olarak kullanmak

      Eski akıllı telefonu çok fanksiyonlu güzel bir akıllı saat olarak kullanabilirsiniz. Özellikle gece görülebilen saat temaları kullanarak, işlevsel bir cihaz olarak değerlendirebilirsiniz. Yine farklı işletim sistemi kullanan cihazlar için kendi uygulama havuzlarında masaüstü saat uygulamaları bulunuyor.

Eski akıllı telefonu çocuklar için oyun konsolu olarak kullanmak

      Çocuklar akıllı telefon ile oyun oynamayı çok seviyorlar. Eminim evde çoğu kişi çocuklar yüzünden telefonları ile fazla ilgilenme şansı bile bulamıyor. Bu gibi durumlarda, eski akıllı telefonu çocuklar için bir oyun konsolu olarak kullanmak, oldukça akıllı bir çözüm olarak öne çıkıyor.

Eski akıllı telefonu resim çerçevesi olarak kullanmak

     Eski akıllı telefonun değerlendirilebileceği alanlardan birisi de, resim çerçevesi olarak kullanmak. Yine uygulama havuzlarından bulunacak uygun yazımlar ile oldukça eğlenceli resim çerçeveleri bulmak mümkün. Resim çerçevesine aynı zamanda fon müziği de ekleyerek, oldukça etkileyici ortamlar oluşturulabilir.

8 yorum:

 1. hepsi de harika fikirler..valla helal olsun..süpermiş...

  YanıtlaSil
 2. Vay be, çok iyi fikirler...Tebrik ediyorum.

  YanıtlaSil
 3. Resim çerçevesi harika fikir. :) Açıkçası bir daha akıllı telefon almayı düşünmüyorum elimdeki ilk ve son olacak muhtemelen. Bunlar da güzel yöntemlermiş. :)

  YanıtlaSil
 4. Çok faydalı fikirler, birçoğunu bilmiyordum teşekkürler.

  YanıtlaSil
 5. Bu fikirler gerçekten çok yaratıcı.

  YanıtlaSil
 6. Oyun konsolu olarak kullanıyor çocuklar tabletlerin şarjı bitince

  YanıtlaSil
 7. Çok iyi öneriler olmuş bunlar gerçekten, çok teşekkürlerr 😊

  YanıtlaSil
 8. Akıllıca öneriler. Teşekkürler...

  YanıtlaSil

YORUMLARA LİNK EKLENMESİ TEHLİKELİ VE YASAKTIR